Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  04. květen 2000

Astronomický snímek dne (APOD) - 04. květen 2000

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Planety nad mraky

Uznání a copyright: B. Magrath

Mraky v popředí rozptylují slaboučké oranžové světlo již zapadlého slunce na této skoro dech vyrážející fotografii z vrcholku Mauna Kea na Havaji. Význačné seřazení Měsíce a planet bylo zachyceno 7.dubna. Nebeské scenerii dominuje přeexponovaný srpek Měsíce a dále jasné "hvězdy" - přímo dole napravo je Saturn, dále pod Saturnem jsou blízko sebe brilantní Jupiter a slabší žlutavý Mars. Červený obr Aldebaran je téměř přímo nad Měsícem poblíž vrcholu snímku a na půl cesty nahoru a vpravo od linie Měsíc-Aldebaran jsou viditelné jasné modré hvězdy v Plejádách. Dobrou zprávou je, že seřazení planet jako je toto nehrozí žádnými pohromami, je poměrně časté a je inspirující podívanou jak pro příležitostné pozorovatele tak pro astronomy. Špatnou zprávou je, že navzdory zítřejšímu (5.května) seřazení planet obdařeného vysokou publicitou nenastane konec světa, takže pravděpodobně budete muset jít do práce!

Štítky: Mars, Měsíc, Saturn, Jupiter, Seskupení planet


8. vesmírný týden 2021

8. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 22. 2. do 28. 2. 2021. Měsíc bude v úplňku. Večer je dobře vidět pouze Mars. Venuše je nyní vidět alespoň v koronografu SOHO. Skvělý úspěch zaznamenala americká kosmonautika, když přistála úspěšně na Marsu už s pátým vozítkem v řadě.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

planéty počas roku 2020

Titul Česká astrofotografie měsíce za leden 2021 získal snímek „Planéty počas roku 2020“, jehož autorem je Tadeáš Valent   Podivný rok 2020 je již za námi. I když nás na Zemi sužovaly nemalé problémy, obloha nad našimi hlavami se nezaujatě proměňovala, planety obíhaly okolo Slunce a

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

zákryt hviezdy Mesiacom

zákryt hviezdy SAO78596 6.5mag Mesiacom

Další informace »