Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  01. květen 2000

Astronomický snímek dne (APOD) - 01. květen 2000

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Mlhovina Severní Amerika

Uznání a copyright: Jason Ware

Důvěrně známý tvar na neznámém místě! Tato emisní mlhovina je proslulá částečně díky tomu, že svým tvarem připomíná kontinent Severní Ameriku. Napravo od mlhoviny Severní Amerika, nesoucí katalogové označení NGC 7000, je méně zářivá mlhovina Pelikán. Obě emisní mlhoviny mají průměr kolem 50 světelných roků, leží ve vzdálenosti asi 1500 světelných roků a jsou odděleny temným, světlo pohlcujícím oblakem. Mlhovina je viditelná na temné obloze binokulárem. Pohlédněte na malou mlhavou skvrnku severovýchodně od jasné hvězdy Deneb v souhvězdí Labutě. Zatím není známo, která hvězda či hvězdy ionizují rudě zářicí vodík.

Štítky: Emisní mlhovina, Mlhovina Severní Amerika


16. vesmírný týden 2024

16. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 15. 4. do 21. 4. 2024. Měsíc bude v první čtvrti. Rozloučili jsme se s kometou 12P/Pons-Brooks. Z Ameriky dorazily zprávy i fotografie o úspěšném pozorování úplného zatmění Slunce i dvou komet během tohoto úkazu. Aktivita Slunce se konečně opět zvýšila. Proběhl také poslední start velké rakety Delta IV Heavy. SpaceX si připsala rekord v podobě dvacátého přistání prvního stupně Falconu 9. Před deseti roky ukončila dopadem na Měsíc svou misi sonda LADEE zkoumající prach v těsné blízkosti nad povrchem Měsíce.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Měsíc Moře nepokoje

Newton 150/750 mm okular 6,5 mm iPhone 13

Další informace »