Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  17. srpen 2000

Astronomický snímek dne (APOD) - 17. srpen 2000

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Magnetická bouře na Mount Megantic

Uznání a copyright: Sebastien Gauthier
(Observatoire Astronomique du Mont-Megantic)

V sobotu ráno kolidovala se Zemí jak plazma ze Slunce a tak zbytky komety a spustily se tak magnetické bouře a meteorický roj v nádhernou atmosférickou podívanou. Proud pozůstatků z komety Swift-Tuttle se očekává každý rok a hodně pozorovatelů již mělo v plánu pozorování maxima každoročního roje Perseid za tmy z 11 na 12.srpna. Široce hlášené polární záře byly vyvolány docela náhodou příchodem něčeho mnohem méně předpovídatelného - slunečního koronálního výtrysku hmoty. Tato masivní bublina energetického plazmatu byla spatřena při opuštění aktivního povrchu Slunce 9.srpna, právě včas aby přiletěla k Zemi, narušila magnetické pole planety a vyvolala rozsáhlé polární záře během maxima meteorického roje! Sebastien Gauthier se inspiroval kosmickou světelnou podívanou a vyfotografoval barevné polární záře nad dramaticky vyhlížející kopulí veřejné pozorovatelny na Mount-Megantic v jižním Quebecu v Kanadě. Je vidět, že společnost dělají jasný Jupiter s hvězdou Aldebaranem prosvítající severní září vpravo nahoře.

Štítky: Dalekohled, Polární záře, Meteorický roj Perseid, Koronální výtrysk hmoty


50. vesmírný týden 2019

50. vesmírný týden 2019

Přehled událostí na obloze od 9. 12. do 15. 12. 2019. Měsíc bude v úplňku. Podvečerní obloha patří Venuši a Saturnu, ve středu budou v konjunkci. Ráno je vidět Merkur a Mars. 14. 12. Nastává maximum meteorického roje Geminid. Na ISS byl zadokován Dragon (CRS-19) a připojit se má také Progress MS-13. Čína stihla dva starty menší rakety ze stejného kosmodromu během šesti hodin. Před 35 lety začala mise sond Vega 1 a 2, které kromě Venuše zkoumaly Halleyovu kometu.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

NGC6888 a PN G75.5+1.7

Titul Česká astrofotografie měsíce za říjen 2019 obdržel snímek „NGC6888 a PN G75.5+1.7“, jehož autorem je Vladimír Nádvorník   Hvězdné objekty mívají často poněkud tajemná označení, která i mnoha astronomům dokonce ani nenaznačí … Tak třeba „NGC6888 a PN G75.5+1.7“ z titulku tohoto

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Měsíc

Měsíc

Další informace »