Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  23. listopad 1999

Astronomický snímek dne (APOD) - 23. listopad 1999

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Leonidy nad Torre de la Guaita

Uznání: Juan Carlos Casado

Letošní meteorický roj Leonid ohromně zesílil svou činnost. Pozorovatelé v Evropě zaznamenali ostré maximum v počtu pozorovaných meteorů kolem 2:10 UTC během časných ranních hodin 18. listopadu. Množství meteorů v té době přesáhlo 1000 za hodinu - minimální počet potřebný k označení skutečné meteorické bouře. V jiných časech a na jiných místech po celém světě typicky hlásí pozorovatelé slušné množství mezi 30 a 100 meteory za hodinu. Fotografie výše je 20minutová expozice, která končila právě před začátkem hlavního maxima Leonid. Na snímku je viditelných minimálně 5 meteorů patřících k Leonidám, probleskujicích vysoko nad Torre de la Guaita, pozorovací věží používanou v průběhu 12. století v Gorině ve Španělsku.

Štítky: Leonidy, Meteorický roj


18. vesmírný týden 2025

18. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 28. 4. do 4. 5. 2025. Měsíc je v novu a bude dorůstat do první čtvrti, takže jej uvidíme na večerní obloze. Večer můžeme pozorovat Jupiter a Mars, ráno kromě jasné Venuše ještě slabý Saturn (bez prstence). Aktivita Slunce je střední. Sonda Lucy provedla průzkum a poslala fotografie planetky Donaldjohanson. Před 125 lety se narodil Jan Hendrik Oort, který předpověděl existenci sférického oblaku kometárních jader.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Slunce očima i vodíkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2025 obdržel snímek „Slunce očima i vodíkem“, jehož autory jsou astrofotografové Michal Šrejber a Marek Tušl   Zatmění Slunce již od pradávna vzbuzovalo v našich předcích mnohdy i divoké představy o tom, co se vlastně na obloze děje.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Leo Triplet zoom

výřez Leo Triplet (známý také jako M66 Group) je malá skupina galaxií vzdálena asi 35 milionů světelných let v souhvězdí Lva. Tato galaxie se skládá ze spirálních galaxií M65, M66 a NGC 3628

Další informace »