Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  26. duben 2000

Astronomický snímek dne (APOD) - 26. duben 2000

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Vlákna Labutí smyčky

Uznání: William P. Blair and Ravi Sankrit (Johns Hopkins University), NASA

Vzhledově jemná a křehká jsou tato vlákna z mezihvězdného plynu. Jsou součástí rozpínající se rázové vlny z prudké hvězdné exploze. Snímek pořízený v říjnu 1997 pomocí Wide Field and Planetary Camera 2 na palubě Hubbleova kosmického dalekohledu, je pohledem z blízka na pozůstatek supernovy známý jako Labutí smyčka (Cygnus Loop). Snímek ukazuje malou část z obrovské rázové vlny pohybující se směrem k hornímu okraji obrazu rychlostí kolem 179 kilometrů za sekundu a zářící světlem emitovaným atomy excitovaného vodíku. Není to jen další pěkný obrázek, protože tento snímek zprostředkoval též dramatické vědecké výsledky. Vědci jej v roce 1999 využili pro výrazné snížení široce přijímaného odhadu vzdálenosti a věku tohoto klasického pozůstatku supernovy. Podle nejnovějších měření se Labutí smyčka, ležící ve vzdálenosti jenom 1 440 světelných roků, rozpíná po dobu 5 - 10 tisíc let.

Štítky: Zbytek supernovy, Smyčka v Labuti, Rázová fronta


18. vesmírný týden 2025

18. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 28. 4. do 4. 5. 2025. Měsíc je v novu a bude dorůstat do první čtvrti, takže jej uvidíme na večerní obloze. Večer můžeme pozorovat Jupiter a Mars, ráno kromě jasné Venuše ještě slabý Saturn (bez prstence). Aktivita Slunce je střední. Sonda Lucy provedla průzkum a poslala fotografie planetky Donaldjohanson. Před 125 lety se narodil Jan Hendrik Oort, který předpověděl existenci sférického oblaku kometárních jader.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Slunce očima i vodíkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2025 obdržel snímek „Slunce očima i vodíkem“, jehož autory jsou astrofotografové Michal Šrejber a Marek Tušl   Zatmění Slunce již od pradávna vzbuzovalo v našich předcích mnohdy i divoké představy o tom, co se vlastně na obloze děje.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Leo Triplet zoom

výřez Leo Triplet (známý také jako M66 Group) je malá skupina galaxií vzdálena asi 35 milionů světelných let v souhvězdí Lva. Tato galaxie se skládá ze spirálních galaxií M65, M66 a NGC 3628

Další informace »