Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  18. srpen 2000

Astronomický snímek dne (APOD) - 18. srpen 2000

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Rentgenové zážení z Anténních galaxií

Uznání: G. Fabbiano (CfA) et al., CXC, SAO, NASA

Houf   černých děr a neutronových hvězd září jako jasné, skoro bodové zdroje proti bublinám milióny stupňů horkého plynu na tomto rentgenovém snímku ve falešných barvách z oběžné observatoře Chandra. Skvělý snímek ukazuje ústřední oblasti dvou galaxií, NGC 4038 a NGC 4039, zaklesnutých v titánské kolizi ve vzdálenosti nějakých 60 miliónů světelných let v souhvězdí Havrana (Corvus). Na snímcích ve viditelném světle je vidět jak z trosek vyvěrají turbulentní svazky zářícího plynu propůjčujících jim jejich populární přezdívku, Anténní galaxie. Nyní se předpokládá, že galaktické kolize jsou docela běžné, ale když nastanou, tak jednotlivé hvězdy kolidují výjmečně. Místo toho se spojují a stlačují plynová a prachová mračna a spouští tak divokou masivní tvorbu hvězd, jež vede k tisícům supernov. Explodující hvězdy zaplňují scénu bublinami rázového horkého plynu a zhroucenými jádry hvězd. Díky této kosmické nehodě astronomové pozorují a začínají oceňovat kolizemi vyvolávaný vývoj galaxií ne nepodobných naší vlastní.

Štítky: Rentgenový, Černá díra, Neutronová hvězda, Galaxie Tykadla, Ngc4038, Ngc4039


24. vesmírný týden 2021

24. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 14. 6. do 20. 6. 2021. Měsíc bude v první čtvrti. Nad ránem jsou dobře viditelné planety Jupiter a Saturn. Sluneční aktivita je nízká. Čínská kosmická loď Šen-čou 12 je připravena ke startu s třemi kosmonauty ke stanici Tiangong 3. Juno přinesla fantastické snímky Jupiterova měsíce Ganymedu. Před 230 lety se narodil americký astronom Denison Olmsted, který prováděl pozorování z Yale jedním z prvních univerzitních dalekohledů v USA a v roce 1833 po spatření meteorického deště Leonid poukázal na jejich radiant a kosmický původ.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Leo Triplet

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2021 obdržel snímek „Leo Triplet“, jehož autorem je Zdeněk Vojč   Na noční obloze se nalézá nepřeberné množství zajímavých objektů či jejich skupin. Jednou z nich je i skupina tří galaxií, nazvaná též Leo Triplet. To proto, že ji na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Kometa C/2020 M5 (ATLAS)

Snímek komety C/2020 M5 (ATLAS). Rozměry obrázku jsou 20 x 20 obloukových minut, sever je nahoře, východ vlevo. Kometa se na obloze pohybovala souhvězdím Malé medvědice. Vzdálenost od Země 3.192 au, od Slunce 3.077 au. Rychlost pohybu po obloze 1.34 arcsec/min, jasnost podle efemeridy 16.4 mag.

Další informace »