Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  15. červenec 2000

Astronomický snímek dne (APOD) - 15. červenec 2000

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Stopy hvězd na jižní obloze

Uznání: Photograph by David Malin
Copyright: Anglo-Australian Observatory

Jak se Země otáčí okolo své osy, tak se zdá, že hvězdy rotují kolem nás. Tento pohyb vytváří krásné soustředné oblouky tvořené stopami hvězd na této dlouhé expozici pod noční oblohou na jižní polokouli. V popředí je kopule Anglo-Australského dalekohledu v centrálním Novém jižním Walesu v Austrálii. Ve středu snímku je Jižní nebeský pól, projekce zemské rotační osy na jižní oblohu. Zatímco jasná Polárka leží příhodně blízko Severního nebeského pólu, tak žádná hvězda obdobně nevyznačuje pól jižní. Nicméně Jižní nebeský pól se dá na snímku snadno určit jako bod na obloze, kde leží středy všech obloukovitých stop hvězd.

Štítky: Země, Stopy hvězd, Nebeský pól


9. vesmírný týden 2021

9. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 1. 3. do 7. 3. 2021. Měsíc bude v poslední čtvrti. Večer je dobře vidět jasný Mars, který prochází pod hvězdokupou Plejády. Taky je vidět planeta Uran a planetka Vesta, která bude v opozici. Večer se dá také spatřit kužel zvířetníkového světla. Merkur je v západní elongaci, viditelný snad na denní obloze. Perseverance úspěšně testuje kamery a další přístroje na povrchu Marsu. Očekáváme start rakety Falcon 9 už v noci na pondělí. Týden bohatý na starty raket právě ukončuje výstup astronautů z ISS. Před 45 lety zasáhla Veněra 3 jako první umělé těleso Venuši, bohužel nefunkční.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

planéty počas roku 2020

Titul Česká astrofotografie měsíce za leden 2021 získal snímek „Planéty počas roku 2020“, jehož autorem je Tadeáš Valent   Podivný rok 2020 je již za námi. I když nás na Zemi sužovaly nemalé problémy, obloha nad našimi hlavami se nezaujatě proměňovala, planety obíhaly okolo Slunce a

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Zodiakiálne svetlo a Mliečna cesta

Zvieratníkove svetlo a Mliečna cesta

Další informace »