Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  02. květen 2000

Astronomický snímek dne (APOD) - 02. květen 2000

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Záblesk Iridia při soumraku

Uznání a copyright: Jon Teus (Science Society Aranzadi, Spain)

Viděli jste někdy takový záblesk? Protože trvá jenom asi 15 sekund, je možné, že nikdo koho se zeptáte vám to nepotvrdí, ale to co jste mohli vidět je sluneční světlo rozptýlené na družici Iridium. Družice všech typů obstarávají svítící čáry a záblesky viditelné teprve od startu družice Sputnik I v roce 1957. Ze záblesků od některé z 66 družic Iridium mohou být některé obzvláště jasné, někdy dokonce i dosahující jasnosti Měsíce. Jestliže budou družice Iridium přeprogramovány aby se navrátily do zemské atmosféry, možná budou ukazovat ještě jasnější záblesky až budou hořet. Na snímek nahoře záblesk od družice Iridium přerušuje malebný západ Slunce v San Sebastian ve Španělsku. Tedy znovu, viděli jste takový nebeský záblesk? Jestliže trval pouze sekundu nebo dvě, mohl to být meteor.

Štítky: Západ slunce, Družice Iridium


20. vesmírný týden 2021

20. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 17. 5. do 23. 5. 2021. Měsíc bude v první čtvrti. Večer je velmi nízko nad severozápadem Venuše a výše slábnoucí Merkur, který bude v pondělí v maximální elongaci. Nejvýše je večer Mars. Ráno jsou nad jihovýchodem Saturn a Jupiter. Aktivita Slunce je mírně zvýšená. Sledujeme průlet komety T2 Palomar kolem hvězdokupy M3. Čína zaznamenala na Marsu úspěšné dosednutí přistávacího modulu mise Tianwen-1. Kromě pravidelných startů družic Starlink můžeme zaznamenat také chystanou zásobovací misi k čínské orbitální stanici. Před šedesáti roky proletěla kolem Venuše jako mrtvé těleso sonda Veněra 1. Šlo o první průlet kolem jiné planety.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Rossete HST

Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2021 obdržel snímek   „Rosetta HST“, jehož autorem je Peter Jurista ze Slovenska     Dubnové kolo soutěže „Česká astrofotografie měsíce“ je za námi. A my tu máme další její vítěznou fotografii. Čeká nás tedy snímek mlhoviny

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

M57 Prstenec

Další informace »