Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  24. listopad 1999

Astronomický snímek dne (APOD) - 24. listopad 1999

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Meteorická sprška Leonid 1999

Uznání: Juan Carlos Casado

Letošní meteorický déšť Leonid nebyl pozorovatelný pro každého srovnatelně dobře. Pouze pozorovatelé v Evropě s jasnou oblohou viděli krátce po 3. hodině SEČ rostoucí počty meteorů každých několik sekund. Výše je snímek pořízený v tomto čase ve Španělsku, s více než tuctem slabých meteorů viditelných jako zelené čárky rozbíhající se ze Lva, zaznamenaných během 6minutové expozice. Ačkoliv byly mnohem četnější, nedosáhly letošní Leonidy stejně vysokého zastoupení jasných meteorů a bolidů jako Leonidy 1998. Bolidy loňského roku byly vysledovány zpětně k průchodu komety Tempel-Tuttle perihehelem v roce 1333. Vliv Jupitera neustále rozptyluje proud odvržených částic, zatímco menší meteory v tomto proudu byly odstraněny tlakem záření Slunce. Zbývající Leonidy byly relativně velké, velikosti hrášku nebo větší, ve srovnání s Leonidami velikosti zrnka písku, které jsou mnohem obvyklejší.

Štítky: Leonidy, Meteorický roj, Výbuch


18. vesmírný týden 2025

18. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 28. 4. do 4. 5. 2025. Měsíc je v novu a bude dorůstat do první čtvrti, takže jej uvidíme na večerní obloze. Večer můžeme pozorovat Jupiter a Mars, ráno kromě jasné Venuše ještě slabý Saturn (bez prstence). Aktivita Slunce je střední. Sonda Lucy provedla průzkum a poslala fotografie planetky Donaldjohanson. Před 125 lety se narodil Jan Hendrik Oort, který předpověděl existenci sférického oblaku kometárních jader.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Slunce očima i vodíkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2025 obdržel snímek „Slunce očima i vodíkem“, jehož autory jsou astrofotografové Michal Šrejber a Marek Tušl   Zatmění Slunce již od pradávna vzbuzovalo v našich předcích mnohdy i divoké představy o tom, co se vlastně na obloze děje.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Mléčná dráha

Asi 1,5 hodiny jenom, dost rušila vysoká oblačnost, ale nakonec to vyšlo lépe než jsem očekával, ale část snímků musela do koše. 30.4.2025 z Říčan u Prahy (50 mm / 2.8 / ISO 800 / 1 min snímek)

Další informace »