Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  01. květen 2000

Astronomický snímek dne (APOD) - 01. květen 2000

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Mlhovina Severní Amerika

Uznání a copyright: Jason Ware

Důvěrně známý tvar na neznámém místě! Tato emisní mlhovina je proslulá částečně díky tomu, že svým tvarem připomíná kontinent Severní Ameriku. Napravo od mlhoviny Severní Amerika, nesoucí katalogové označení NGC 7000, je méně zářivá mlhovina Pelikán. Obě emisní mlhoviny mají průměr kolem 50 světelných roků, leží ve vzdálenosti asi 1500 světelných roků a jsou odděleny temným, světlo pohlcujícím oblakem. Mlhovina je viditelná na temné obloze binokulárem. Pohlédněte na malou mlhavou skvrnku severovýchodně od jasné hvězdy Deneb v souhvězdí Labutě. Zatím není známo, která hvězda či hvězdy ionizují rudě zářicí vodík.

Štítky: Emisní mlhovina, Mlhovina Severní Amerika


21. vesmírný týden 2025

21. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 19. 5. do 25. 5. 2025. Měsíc bude v poslední čtvrti a potká se s ranními planetami. Večer je nízko nad obzorem Jupiter a výše najdeme Mars. Ráno září u obzoru jasná Venuše a je zde i slabý Saturn. Aktivita Slunce je zvýšená a minulý týden jsme shlédli několik velmi silných erupcí během jediného dne. Připravuje se devátý testovací let Super Heavy Starship. Europa Clipper si osahal Mars. Před 115 lety Země prošla ohonem Halleyovy komety a spustil se tak jeden z prvních velkých hoaxů o zamoření atmosféry kyanidem.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Simeis 147

Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2025 obdržel snímek „Simeis 147- Spaghetti nebula“, jehož autorem je astrofotograf Pavel Pech     „Spaghetti nebula“ – co se skrývá za tímto pojmem? Možná se nám vybaví „Spaghetti western“, jenž se stal filmovým pojmem, byť trochu

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Světelná stopa ISS

Světelná stopa ISS

Další informace »