Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  08. srpen 2000

Astronomický snímek dne (APOD) - 08. srpen 2000

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Kometa LINEAR se rozpadá

Uznání: H. Weaver (JHU) et al., WFPC2, HST, NASA

Co se přihodilo jádru komety LINEAR? Nejjasnější kometa v tomto roce se neočekávaně rozpadla na mnoho malých kousků. Rozpad nastal kolem 25.července a zaznamenalo jej mnoho astronomů z celého světa, zvláštní pozornost zaslouží pionýrská práce Marka Kidgera (IAC). Od té doby astronomové pátrali po nějakých pozůstatcích jádra a sledovali, jak rychle se pozůstatky zeslabují. Právě před třemi dny se kosmický dalekohled Hubble Space Telescope namířil do dané oblasti, vyfotografoval ji a zachytil některé rozpadající se fragmenty, z nichž se skládalo jádro komety LINEAR. Snímek nahoře pokrývá jen malou špičku širokého difuzního řetězce pomalu se rozptylujícího se plynu, prachu, ledové tříště a štěrku. Největší kousky pozůstávající po těžce rozloženém jádře mají méně jak 30m napříč. Tento řetěz trosek nebude křižovat Zemi a a tak nezpůsobí žádný meteorický roj. Příslušní astronomové nyní teoretizují, proč se jádro komety LINEAR rozpadlo na tak malé kusy.

Štítky: Kometa LINEAR


3. vesmírný týden 2025

3. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 13. 1. do 19. 1. 2025. Měsíc bude v úplňku vysoko na obloze. Večerní oblohu zdobí jasná Venuše, Jupiter a už také Mars v opozici se Sluncem. Nastane také konjunkce Saturnu s Venuší. Aktivita Slunce se snížila. Uvidíme jasnou kometu C/2023 G3 (ATLAS)? Kosmonautikou hýbou testovací lety velké rakety New Glenn, která zkouší první let a přistání prvního stupně a sedmý testovací let Super Heavy Starship, kde se očekává opětovné přistání obou stupňů této superrakety a vypouštění maket družic. Před 20 lety úspěšně dosedlo pouzdro Huygens na povrch Saturnova měsíce Titanu.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Hlava čarodejnice NGC 1909

Titul Česká astrofotografie měsíce za prosinec 2024 obdržel snímek „Hlava čarodejnice NGC 1909“, jehož autorem je slovenský astrofotograf Ján Gajdoš.   Během Filipojakubské či též Valpuržiny noci z 30. dubna na 1. května se od nepaměti na vyvýšených místech zapalují velké ohně jako

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

SAR1

Na tomto snímku je v přicházející oblačnosti vidět i PZ

Další informace »