Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  08. srpen 2000

Astronomický snímek dne (APOD) - 08. srpen 2000

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Kometa LINEAR se rozpadá

Uznání: H. Weaver (JHU) et al., WFPC2, HST, NASA

Co se přihodilo jádru komety LINEAR? Nejjasnější kometa v tomto roce se neočekávaně rozpadla na mnoho malých kousků. Rozpad nastal kolem 25.července a zaznamenalo jej mnoho astronomů z celého světa, zvláštní pozornost zaslouží pionýrská práce Marka Kidgera (IAC). Od té doby astronomové pátrali po nějakých pozůstatcích jádra a sledovali, jak rychle se pozůstatky zeslabují. Právě před třemi dny se kosmický dalekohled Hubble Space Telescope namířil do dané oblasti, vyfotografoval ji a zachytil některé rozpadající se fragmenty, z nichž se skládalo jádro komety LINEAR. Snímek nahoře pokrývá jen malou špičku širokého difuzního řetězce pomalu se rozptylujícího se plynu, prachu, ledové tříště a štěrku. Největší kousky pozůstávající po těžce rozloženém jádře mají méně jak 30m napříč. Tento řetěz trosek nebude křižovat Zemi a a tak nezpůsobí žádný meteorický roj. Příslušní astronomové nyní teoretizují, proč se jádro komety LINEAR rozpadlo na tak malé kusy.

Štítky: Kometa LINEAR


20. vesmírný týden 2021

20. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 17. 5. do 23. 5. 2021. Měsíc bude v první čtvrti. Večer je velmi nízko nad severozápadem Venuše a výše slábnoucí Merkur, který bude v pondělí v maximální elongaci. Nejvýše je večer Mars. Ráno jsou nad jihovýchodem Saturn a Jupiter. Aktivita Slunce je mírně zvýšená. Sledujeme průlet komety T2 Palomar kolem hvězdokupy M3. Čína zaznamenala na Marsu úspěšné dosednutí přistávacího modulu mise Tianwen-1. Kromě pravidelných startů družic Starlink můžeme zaznamenat také chystanou zásobovací misi k čínské orbitální stanici. Před šedesáti roky proletěla kolem Venuše jako mrtvé těleso sonda Veněra 1. Šlo o první průlet kolem jiné planety.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Rossete HST

Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2021 obdržel snímek   „Rosetta HST“, jehož autorem je Peter Jurista ze Slovenska     Dubnové kolo soutěže „Česká astrofotografie měsíce“ je za námi. A my tu máme další její vítěznou fotografii. Čeká nás tedy snímek mlhoviny

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

M57 Prstenec

Další informace »