Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  13. říjen 2000

Astronomický snímek dne (APOD) - 13. říjen 2000

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Stopa měsíčního zatmění

Uznání a copyright: Joe Orman

Dnes, v pátek třináctého října při západu slunce vyjde na oblohu velký, jasný, krásný měsíční úplněk. Časová expozice tohoto večerního úplňku by ukázala jasný oblouk stopy Měsíce na jeho nebeské dráze. Tato jednoduchá čtyřhodinová expozice z večera 20.ledna ukazuje stopu úplňku putujícího přes kouřmo oblohy nad Phoenixem v Arizoně v USA. Snímek ale také ukazuje něco, co dnes večer neuvidíme - úplné zatmění měsíce. Zatmění měsíce nastává, když úplněk vstoupí do stínu Země a jak zatmělý Měsíce stoupá a slábne, tak se stopa Měsíce stává užší a slabší. Fáze úplného zatmění nastává, když Měsíc zcela vstoupí do stínu Země a vyskytuje se uprostřed této obloukovité stopy. Ale i během totality je stopa Měsíce znatelně červená. Měsíc je totiž normálně osvětlen slunečním světlem, jež na něj dopadá přímo, ale během úplného zatmění Měsíce je osvětlen slunenčím světlem propouštěným a ohýbaným v zemské atmosféře. Ohýbané světlo způsobuje u zatmělého Měsíce slabě červenavý vzhled.

Štítky: Měsíc, Lunární zatmění


34. vesmírný týden 2018

34. vesmírný týden 2018

Přehled událostí na obloze od 20. 8. do 26. 8. 2018. Měsíc bude v úplňku. Večer je vidět přehlídka jasných planet od Venuše přes Jupiter, Saturn až po Mars. Aktivita Slunce je velmi nízká. nad ránem se pomalu objevuje Merkur a zvířetníkové světlo. Očekáváme tři starty raket. Před 120 lety se narodil první laureát Nušlovy ceny Karel Čacký a jeden z předsedů České astronomické společnosti Václav Jaroš. Před 25 lety přišla NASA o sondu Mars Observer.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Leo Triplet (M65, M66, NGC3628)

Titul Česká astrofotografie měsíce za červenec 2018 obdržel snímek „Leo Triplet“, jehož autorem je Pavel Pech   Na noční obloze se nalézá nepřeberné množství zajímavých objektů či jejich skupin. Jednou z nich je i skupina tří galaxií, nazvaná též Leo Triplet. To proto, že ji na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Meteor

18.8.2018; Canon 350D +Samyang 8/3.5;28s; 1600ISO, Tesárske Mlyňany.

Další informace »