Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  27. duben 2000

Astronomický snímek dne (APOD) - 27. duben 2000

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Kaldery a srázy v blízkosti jižního pólu Io

Uznání: PIRL (Univ. of Arizona), Galileo Project, NASA

Čelíc intenzívním radiačním pásům, kosmická sonda Galileo prolétla 22. února ještě jednou v blízkosti povrchu Jupiterova měsíce Io (zní jako EYE-oh). Tento dramatický pohled na oblast v blízkosti jižního pólu vulkanického měsíce vznikl kombinací černobílých snímků s vysokým rozlišením pořízených při tomto přiblížení spolu s barevnými daty zaznamenanými loni v létě. Vidíme zde aktivní a cizí krajinu s jasnými bílými oblastmi, tvořených pravděpodobně zmrzlým oxidem siřičitým, které se zdají být koncentrovány v blízkosti zlomů a srázů. Tři zlověstné temné skvrny, každá s průměrem 6 - 12 mil, jsou vulkanické krátery nebo kaldery pokryté nedávno vyvrženou temnou lávou. Klikatý kanál spojuje levou dolní kalderu s nažloutlým proudem lávy. Io je malý měsíc, ale jeho neustálá aktivita je řízena drastickými slapovými silami vyvolanými Jupiterem a dalšími měsíci. Odhaduje se, že vulkanická činnost kompletně přetvoří povrch Io každý milión let.

Štítky: Io, Sopka, Kaldera


3. vesmírný týden 2025

3. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 13. 1. do 19. 1. 2025. Měsíc bude v úplňku vysoko na obloze. Večerní oblohu zdobí jasná Venuše, Jupiter a už také Mars v opozici se Sluncem. Nastane také konjunkce Saturnu s Venuší. Aktivita Slunce se snížila. Uvidíme jasnou kometu C/2023 G3 (ATLAS)? Kosmonautikou hýbou testovací lety velké rakety New Glenn, která zkouší první let a přistání prvního stupně a sedmý testovací let Super Heavy Starship, kde se očekává opětovné přistání obou stupňů této superrakety a vypouštění maket družic. Před 20 lety úspěšně dosedlo pouzdro Huygens na povrch Saturnova měsíce Titanu.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Hlava čarodejnice NGC 1909

Titul Česká astrofotografie měsíce za prosinec 2024 obdržel snímek „Hlava čarodejnice NGC 1909“, jehož autorem je slovenský astrofotograf Ján Gajdoš.   Během Filipojakubské či též Valpuržiny noci z 30. dubna na 1. května se od nepaměti na vyvýšených místech zapalují velké ohně jako

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

SAR1

Na tomto snímku je v přicházející oblačnosti vidět i PZ

Další informace »