Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  12. říjen 2000

Astronomický snímek dne (APOD) - 12. říjen 2000

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

HETE 2 vzlétla na Pegasovi

Uznání: Courtesy MIT, NASA

Nad atol Kwajalein v pacifiku se 9.října na oblohu vznesl modifikovaný letoun Lockheed L-1011 The Stargazer. Do okřídlené rakety Pegasus zavešené pod velkým trupem třímotorového tryskáče byla vsazena družicová observatoř HETE-2 (High Energy Transient Explorer - 2). Pegasus byl odhozen od svého mateřského letadla a poté úspěšně vynesl na oběžnou dráhu družici HETE-2. Úkolem družice HETE-2 je vyhledávání gama vzplanutí, krátkých, náhodných záblesků vysokoenergetických fotonů z dalekého vesmíru. O gama vzplanutích se předpokládá, že jsou nejmocnějšími výbuchy ve Vesmíru, ale jen tak málo jich bylo studováno a zjištěna jejich poloha, že samotná podstata zábleskových zdrojů je nadále zahalena tajemstvím. Rentgenové a gama přístroje na HETE-2 budou moci rychle upozornit pozemské observatoře k zaměření na nadcházející jasné gama vzplanutí. HETE-2 je vidět ve špici rakety Pegasus s pečlivě složenými komunikačními anténami a slunečními panely.

Štítky: Gama vzplanutí, Hete-2, Pegasus


3. vesmírný týden 2025

3. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 13. 1. do 19. 1. 2025. Měsíc bude v úplňku vysoko na obloze. Večerní oblohu zdobí jasná Venuše, Jupiter a už také Mars v opozici se Sluncem. Nastane také konjunkce Saturnu s Venuší. Aktivita Slunce se snížila. Uvidíme jasnou kometu C/2023 G3 (ATLAS)? Kosmonautikou hýbou testovací lety velké rakety New Glenn, která zkouší první let a přistání prvního stupně a sedmý testovací let Super Heavy Starship, kde se očekává opětovné přistání obou stupňů této superrakety a vypouštění maket družic. Před 20 lety úspěšně dosedlo pouzdro Huygens na povrch Saturnova měsíce Titanu.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Hlava čarodejnice NGC 1909

Titul Česká astrofotografie měsíce za prosinec 2024 obdržel snímek „Hlava čarodejnice NGC 1909“, jehož autorem je slovenský astrofotograf Ján Gajdoš.   Během Filipojakubské či též Valpuržiny noci z 30. dubna na 1. května se od nepaměti na vyvýšených místech zapalují velké ohně jako

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

SAR1

Na tomto snímku je v přicházející oblačnosti vidět i PZ

Další informace »