Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  05. září 2000

Astronomický snímek dne (APOD) - 05. září 2000

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Stopy hvězd a CFHT

Uznání: J.-C. Cuillandre (CFHT Staff), CFHT

Vysoko na vrcholku dřímajícího vulkánu na Havaji, hledí na slaboučká světla na obloze oko o průměru 3.6m. Na rozdíl od lidského oka, které sbírá světlo jen po dobu zlomku sekundy, dalekohledy jako je kanadsko-francouzsko-havajský dalekohled Canada-France-Hawaii Telescope (CFHT) sbírají svělo po hodiny. Stávají se tak viditelnými i slabé zdroje, jež byly dříve mimo lidskou představivost. Tato náročná pozorování obvykle trvají tak dlouho, že otáčení Země způsobuje pohyb dalekohledu pod oblohou. Otážení je zviditelněné na fotografii nahoře jako stopy hvězd na pozadí. Samotný CFHT se musí otáčet v opačném směru, aby mířil na cíl. Enormní velikost kopule CFHT lze poměřit s autem v popředí. Dalekohled CFHT je jedním z nejmenších dalekohledů na vrcholku Mauna Kea.

Štítky: Stopy hvězd, Dalekohled CFHT


49. vesmírný týden 2023

49. vesmírný týden 2023

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 4. 12. do 10. 12. 2023. Měsíc bude v poslední čtvrti. Jupiter je večer na jihovýchodě, Saturn nad jihozápadem. Ráno září nad jihovýchodem jasná Venuše. Aktivita Slunce se výrazně zvýšila a opět nastala výraznější polární záře, viditelné bohužel převážně z Ameriky nebo Nového Zélandu. Kometa 12P opět prošla zjasněním, najdeme ji u Vegy. Pokračuje kanonáda startů Falconu 9. K ISS se vydala nákladní loď Progress MS-25. Před 50 lety snímal poprvé Jupiter zblízka Pioneer 10.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Tři planetární mlhoviny HFG1,  Abell6 a Sh2-200

Titul Česká astrofotografie měsíce za říjen 2023 obdržel snímek „Tři planetární mlhoviny“, jehož autorem je Evžen Brunner     Planetární mlhovina. Již od roku 1875 poněkud matoucí označení. Byť by tento název mohl evokovat třeba protoplanetární disk okolo vznikající hvězdy,

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

SLNKO

SLNKO

Další informace »