Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  12. říjen 2000

Astronomický snímek dne (APOD) - 12. říjen 2000

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

HETE 2 vzlétla na Pegasovi

Uznání: Courtesy MIT, NASA

Nad atol Kwajalein v pacifiku se 9.října na oblohu vznesl modifikovaný letoun Lockheed L-1011 The Stargazer. Do okřídlené rakety Pegasus zavešené pod velkým trupem třímotorového tryskáče byla vsazena družicová observatoř HETE-2 (High Energy Transient Explorer - 2). Pegasus byl odhozen od svého mateřského letadla a poté úspěšně vynesl na oběžnou dráhu družici HETE-2. Úkolem družice HETE-2 je vyhledávání gama vzplanutí, krátkých, náhodných záblesků vysokoenergetických fotonů z dalekého vesmíru. O gama vzplanutích se předpokládá, že jsou nejmocnějšími výbuchy ve Vesmíru, ale jen tak málo jich bylo studováno a zjištěna jejich poloha, že samotná podstata zábleskových zdrojů je nadále zahalena tajemstvím. Rentgenové a gama přístroje na HETE-2 budou moci rychle upozornit pozemské observatoře k zaměření na nadcházející jasné gama vzplanutí. HETE-2 je vidět ve špici rakety Pegasus s pečlivě složenými komunikačními anténami a slunečními panely.

Štítky: Gama vzplanutí, Hete-2, Pegasus


24. vesmírný týden 2021

24. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 14. 6. do 20. 6. 2021. Měsíc bude v první čtvrti. Nad ránem jsou dobře viditelné planety Jupiter a Saturn. Sluneční aktivita je nízká. Čínská kosmická loď Šen-čou 12 je připravena ke startu s třemi kosmonauty ke stanici Tiangong 3. Juno přinesla fantastické snímky Jupiterova měsíce Ganymedu. Před 230 lety se narodil americký astronom Denison Olmsted, který prováděl pozorování z Yale jedním z prvních univerzitních dalekohledů v USA a v roce 1833 po spatření meteorického deště Leonid poukázal na jejich radiant a kosmický původ.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Leo Triplet

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2021 obdržel snímek „Leo Triplet“, jehož autorem je Zdeněk Vojč   Na noční obloze se nalézá nepřeberné množství zajímavých objektů či jejich skupin. Jednou z nich je i skupina tří galaxií, nazvaná též Leo Triplet. To proto, že ji na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Částečné zatmění

Fotografie: Radim Kuchař Vytvořil: Milan Škopec

Další informace »