Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  29. duben 2000

Astronomický snímek dne (APOD) - 29. duben 2000

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Třírozměrný pohled na oblaka Jupitera

Uznání: Galileo Project, JPL, NASA

Na Jupiteru, obří planetě vládnoucí Sluneční soustavě, je každý den oblačný. Tato třírozměrná představa představuje zjednodušený model pohledu z rozmezí oblačných vrstev Jupitera. Je založena na obrazových a spektrálních datech pořízených sondou Galileo. Mezera mezi vrstvami oblačnosti a výškové rozdíly jsou zveličeny. Horní oblačná vrstva je závoj o tlouštce několika desítek mil. Výšky v spodní vrstvě oblačnosti byly barevně rozlišeny, světle modrá oblaka jsou vysoká a tenká, rudá jsou nízká a bílá vysoká a silná. Pruhy v dolní vrstvě směřují k tmavě modré oblasti, což je relativně jasná, suchá část atmosféry podobná místu, kam sestoupila atmosférická sonda z Galilea 7. prosince 1995.

Štítky: Jupiter, Galileo, Mračna, 3D


18. vesmírný týden 2025

18. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 28. 4. do 4. 5. 2025. Měsíc je v novu a bude dorůstat do první čtvrti, takže jej uvidíme na večerní obloze. Večer můžeme pozorovat Jupiter a Mars, ráno kromě jasné Venuše ještě slabý Saturn (bez prstence). Aktivita Slunce je střední. Sonda Lucy provedla průzkum a poslala fotografie planetky Donaldjohanson. Před 125 lety se narodil Jan Hendrik Oort, který předpověděl existenci sférického oblaku kometárních jader.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Slunce očima i vodíkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2025 obdržel snímek „Slunce očima i vodíkem“, jehož autory jsou astrofotografové Michal Šrejber a Marek Tušl   Zatmění Slunce již od pradávna vzbuzovalo v našich předcích mnohdy i divoké představy o tom, co se vlastně na obloze děje.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Leo Triplet zoom

výřez Leo Triplet (známý také jako M66 Group) je malá skupina galaxií vzdálena asi 35 milionů světelných let v souhvězdí Lva. Tato galaxie se skládá ze spirálních galaxií M65, M66 a NGC 3628

Další informace »