Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  02. květen 2000

Astronomický snímek dne (APOD) - 02. květen 2000

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Záblesk Iridia při soumraku

Uznání a copyright: Jon Teus (Science Society Aranzadi, Spain)

Viděli jste někdy takový záblesk? Protože trvá jenom asi 15 sekund, je možné, že nikdo koho se zeptáte vám to nepotvrdí, ale to co jste mohli vidět je sluneční světlo rozptýlené na družici Iridium. Družice všech typů obstarávají svítící čáry a záblesky viditelné teprve od startu družice Sputnik I v roce 1957. Ze záblesků od některé z 66 družic Iridium mohou být některé obzvláště jasné, někdy dokonce i dosahující jasnosti Měsíce. Jestliže budou družice Iridium přeprogramovány aby se navrátily do zemské atmosféry, možná budou ukazovat ještě jasnější záblesky až budou hořet. Na snímek nahoře záblesk od družice Iridium přerušuje malebný západ Slunce v San Sebastian ve Španělsku. Tedy znovu, viděli jste takový nebeský záblesk? Jestliže trval pouze sekundu nebo dvě, mohl to být meteor.

Štítky: Západ slunce, Družice Iridium


18. vesmírný týden 2025

18. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 28. 4. do 4. 5. 2025. Měsíc je v novu a bude dorůstat do první čtvrti, takže jej uvidíme na večerní obloze. Večer můžeme pozorovat Jupiter a Mars, ráno kromě jasné Venuše ještě slabý Saturn (bez prstence). Aktivita Slunce je střední. Sonda Lucy provedla průzkum a poslala fotografie planetky Donaldjohanson. Před 125 lety se narodil Jan Hendrik Oort, který předpověděl existenci sférického oblaku kometárních jader.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Slunce očima i vodíkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2025 obdržel snímek „Slunce očima i vodíkem“, jehož autory jsou astrofotografové Michal Šrejber a Marek Tušl   Zatmění Slunce již od pradávna vzbuzovalo v našich předcích mnohdy i divoké představy o tom, co se vlastně na obloze děje.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Měsíc,Jupiter,Elnath- 30.4.25

Měsíc v blízkosti Jupiteru 30.4.20

Další informace »