Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  09. srpen 2000

Astronomický snímek dne (APOD) - 09. srpen 2000

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Sluneční filament startuje

Uznání: TRACE, NASA

Na Slunci dochází často k erupci horkého plynu. Jedna taková erupce vytvořila zářící vlákno vyfotografované nahoře 19.července družicí Země TRACE. I když je vlákno ve srovnání se Sluncem malé, tak měří přes 100,000 kilometrů na výšku, takže by se do jeho roztažených ramen snadno vešla celá Země. Plyn ve vláknu je dopravován komplexním a proměnlivým magnetickým polem Slunce. Po odpoutání od slunečního povrchu většina vláknového plynu nakonec zase dopadne zpátky. Silnější sluneční erupce emitují částice, které dosáhnou Zemi a mohou přerušit provoz lidmi vyrobených družic. Příčiny a podstata slunečních erupcí jsou předmětem dalšího výzkumu.

Štítky: Slunce, Filament


27. vesmírný týden 2025

27. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 30. 6. do 6. 7. 2025. Měsíc se na večerní obloze potkává s Marsem a Spikou a bude v první čtvrti. Nízko na večerní obloze je pouze Mars, ráno je nízko nad obzorem Venuše, trochu výše je Saturn a Neptun. Aktivita Slunce je nízká. Probíhá sezóna viditelnosti nočních svítících oblak (NLC). Posádka Crew Dragonu mise Axiom-4 je konečně na ISS. Parker Solar Probe prolétla podruhé rekordně blízko Slunci. ESA plánuje 1. 7. vypustit další Meteosat třetí generace. Před 40 lety se k Halleyově kometě vydala sonda Giotto a před 20 lety zasáhl projektil sondy Deep Impact kometu Tempel 1.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

NGC3718

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2025 obdržel snímek „NGC 3718“, jehož autorem je astrofotograf Zdenek Vojč   12. dubna 1789 namířil astronom William Herschel svůj dalekohled směrem k souhvězdí Velké medvědice a objevil zde mimo jiné mlhavý obláček galaxie NGC 3718. Téměř přesně 236

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Venuše ve 3:30

Pořízeno ve 3:30 ráno velmi blízko východního obzoru.

Další informace »