Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  03. duben 2000

Astronomický snímek dne (APOD) - 03. duben 2000

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Zkroucené sluneční vzplanutí

Uznání: SOHO Consortium, EIT, ESA, NASA

Na této zrychlené půlhodinové časové smyčce je vidět jak se od našeho Slunce pohybuje sluneční vzplanutí. Do "drápku" tohoto zdánlivého slunečního monstra by se snadno vešlo deset zeměkoulí. Toto velké vzplanutí, je ale význačné nejenom pro svou velikost ale také svým tvarem. Tvar zkroucené osmičky naznačuje, že komplex magnetických polí souvisí s vyvrženými slunečními částicemi. K vysvětlení vzniku vzplanutí by mohl pomoci nedávný důkaz diferenciální rotace uvnitř Slunce. Tuto sekvenci pořídila počátkem tohoto roku družice SOHO. Ačkoliv velká vzplanutí, velké protuberance a energetické koronární ejekce hmoty CME (Coronal Mass Ejection) jsou poměrně vzácné, tak se přece nyní vyskytují častěji, protože jsme blízko slunečního maxima, vrcholného období slunečních skvrn a sluneční aktivity jedenáctiletého slunečního cyklu.

Štítky: Slunce, Vzplanutí, Magnetické pole, Animated gif


20. vesmírný týden 2021

20. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 17. 5. do 23. 5. 2021. Měsíc bude v první čtvrti. Večer je velmi nízko nad severozápadem Venuše a výše slábnoucí Merkur, který bude v pondělí v maximální elongaci. Nejvýše je večer Mars. Ráno jsou nad jihovýchodem Saturn a Jupiter. Aktivita Slunce je mírně zvýšená. Sledujeme průlet komety T2 Palomar kolem hvězdokupy M3. Čína zaznamenala na Marsu úspěšné dosednutí přistávacího modulu mise Tianwen-1. Kromě pravidelných startů družic Starlink můžeme zaznamenat také chystanou zásobovací misi k čínské orbitální stanici. Před šedesáti roky proletěla kolem Venuše jako mrtvé těleso sonda Veněra 1. Šlo o první průlet kolem jiné planety.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Rossete HST

Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2021 obdržel snímek   „Rosetta HST“, jehož autorem je Peter Jurista ze Slovenska     Dubnové kolo soutěže „Česká astrofotografie měsíce“ je za námi. A my tu máme další její vítěznou fotografii. Čeká nás tedy snímek mlhoviny

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

M57 Prstenec

Další informace »