Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  05. duben 2000

Astronomický snímek dne (APOD) - 05. duben 2000

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Otevřená hvězdokupa M7 ve Štíru

Uznání a copyright: N. A. Sharp, REU Program, AURA, NOAO, NSF

M7 je jednou z nejnápadnějších otevřených hvězdokup na obloze. Kupa, v níž dominují jasné modré hvězdy může být vidět pouhým okem na tmavé obloze v ocasu souhvězdí Štíra (Scorpius). M7 obsahuje celkem asi 100 hvězd, je asi 200 milionů let stará, zabírá napříč 25 světelných let a leží ve vzdálenosti asi 1000 světelných let. Tento barevný snímek byl pořízen v roce 1995 dalekohledem Burrell-Schmidt Telescope na observatoři Kitt Peak National Observatory v Arizoně. Hvězdokupa M7 je známa již od starověku, byla zaznamenána Ptolemaiem v roce 130 po Kristu. U spodku snímku je též viditelné tmavé prachové mračno a doslova milióny nesouvisejících hvězd z galaktického centra.

Štítky: Otevřená hvězdokupa, M7


2. vesmírný týden 2022

2. vesmírný týden 2022

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 10. 1. do 16. 1. 2022. Měsíc je večer vysoko na obloze a mění fázi od čtvrti k úplňku. Venuše prošla dolní konjunkcí se Sluncem a objeví se jako jitřenka. Večer můžeme pozorovat přiblížení Merkuru a Saturnu, které z větší výšky nad obzorem sleduje Jupiter. Ráno je vidět slabý Mars. Aktivita Slunce je nízká. Dalekohled JWST byl kompletně složen. Nyní jej čeká chlazení, nastavení zrcadel a testy. Do vesmíru má v rámci mise Transporter-3 startovat i česká družice VZLUSat-2. Před 115 lety se narodil významný raketový konstruktér Sergej Koroljov.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Kometa Leonard s hvězdokupou M3

Titul Česká astrofotografie měsíce za prosinec 2021 získal snímek „Kometa Leonard s hvězdokupou M3“, jehož autorem je David Boura     Komety  jsou lidstvu známy od nepaměti. Můžeme dokonce předpokládat, že mohly zaujmout i naše pravěké předky. Pokud tedy někdy zdvihli

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Animace setkání planetek (49) Pales a (6371) Heinlein v souhvězdí Raka.

Animace setkání planetek (49) Pales a (6371) Heinlein v souhvězdí Raka. Rozměry obrázku jsou přibližně 15 x 10 obloukových minut, sever je nahoře, východ vlevo. Pořizováno za silného měsíčního světla (96%), okolní hvězdy z Raka nebyly téměř vidět. Jasnost planetek byla 11.9mag (49) a 15.7mag (6371). K největšímu vzájemnému přiblížení (29 obl. vteřin) došlo již v dopoledních hodinách.

Další informace »