Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  03. duben 2000

Astronomický snímek dne (APOD) - 03. duben 2000

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Zkroucené sluneční vzplanutí

Uznání: SOHO Consortium, EIT, ESA, NASA

Na této zrychlené půlhodinové časové smyčce je vidět jak se od našeho Slunce pohybuje sluneční vzplanutí. Do "drápku" tohoto zdánlivého slunečního monstra by se snadno vešlo deset zeměkoulí. Toto velké vzplanutí, je ale význačné nejenom pro svou velikost ale také svým tvarem. Tvar zkroucené osmičky naznačuje, že komplex magnetických polí souvisí s vyvrženými slunečními částicemi. K vysvětlení vzniku vzplanutí by mohl pomoci nedávný důkaz diferenciální rotace uvnitř Slunce. Tuto sekvenci pořídila počátkem tohoto roku družice SOHO. Ačkoliv velká vzplanutí, velké protuberance a energetické koronární ejekce hmoty CME (Coronal Mass Ejection) jsou poměrně vzácné, tak se přece nyní vyskytují častěji, protože jsme blízko slunečního maxima, vrcholného období slunečních skvrn a sluneční aktivity jedenáctiletého slunečního cyklu.

Štítky: Slunce, Vzplanutí, Magnetické pole, Animated gif


39. vesmírný týden 2023

39. vesmírný týden 2023

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 25. 9. do 1. 10. 2023. Měsíc bude v úplňku. Večer je nejlépe pozorovatelný Saturn, který později doplňuje také jasný Jupiter. Ráno je kromě nepřehlédnutelné Venuše vidět také poměrně jasný Merkur. Aktivita Slunce je středně vysoká. Sonda OSIRIS-Rex doručila pouzdro se vzorky z planetky Bennu. Falcon 9 společnosti SpaceX zaznamenal 200. opakované použití a tři starty z jedné rampy v rozmezí 8 dnů. Československý kosmonaut Vladimír Remek se dožívá 75 let.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Zbytky supernovy v Plachtách

Titul Česká astrofotografie měsíce za srpen 2023 obdržel snímek „Zbytky supernovy v Plachtách“, jehož autorem je Jakub Korbel     Titul Česká astrofotografie měsíce za srpen 2023 obdržel snímek „Zbytky supernovy v Plachtách“, jehož autorem je Jakub Korbel. 9 000

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Merkur

Další informace »