Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  27. duben 2000

Astronomický snímek dne (APOD) - 27. duben 2000

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Kaldery a srázy v blízkosti jižního pólu Io

Uznání: PIRL (Univ. of Arizona), Galileo Project, NASA

Čelíc intenzívním radiačním pásům, kosmická sonda Galileo prolétla 22. února ještě jednou v blízkosti povrchu Jupiterova měsíce Io (zní jako EYE-oh). Tento dramatický pohled na oblast v blízkosti jižního pólu vulkanického měsíce vznikl kombinací černobílých snímků s vysokým rozlišením pořízených při tomto přiblížení spolu s barevnými daty zaznamenanými loni v létě. Vidíme zde aktivní a cizí krajinu s jasnými bílými oblastmi, tvořených pravděpodobně zmrzlým oxidem siřičitým, které se zdají být koncentrovány v blízkosti zlomů a srázů. Tři zlověstné temné skvrny, každá s průměrem 6 - 12 mil, jsou vulkanické krátery nebo kaldery pokryté nedávno vyvrženou temnou lávou. Klikatý kanál spojuje levou dolní kalderu s nažloutlým proudem lávy. Io je malý měsíc, ale jeho neustálá aktivita je řízena drastickými slapovými silami vyvolanými Jupiterem a dalšími měsíci. Odhaduje se, že vulkanická činnost kompletně přetvoří povrch Io každý milión let.

Štítky: Io, Sopka, Kaldera


19. vesmírný týden 2024

19. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 6. 5. do 12. 5. 2024. Měsíc bude v novu a čeká nás extrémně mladý srpek na večerní obloze. Slunce je hodně aktivní, nastaly silné erupce. Oblohu ozdobila slabá polární záře a nečekaně s ní se objevil i deorbitující horní stupeň Falconu 9. Planety jsou v tomto týdnu velmi obtížně viditelné. Pozorovat můžeme několik slabších komet. Na ranní obloze létají éta Aquaridy. K odvrácené straně Měsíce se vydala čínská sonda Chang’e 6 a na čínské orbitální stanici Tiangong se vyměnily tříčlenné posádky. Před 60 lety se narodil český astronom a popularizátor Václav Knoll. Před 15 lety proběhla poslední oprava vesmírného dalekohledu HST.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

V zajetí barev

Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2024 obdržel snímek „V zajetí barev“, jehož autorem je Pavel Váňa   Kdo by neměl rád jaro, kdy po studených zamračených  dnech, skrovně prosvětlených hřejivými slunečními paprsky se příroda začíná probouzet. Zelenající se stromy jsou

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

1

Další informace »