Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  08. srpen 2000

Astronomický snímek dne (APOD) - 08. srpen 2000

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Kometa LINEAR se rozpadá

Uznání: H. Weaver (JHU) et al., WFPC2, HST, NASA

Co se přihodilo jádru komety LINEAR? Nejjasnější kometa v tomto roce se neočekávaně rozpadla na mnoho malých kousků. Rozpad nastal kolem 25.července a zaznamenalo jej mnoho astronomů z celého světa, zvláštní pozornost zaslouží pionýrská práce Marka Kidgera (IAC). Od té doby astronomové pátrali po nějakých pozůstatcích jádra a sledovali, jak rychle se pozůstatky zeslabují. Právě před třemi dny se kosmický dalekohled Hubble Space Telescope namířil do dané oblasti, vyfotografoval ji a zachytil některé rozpadající se fragmenty, z nichž se skládalo jádro komety LINEAR. Snímek nahoře pokrývá jen malou špičku širokého difuzního řetězce pomalu se rozptylujícího se plynu, prachu, ledové tříště a štěrku. Největší kousky pozůstávající po těžce rozloženém jádře mají méně jak 30m napříč. Tento řetěz trosek nebude křižovat Zemi a a tak nezpůsobí žádný meteorický roj. Příslušní astronomové nyní teoretizují, proč se jádro komety LINEAR rozpadlo na tak malé kusy.

Štítky: Kometa LINEAR


39. vesmírný týden 2020

39. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 21. 9. do 27. 9. 2020. Měsíc bude v první čtvrti. Večer jsou nízko nad jihem Jupiter a Saturn, po půlnoci je velmi vysoko nad jihovýchodem Mars a nad ránem je vidět jasná Venuše. Na ranní obloze je vidět slabý kužel zvířetníkového světla. Nastává rovnodennost, začíná astronomický podzim. Aktivita Slunce je nízká. Zaznamenán byl jeden úspěšný čínský start, dva americké potkal odklad. Před 90 lety se narodil americký astronaut John Young, který letěl v lodích Gemini a Apollo a stihl i první lety raketoplánu.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Expedícia Perzeidy 2020

Titul Česká astrofotografie měsíce za srpen 2020 získal snímek „Expedícia Perzeidy 2020“, jehož autorem je Robert Barsa   Slzy svatého Vavřince. Pravděpodobně jste toto pojmenování někdy slyšeli. Kdo byl svatý Vavřinec a proč o něm píšeme v tomto textu? Každý rok, okolo

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Startrails nad Šacberkem

Canon EOS 5D MIII, Sigma 150-600mm C, složeno ve Startrails 2.3

Další informace »