Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  09. srpen 2000

Astronomický snímek dne (APOD) - 09. srpen 2000

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Sluneční filament startuje

Uznání: TRACE, NASA

Na Slunci dochází často k erupci horkého plynu. Jedna taková erupce vytvořila zářící vlákno vyfotografované nahoře 19.července družicí Země TRACE. I když je vlákno ve srovnání se Sluncem malé, tak měří přes 100,000 kilometrů na výšku, takže by se do jeho roztažených ramen snadno vešla celá Země. Plyn ve vláknu je dopravován komplexním a proměnlivým magnetickým polem Slunce. Po odpoutání od slunečního povrchu většina vláknového plynu nakonec zase dopadne zpátky. Silnější sluneční erupce emitují částice, které dosáhnou Zemi a mohou přerušit provoz lidmi vyrobených družic. Příčiny a podstata slunečních erupcí jsou předmětem dalšího výzkumu.

Štítky: Slunce, Filament


20. vesmírný týden 2021

20. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 17. 5. do 23. 5. 2021. Měsíc bude v první čtvrti. Večer je velmi nízko nad severozápadem Venuše a výše slábnoucí Merkur, který bude v pondělí v maximální elongaci. Nejvýše je večer Mars. Ráno jsou nad jihovýchodem Saturn a Jupiter. Aktivita Slunce je mírně zvýšená. Sledujeme průlet komety T2 Palomar kolem hvězdokupy M3. Čína zaznamenala na Marsu úspěšné dosednutí přistávacího modulu mise Tianwen-1. Kromě pravidelných startů družic Starlink můžeme zaznamenat také chystanou zásobovací misi k čínské orbitální stanici. Před šedesáti roky proletěla kolem Venuše jako mrtvé těleso sonda Veněra 1. Šlo o první průlet kolem jiné planety.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Rossete HST

Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2021 obdržel snímek   „Rosetta HST“, jehož autorem je Peter Jurista ze Slovenska     Dubnové kolo soutěže „Česká astrofotografie měsíce“ je za námi. A my tu máme další její vítěznou fotografii. Čeká nás tedy snímek mlhoviny

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

M57 Prstenec

Další informace »