Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  03. květen 2000

Astronomický snímek dne (APOD) - 03. květen 2000

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

BOOMERANG zobrazuje ranný vesmír

Uznání: BOOMERANG Project

Drifting through the stratosphere above Antarctica in late 1998, the balloon-borne BOOMERANG telescope peered into the cosmos at millimeter wavelengths. The Blotchy structures it detected are seen above in the sharpest yet picture of the universe at an early age, perhaps a mere 300,000 years old. The false-color image shows subtle fluctuations in the temperature of the hot plasma which filled the universe before expansion cooled the material, producing the familiar stars and galaxies. Dramatically, the size of the fluctuations in the BOOMERANG image has convinced many cosmologists that the universe contains just exactly enough matter and energy to be flat -- a powerful prediction of the popular theory of Inflation which describes the earliest moments of the Big Bang. A flat universe will expand forever and two light rays which start out parallel will never spread or intersect. But all is not solved (!) as the BOOMERANG results don't show clearly details confirming the suspected amounts of dark matter and the cosmological constant.

Štítky: Kosmologie, Inflation, Velký třesk, Mikrovlnné pozadí


23. vesmírný týden 2020

23. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 1. 6. do 7. 6. 2020. Měsíc bude v úplňku. Venuše bude v dolní konjunkci se Sluncem. Na večerní obloze je ještě Merkur. Ráno si relativně nízko nad jihovýchodem říká o pozornost mars, ale výše jsou blízko sebe planety Jupiter a Saturn. Událostí týdne byl úspěšný start Falconu 9 s pilotovanou lodí Crew Dragon, která se v neděli odpoledne připojila k ISS. Před 125 lety se narodil Josef Klepešta a před 55 lety startovala Gemini 4 s plánem prvního amerického výstupu do kosmu.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Venuše 18.3. a 11.4.

ČAM za březen 2020:  Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2020 obdržel snímek „Venuše 2020“, jehož autorem je Jan Klečka Venuše. Ano, tak ji známe my. Ale známe ji? Pro někoho římská bohyně lásky a krásy. Pro někoho prehistorická figurka z oblasti Pavlovických vrchů na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Světelná stopa Crew Dragon

Další informace »