Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  06. duben 2000

Astronomický snímek dne (APOD) - 06. duben 2000

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Venuše s Měsícem a sousedy

Credit & Copyright Joe Orman

Když astrofotograf Joe Orman vstával 2.února před východem Slunce, tak proto, že očekával tento úkaz s jasnou Jitřenkou - Venuší a nádherným srpečkem Měsíce nad sousedovým domem na předměstí Phoenixu v Arizoně, USA. Naštěstí je postavení jasných planet a Měsíce jednou z nejvíce inspirujících podívaných na noční obloze a je možné je sledovat a sdílet nadšení bez zvláštního vybavení. Například dnes v noci. Ti, jimž bude dopřáno jasné oblohy mohou jednoduše vyjít ven po západu slunce a na večerní západní obloze uvidět mladý srpeček Měsíce velmi blízko tří jasných planet Jupitera, Marsu a Saturna. Jupiter bude nepochybně nejjasnější "hvězdou" poblíž Měsíce s načervenalým Marsem severně od Jupitera a žlutobílým Saturnem přímo nad ním. Samozřejme, taková nebeská podívaná vytváří náladové obrazy ale jak planety, tak Měsíc se pouze jeví blízko sebe, ve skutečnosti jsou pouze přibližně seřazené na přímce a leží na velmi odlišných drahách. Naneštěstí širokou publicitou obdařené seřazení planet příští Měsíc 5.května bude schováno v záři slunce, ale takové planetární "seřazení" se objevuje opakovaně a nehrozí žádným nebezpečím planetě Zemi.

Štítky: Měsíc, Venuše, Seskupení planet


49. vesmírný týden 2023

49. vesmírný týden 2023

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 4. 12. do 10. 12. 2023. Měsíc bude v poslední čtvrti. Jupiter je večer na jihovýchodě, Saturn nad jihozápadem. Ráno září nad jihovýchodem jasná Venuše. Aktivita Slunce se výrazně zvýšila a opět nastala výraznější polární záře, viditelné bohužel převážně z Ameriky nebo Nového Zélandu. Kometa 12P opět prošla zjasněním, najdeme ji u Vegy. Pokračuje kanonáda startů Falconu 9. K ISS se vydala nákladní loď Progress MS-25. Před 50 lety snímal poprvé Jupiter zblízka Pioneer 10.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Tři planetární mlhoviny HFG1,  Abell6 a Sh2-200

Titul Česká astrofotografie měsíce za říjen 2023 obdržel snímek „Tři planetární mlhoviny“, jehož autorem je Evžen Brunner     Planetární mlhovina. Již od roku 1875 poněkud matoucí označení. Byť by tento název mohl evokovat třeba protoplanetární disk okolo vznikající hvězdy,

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Východ

Východ slunce

Další informace »