Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  05. září 2000

Astronomický snímek dne (APOD) - 05. září 2000

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Stopy hvězd a CFHT

Uznání: J.-C. Cuillandre (CFHT Staff), CFHT

Vysoko na vrcholku dřímajícího vulkánu na Havaji, hledí na slaboučká světla na obloze oko o průměru 3.6m. Na rozdíl od lidského oka, které sbírá světlo jen po dobu zlomku sekundy, dalekohledy jako je kanadsko-francouzsko-havajský dalekohled Canada-France-Hawaii Telescope (CFHT) sbírají svělo po hodiny. Stávají se tak viditelnými i slabé zdroje, jež byly dříve mimo lidskou představivost. Tato náročná pozorování obvykle trvají tak dlouho, že otáčení Země způsobuje pohyb dalekohledu pod oblohou. Otážení je zviditelněné na fotografii nahoře jako stopy hvězd na pozadí. Samotný CFHT se musí otáčet v opačném směru, aby mířil na cíl. Enormní velikost kopule CFHT lze poměřit s autem v popředí. Dalekohled CFHT je jedním z nejmenších dalekohledů na vrcholku Mauna Kea.

Štítky: Stopy hvězd, Dalekohled CFHT


19. vesmírný týden 2021

19. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 10. 5. do 16. 5. 2021. Měsíc bude v novu a na večerní obloze projde kolem Merkuru. Večer je vidět velmi obtížně také Venuše a výše než Merkur je Mars. Ráno jsou nejvýše Saturn a Jupiter. Aktivita Slunce je mírně zvýšená. Vysoko na obloze jsou dvě amatérsky dobře dostupné komety. SpaceX si připsala další milník v podobě prvního úspěšného letu a přistání Starship SN15, bez následné exploze. Mezitím dochází k budování sítě Starlink, jejíž družice vídáme večer jako vláčky teček na obloze. Čína opět nedokázala zajistit bezpečný návrat velkého stupně rakety CZ-5B. Ingenuity na Marsu poprvé přistál jinde, než v místě startu a vystoupal až 10 metrů vysoko. Před 160 lety byla objevena jasná Tebbuttova kometa 1861 a před 40 lety naposledy letěla loď Sojuz v původní verzi před vylepšením.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Rossete HST

Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2021 obdržel snímek   „Rosetta HST“, jehož autorem je Peter Jurista ze Slovenska     Dubnové kolo soutěže „Česká astrofotografie měsíce“ je za námi. A my tu máme další její vítěznou fotografii. Čeká nás tedy snímek mlhoviny

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Merkur na hranici obzoru

Složeno z 5000 snímků než zmizel v mracích.

Další informace »