Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  09. srpen 2000

Astronomický snímek dne (APOD) - 09. srpen 2000

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Sluneční filament startuje

Uznání: TRACE, NASA

Na Slunci dochází často k erupci horkého plynu. Jedna taková erupce vytvořila zářící vlákno vyfotografované nahoře 19.července družicí Země TRACE. I když je vlákno ve srovnání se Sluncem malé, tak měří přes 100,000 kilometrů na výšku, takže by se do jeho roztažených ramen snadno vešla celá Země. Plyn ve vláknu je dopravován komplexním a proměnlivým magnetickým polem Slunce. Po odpoutání od slunečního povrchu většina vláknového plynu nakonec zase dopadne zpátky. Silnější sluneční erupce emitují částice, které dosáhnou Zemi a mohou přerušit provoz lidmi vyrobených družic. Příčiny a podstata slunečních erupcí jsou předmětem dalšího výzkumu.

Štítky: Slunce, Filament


25. vesmírný týden 2024

25. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 17. 6. do 23. 6. 2024. Měsíc bude v úplňku. Planety můžeme pozorovat pouze nízko na ranní obloze, nejvýše je Saturn a Mars. Aktivita Slunce je nižší, ale nová oblast se skvrnami to může rychle změnit. Pozorovatelé úkazů na obloze si všimli nočních svítících oblak i halových jevů. Starliner pokračuje v misi u ISS a očekáváme jeho přistání. Před dvaceti lety se začala psát historie soukromé kosmonautiky, když miniraketoplán SpaceShipOne dokázal dvakrát překonat výškovou hranici 100 km a tím otevřel dveře do kosmu i pro soukromé společnosti a turisty.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

C/2021 S3 PanSTARRS

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2024 obdržel snímek „C/2021 S3 PanSTARRS“, jehož autorem je Miloš Gnida   Dnešní vítězný snímek soutěže Česká astrofotografie měsíce, který pořídil astrofotograf Miloš Gnida, nám přináší pohled hned na několik astronomických objektů. Jednak,

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

NLC

Další informace »