Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  28. duben 2000

Astronomický snímek dne (APOD) - 28. duben 2000

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Leonidy - zářící červ

Uznání: Courtesy Jack Drummond, Starfire Optical Range, AFRL

Nedávný meteorický roj Leonid byl bohatý na jasné bolidy, které zanechaly dlouhotrvající stopy rozprostírající se po noční obloze. Tyto trvající stopy nezáří odraženým světlem, ale záhadně sami od sebe. Jsou viditelné po dlouhé minuty a unášeny větrem ve výškách do 100 km mohou postupně získávat červům podobný tvar. Tento snímek, ukazující takovou stopu, nazvaný "Zářící červ" byl pořízen během maxima meterického roje Leonid v roce 1998 astronomy na Kirtland Air Force Base's Starfire Optical Range (SOR). Jakým způsobem "Zářící červ" svítí? Aby to zjistili, tak připravili astronomové ze SOR ojedinělý experiment, při kterém sledovali a sondovali stopy meteorů roje Leonid jak v roce 1998 tak i 1999 pulsním laserovým lidar (light detection and ranging) systémem a dalšími přístroji. Laser, fungující na parách mědi, vyprodukoval intenzívní pruh světla, který je viditelný jak vystřeluje z levého dolního rohu snímku. Ikdyž příčina záření "Červa" zůstává dosud záhadou, pomohou ji výsledky ze SOR rozluštit.

Štítky: Meteor, Bolid, Leonida, Vlak


33. vesmírný týden 2022

33. vesmírný týden 2022

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 15. 8. do 21. 8. 2022. Měsíc bude v poslední čtvrti a v konjunkcích s planetami a Plejádami. Planety Jupiter a Saturn můžeme pozorovat již kolem půlnoci, Mars a Venuši nejlépe ráno. Aktivita Slunce je nízká. Startovaly dva Falcony 9 se Starlinky a počet vypuštěných družic přesáhl 3 000 kusů. Probíhaly testy SuperHeavy a Starship a k vývozu se chystá superraketa SLS. Před 45 lety se na dlouhou pouť za velkými planetami a dál vydala sonda Voyager 2.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ISS a Slnko

Titul Česká astrofotografie měsíce za červenec 2022 získal snímek „ISS a Slnko“, jehož autory jsou Miroslav Grnja a Zdeněk Bardon     První malé, druhé obrovské. I když pro nás i to první je obrovské. Jako fotbalový stadion. A to druhé? Celá Země by se do něho vešla na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Perseidy 13.8.2022

Sloučené 3 snímky Fotoaparát Canon 700D Objektiv Canon 28 mm Rušil svit Měsíce a občasná oblačnost

Další informace »