Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  23. listopad 1999

Astronomický snímek dne (APOD) - 23. listopad 1999

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Leonidy nad Torre de la Guaita

Uznání: Juan Carlos Casado

Letošní meteorický roj Leonid ohromně zesílil svou činnost. Pozorovatelé v Evropě zaznamenali ostré maximum v počtu pozorovaných meteorů kolem 2:10 UTC během časných ranních hodin 18. listopadu. Množství meteorů v té době přesáhlo 1000 za hodinu - minimální počet potřebný k označení skutečné meteorické bouře. V jiných časech a na jiných místech po celém světě typicky hlásí pozorovatelé slušné množství mezi 30 a 100 meteory za hodinu. Fotografie výše je 20minutová expozice, která končila právě před začátkem hlavního maxima Leonid. Na snímku je viditelných minimálně 5 meteorů patřících k Leonidám, probleskujicích vysoko nad Torre de la Guaita, pozorovací věží používanou v průběhu 12. století v Gorině ve Španělsku.

Štítky: Leonidy, Meteorický roj


17. vesmírný týden 2024

17. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 22. 4. do 28. 4. 2024. Měsíc bude v úplňku, meteorů z roje Lyrid proto mnoho neuvidíme. Slunce je pokryto hezkými malými skvrnami, které byly v nejaktivnější oblasti viditelné i okem přes patřičný filtr. Kometa 12P/Pons-Brooks už pozorovatelná není a jakmile to svit Měsíce umožní, nabídne obloha jen několik slabších komet. SpaceX letos uskutečnila už 40. start Falconu 9 a při příštím startu očekáváme už 300. přistání prvního stupně této rakety. Komunikace s helikoptérou Ingenuity již nebude možná, Perseverance jede pryč za dalšími výzkumem povrchu Marsu. Před 250 lety se narodil anglický astronom Francis Baily.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Hvězda Betelgeuse v souhvězdí Orionu

Fotoaparát Canon PowerShot SX10 IS

Další informace »