Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  02. květen 2000

Astronomický snímek dne (APOD) - 02. květen 2000

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Záblesk Iridia při soumraku

Uznání a copyright: Jon Teus (Science Society Aranzadi, Spain)

Viděli jste někdy takový záblesk? Protože trvá jenom asi 15 sekund, je možné, že nikdo koho se zeptáte vám to nepotvrdí, ale to co jste mohli vidět je sluneční světlo rozptýlené na družici Iridium. Družice všech typů obstarávají svítící čáry a záblesky viditelné teprve od startu družice Sputnik I v roce 1957. Ze záblesků od některé z 66 družic Iridium mohou být některé obzvláště jasné, někdy dokonce i dosahující jasnosti Měsíce. Jestliže budou družice Iridium přeprogramovány aby se navrátily do zemské atmosféry, možná budou ukazovat ještě jasnější záblesky až budou hořet. Na snímek nahoře záblesk od družice Iridium přerušuje malebný západ Slunce v San Sebastian ve Španělsku. Tedy znovu, viděli jste takový nebeský záblesk? Jestliže trval pouze sekundu nebo dvě, mohl to být meteor.

Štítky: Západ slunce, Družice Iridium


29. vesmírný týden 2020

29. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 13. 7. do 19. 7. 2020. Měsíc ubývá směrem k novu. Velké planety Jupiter a Saturn jsou vidět prakticky celou noc, Mars a Venuše nejlépe až ráno. Na obloze je nádherná kometa NEOWISE. Pokračuje sezóna NLC. Falcon 9 se Starlinky zaznamenal další odklad. Startovat má také sonda k Marsu, kterou připravily Spojené arabské emiráty. Před 170 lety byla provedena první primitivní fotografie hvězdy Vega a před 45 lety se setkaly posádky v rámci mise Sojuz-Apollo.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Tatranští skřítci

Titul Česká astrofotografie měsíce za červen 2020 získal snímek „Tatranští skřítci“, jehož autory jsou Daniel Ščerba a Miloslav Druckmüller.     Bájné skřítky nalezneme snad po celém světě. Často kutají v horách rudu, tu a tam vylezou na zemský povrch a škodí nebo pomáhají.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Kometa

Má hezký dlouhý ocas

Další informace »