Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  04. květen 2000

Astronomický snímek dne (APOD) - 04. květen 2000

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Planety nad mraky

Uznání a copyright: B. Magrath

Mraky v popředí rozptylují slaboučké oranžové světlo již zapadlého slunce na této skoro dech vyrážející fotografii z vrcholku Mauna Kea na Havaji. Význačné seřazení Měsíce a planet bylo zachyceno 7.dubna. Nebeské scenerii dominuje přeexponovaný srpek Měsíce a dále jasné "hvězdy" - přímo dole napravo je Saturn, dále pod Saturnem jsou blízko sebe brilantní Jupiter a slabší žlutavý Mars. Červený obr Aldebaran je téměř přímo nad Měsícem poblíž vrcholu snímku a na půl cesty nahoru a vpravo od linie Měsíc-Aldebaran jsou viditelné jasné modré hvězdy v Plejádách. Dobrou zprávou je, že seřazení planet jako je toto nehrozí žádnými pohromami, je poměrně časté a je inspirující podívanou jak pro příležitostné pozorovatele tak pro astronomy. Špatnou zprávou je, že navzdory zítřejšímu (5.května) seřazení planet obdařeného vysokou publicitou nenastane konec světa, takže pravděpodobně budete muset jít do práce!

Štítky: Mars, Měsíc, Saturn, Jupiter, Seskupení planet


4. vesmírný týden 2020

4. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 20. 1. do 26. 1. 2020. Měsíc bude v novu. Večer září jasná planeta Venuše, vidět lze i Neptun a Uran. Ráno je vidět Mars. Kometa C/2017 T2 je vysoko na večerní obloze. Na Floridě proběhl test úniku lodi Crew Dragon z letící rakety. Čínská kosmonautika navazuje na úspěšný rok 2019. Úspěšný byl také start evropské Ariane 5. Na ISS proběhnou dva výstupy do volného kosmu s různými úkoly. Připraven je i start dalších družic Starlink. Před 90 roky se narodil druhý muž na Měsíci, Buzz Aldrin.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Glaxie pod Galaxií

Titul Česká astrofotografie měsíce za prosinec 2019 obdržel snímek „Galaxie pod Galaxií“, jehož autorem je Roman Ponča   „Galaxie pod Galaxií“, není to tak trochu podivný název vítězného snímku prosincového kola soutěže Česká astrofotografie měsíce? Možná, snad, … ale je

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Polostínové zatmění Měsíce 20. ledna 2020

Canon EOS 60D, SIGMA APO DG 70-300mm, 300 mm Špatné pozorovací podmínky, velká oblačnost, fotografováno mezi mraky

Další informace »