Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  08. srpen 2000

Astronomický snímek dne (APOD) - 08. srpen 2000

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Kometa LINEAR se rozpadá

Uznání: H. Weaver (JHU) et al., WFPC2, HST, NASA

Co se přihodilo jádru komety LINEAR? Nejjasnější kometa v tomto roce se neočekávaně rozpadla na mnoho malých kousků. Rozpad nastal kolem 25.července a zaznamenalo jej mnoho astronomů z celého světa, zvláštní pozornost zaslouží pionýrská práce Marka Kidgera (IAC). Od té doby astronomové pátrali po nějakých pozůstatcích jádra a sledovali, jak rychle se pozůstatky zeslabují. Právě před třemi dny se kosmický dalekohled Hubble Space Telescope namířil do dané oblasti, vyfotografoval ji a zachytil některé rozpadající se fragmenty, z nichž se skládalo jádro komety LINEAR. Snímek nahoře pokrývá jen malou špičku širokého difuzního řetězce pomalu se rozptylujícího se plynu, prachu, ledové tříště a štěrku. Největší kousky pozůstávající po těžce rozloženém jádře mají méně jak 30m napříč. Tento řetěz trosek nebude křižovat Zemi a a tak nezpůsobí žádný meteorický roj. Příslušní astronomové nyní teoretizují, proč se jádro komety LINEAR rozpadlo na tak malé kusy.

Štítky: Kometa LINEAR


17. vesmírný týden 2024

17. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 22. 4. do 28. 4. 2024. Měsíc bude v úplňku, meteorů z roje Lyrid proto mnoho neuvidíme. Slunce je pokryto hezkými malými skvrnami, které byly v nejaktivnější oblasti viditelné i okem přes patřičný filtr. Kometa 12P/Pons-Brooks už pozorovatelná není a jakmile to svit Měsíce umožní, nabídne obloha jen několik slabších komet. SpaceX letos uskutečnila už 40. start Falconu 9 a při příštím startu očekáváme už 300. přistání prvního stupně této rakety. Komunikace s helikoptérou Ingenuity již nebude možná, Perseverance jede pryč za dalšími výzkumem povrchu Marsu. Před 250 lety se narodil anglický astronom Francis Baily.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Hvězda Betelgeuse v souhvězdí Orionu

Fotoaparát Canon PowerShot SX10 IS

Další informace »