Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  17. srpen 2000

Astronomický snímek dne (APOD) - 17. srpen 2000

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Magnetická bouře na Mount Megantic

Uznání a copyright: Sebastien Gauthier
(Observatoire Astronomique du Mont-Megantic)

V sobotu ráno kolidovala se Zemí jak plazma ze Slunce a tak zbytky komety a spustily se tak magnetické bouře a meteorický roj v nádhernou atmosférickou podívanou. Proud pozůstatků z komety Swift-Tuttle se očekává každý rok a hodně pozorovatelů již mělo v plánu pozorování maxima každoročního roje Perseid za tmy z 11 na 12.srpna. Široce hlášené polární záře byly vyvolány docela náhodou příchodem něčeho mnohem méně předpovídatelného - slunečního koronálního výtrysku hmoty. Tato masivní bublina energetického plazmatu byla spatřena při opuštění aktivního povrchu Slunce 9.srpna, právě včas aby přiletěla k Zemi, narušila magnetické pole planety a vyvolala rozsáhlé polární záře během maxima meteorického roje! Sebastien Gauthier se inspiroval kosmickou světelnou podívanou a vyfotografoval barevné polární záře nad dramaticky vyhlížející kopulí veřejné pozorovatelny na Mount-Megantic v jižním Quebecu v Kanadě. Je vidět, že společnost dělají jasný Jupiter s hvězdou Aldebaranem prosvítající severní září vpravo nahoře.

Štítky: Dalekohled, Polární záře, Meteorický roj Perseid, Koronální výtrysk hmoty


18. vesmírný týden 2025

18. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 28. 4. do 4. 5. 2025. Měsíc je v novu a bude dorůstat do první čtvrti, takže jej uvidíme na večerní obloze. Večer můžeme pozorovat Jupiter a Mars, ráno kromě jasné Venuše ještě slabý Saturn (bez prstence). Aktivita Slunce je střední. Sonda Lucy provedla průzkum a poslala fotografie planetky Donaldjohanson. Před 125 lety se narodil Jan Hendrik Oort, který předpověděl existenci sférického oblaku kometárních jader.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Slunce očima i vodíkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2025 obdržel snímek „Slunce očima i vodíkem“, jehož autory jsou astrofotografové Michal Šrejber a Marek Tušl   Zatmění Slunce již od pradávna vzbuzovalo v našich předcích mnohdy i divoké představy o tom, co se vlastně na obloze děje.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Leo Triplet zoom

výřez Leo Triplet (známý také jako M66 Group) je malá skupina galaxií vzdálena asi 35 milionů světelných let v souhvězdí Lva. Tato galaxie se skládá ze spirálních galaxií M65, M66 a NGC 3628

Další informace »