Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  05. září 2000

Astronomický snímek dne (APOD) - 05. září 2000

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Stopy hvězd a CFHT

Uznání: J.-C. Cuillandre (CFHT Staff), CFHT

Vysoko na vrcholku dřímajícího vulkánu na Havaji, hledí na slaboučká světla na obloze oko o průměru 3.6m. Na rozdíl od lidského oka, které sbírá světlo jen po dobu zlomku sekundy, dalekohledy jako je kanadsko-francouzsko-havajský dalekohled Canada-France-Hawaii Telescope (CFHT) sbírají svělo po hodiny. Stávají se tak viditelnými i slabé zdroje, jež byly dříve mimo lidskou představivost. Tato náročná pozorování obvykle trvají tak dlouho, že otáčení Země způsobuje pohyb dalekohledu pod oblohou. Otážení je zviditelněné na fotografii nahoře jako stopy hvězd na pozadí. Samotný CFHT se musí otáčet v opačném směru, aby mířil na cíl. Enormní velikost kopule CFHT lze poměřit s autem v popředí. Dalekohled CFHT je jedním z nejmenších dalekohledů na vrcholku Mauna Kea.

Štítky: Stopy hvězd, Dalekohled CFHT


18. vesmírný týden 2025

18. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 28. 4. do 4. 5. 2025. Měsíc je v novu a bude dorůstat do první čtvrti, takže jej uvidíme na večerní obloze. Večer můžeme pozorovat Jupiter a Mars, ráno kromě jasné Venuše ještě slabý Saturn (bez prstence). Aktivita Slunce je střední. Sonda Lucy provedla průzkum a poslala fotografie planetky Donaldjohanson. Před 125 lety se narodil Jan Hendrik Oort, který předpověděl existenci sférického oblaku kometárních jader.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Slunce očima i vodíkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2025 obdržel snímek „Slunce očima i vodíkem“, jehož autory jsou astrofotografové Michal Šrejber a Marek Tušl   Zatmění Slunce již od pradávna vzbuzovalo v našich předcích mnohdy i divoké představy o tom, co se vlastně na obloze děje.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Leo Triplet zoom

výřez Leo Triplet (známý také jako M66 Group) je malá skupina galaxií vzdálena asi 35 milionů světelných let v souhvězdí Lva. Tato galaxie se skládá ze spirálních galaxií M65, M66 a NGC 3628

Další informace »