Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  09. srpen 2000

Astronomický snímek dne (APOD) - 09. srpen 2000

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Sluneční filament startuje

Uznání: TRACE, NASA

Na Slunci dochází často k erupci horkého plynu. Jedna taková erupce vytvořila zářící vlákno vyfotografované nahoře 19.července družicí Země TRACE. I když je vlákno ve srovnání se Sluncem malé, tak měří přes 100,000 kilometrů na výšku, takže by se do jeho roztažených ramen snadno vešla celá Země. Plyn ve vláknu je dopravován komplexním a proměnlivým magnetickým polem Slunce. Po odpoutání od slunečního povrchu většina vláknového plynu nakonec zase dopadne zpátky. Silnější sluneční erupce emitují částice, které dosáhnou Zemi a mohou přerušit provoz lidmi vyrobených družic. Příčiny a podstata slunečních erupcí jsou předmětem dalšího výzkumu.

Štítky: Slunce, Filament


28. vesmírný týden 2025

28. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 7. 7. do 13. 7. 2025. Měsíc bude v úplňku. Mars je velmi nízko na večerní obloze a lepší je viditelnost planet ráno, především Saturnu a Venuše. Síť dalekohledů ATLAS má na kontě další zajímavý objev, mezihvězdnou kometu. Aktivita Slunce je velmi nízká. Noční svítící oblaka opět jednu noc výrazně potěšila pozorovatele oblohy. 1. července byla úspěšně vypuštěna další evropská meteorologická družice MTG-S1. K ISS dorazil zásobovací Progress MS-31. 75 let by se dožil Yuji Hyakutake, jehož kometa ozdobila jarní oblohu v roce 1996.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

NGC3718

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2025 obdržel snímek „NGC 3718“, jehož autorem je astrofotograf Zdenek Vojč   12. dubna 1789 namířil astronom William Herschel svůj dalekohled směrem k souhvězdí Velké medvědice a objevil zde mimo jiné mlhavý obláček galaxie NGC 3718. Téměř přesně 236

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Hvězdná obloha

Lyra, Had, Hadonoš, Herkules | Fotoaparát Canon PowerShot SX10 IS

Další informace »