Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  03. duben 2000

Astronomický snímek dne (APOD) - 03. duben 2000

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Zkroucené sluneční vzplanutí

Uznání: SOHO Consortium, EIT, ESA, NASA

Na této zrychlené půlhodinové časové smyčce je vidět jak se od našeho Slunce pohybuje sluneční vzplanutí. Do "drápku" tohoto zdánlivého slunečního monstra by se snadno vešlo deset zeměkoulí. Toto velké vzplanutí, je ale význačné nejenom pro svou velikost ale také svým tvarem. Tvar zkroucené osmičky naznačuje, že komplex magnetických polí souvisí s vyvrženými slunečními částicemi. K vysvětlení vzniku vzplanutí by mohl pomoci nedávný důkaz diferenciální rotace uvnitř Slunce. Tuto sekvenci pořídila počátkem tohoto roku družice SOHO. Ačkoliv velká vzplanutí, velké protuberance a energetické koronární ejekce hmoty CME (Coronal Mass Ejection) jsou poměrně vzácné, tak se přece nyní vyskytují častěji, protože jsme blízko slunečního maxima, vrcholného období slunečních skvrn a sluneční aktivity jedenáctiletého slunečního cyklu.

Štítky: Slunce, Vzplanutí, Magnetické pole, Animated gif


46. vesmírný týden 2024

46. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 11. 11. do 17. 11. 2024. Měsíc dorůstá k úplňku. Večer je vidět nízko nad jihozápadem výrazná Venuše, Saturn vrcholí nad jihem brzy po setmění a také Jupiter je už docela dobře viditelný později v noci. Pouze Mars má ideální podmínky viditelnosti ráno. Czech Space Week přinesl mimo jiné zajímavé novinky kolem možností letu Aleše Svobody, který aktuálně začal svůj výcvik. K ISS dorazila nákladní loď Dragon v rámci zásobovací mise SpX-31. Před deseti roky přistál Philae na kometě.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Velká kometa C/2023 A3 Tsuchinshan-ATLAS v podzimních barvách

Titul Česká astrofotografie měsíce za říjen 2024 obdržel snímek „Velká kometa C/2023 A3 Tsuchinshan-ATLAS v podzimních barvách“, jehož autorem je Daniel Kurtin.     Komety jsou fascinující objekty, které obíhají kolem Slunce a přinášejí s sebou kosmické stopy ze vzdálených

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Slnko

Slnko 1.12.2024

Další informace »