Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  18. srpen 2000

Astronomický snímek dne (APOD) - 18. srpen 2000

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Rentgenové zážení z Anténních galaxií

Uznání: G. Fabbiano (CfA) et al., CXC, SAO, NASA

Houf   černých děr a neutronových hvězd září jako jasné, skoro bodové zdroje proti bublinám milióny stupňů horkého plynu na tomto rentgenovém snímku ve falešných barvách z oběžné observatoře Chandra. Skvělý snímek ukazuje ústřední oblasti dvou galaxií, NGC 4038 a NGC 4039, zaklesnutých v titánské kolizi ve vzdálenosti nějakých 60 miliónů světelných let v souhvězdí Havrana (Corvus). Na snímcích ve viditelném světle je vidět jak z trosek vyvěrají turbulentní svazky zářícího plynu propůjčujících jim jejich populární přezdívku, Anténní galaxie. Nyní se předpokládá, že galaktické kolize jsou docela běžné, ale když nastanou, tak jednotlivé hvězdy kolidují výjmečně. Místo toho se spojují a stlačují plynová a prachová mračna a spouští tak divokou masivní tvorbu hvězd, jež vede k tisícům supernov. Explodující hvězdy zaplňují scénu bublinami rázového horkého plynu a zhroucenými jádry hvězd. Díky této kosmické nehodě astronomové pozorují a začínají oceňovat kolizemi vyvolávaný vývoj galaxií ne nepodobných naší vlastní.

Štítky: Rentgenový, Černá díra, Neutronová hvězda, Galaxie Tykadla, Ngc4038, Ngc4039


23. vesmírný týden 2020

23. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 1. 6. do 7. 6. 2020. Měsíc bude v úplňku. Venuše bude v dolní konjunkci se Sluncem. Na večerní obloze je ještě Merkur. Ráno si relativně nízko nad jihovýchodem říká o pozornost mars, ale výše jsou blízko sebe planety Jupiter a Saturn. Událostí týdne byl úspěšný start Falconu 9 s pilotovanou lodí Crew Dragon, která se v neděli odpoledne připojila k ISS. Před 125 lety se narodil Josef Klepešta a před 55 lety startovala Gemini 4 s plánem prvního amerického výstupu do kosmu.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Venuše 18.3. a 11.4.

ČAM za březen 2020:  Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2020 obdržel snímek „Venuše 2020“, jehož autorem je Jan Klečka Venuše. Ano, tak ji známe my. Ale známe ji? Pro někoho římská bohyně lásky a krásy. Pro někoho prehistorická figurka z oblasti Pavlovických vrchů na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Polostínové zatmění Měsíce

Další informace »