Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  17. srpen 2000

Astronomický snímek dne (APOD) - 17. srpen 2000

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Magnetická bouře na Mount Megantic

Uznání a copyright: Sebastien Gauthier
(Observatoire Astronomique du Mont-Megantic)

V sobotu ráno kolidovala se Zemí jak plazma ze Slunce a tak zbytky komety a spustily se tak magnetické bouře a meteorický roj v nádhernou atmosférickou podívanou. Proud pozůstatků z komety Swift-Tuttle se očekává každý rok a hodně pozorovatelů již mělo v plánu pozorování maxima každoročního roje Perseid za tmy z 11 na 12.srpna. Široce hlášené polární záře byly vyvolány docela náhodou příchodem něčeho mnohem méně předpovídatelného - slunečního koronálního výtrysku hmoty. Tato masivní bublina energetického plazmatu byla spatřena při opuštění aktivního povrchu Slunce 9.srpna, právě včas aby přiletěla k Zemi, narušila magnetické pole planety a vyvolala rozsáhlé polární záře během maxima meteorického roje! Sebastien Gauthier se inspiroval kosmickou světelnou podívanou a vyfotografoval barevné polární záře nad dramaticky vyhlížející kopulí veřejné pozorovatelny na Mount-Megantic v jižním Quebecu v Kanadě. Je vidět, že společnost dělají jasný Jupiter s hvězdou Aldebaranem prosvítající severní září vpravo nahoře.

Štítky: Dalekohled, Polární záře, Meteorický roj Perseid, Koronální výtrysk hmoty


17. vesmírný týden 2024

17. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 22. 4. do 28. 4. 2024. Měsíc bude v úplňku, meteorů z roje Lyrid proto mnoho neuvidíme. Slunce je pokryto hezkými malými skvrnami, které byly v nejaktivnější oblasti viditelné i okem přes patřičný filtr. Kometa 12P/Pons-Brooks už pozorovatelná není a jakmile to svit Měsíce umožní, nabídne obloha jen několik slabších komet. SpaceX letos uskutečnila už 40. start Falconu 9 a při příštím startu očekáváme už 300. přistání prvního stupně této rakety. Komunikace s helikoptérou Ingenuity již nebude možná, Perseverance jede pryč za dalšími výzkumem povrchu Marsu. Před 250 lety se narodil anglický astronom Francis Baily.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Růžový úplněk 24. 4. 2024 Praha, Pražského povstání

Růžový úplněk 24. 4. 2024 Praha, Pražského povstání foceno od stanice Metra

Další informace »