Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  15. červenec 2000

Astronomický snímek dne (APOD) - 15. červenec 2000

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Stopy hvězd na jižní obloze

Uznání: Photograph by David Malin
Copyright: Anglo-Australian Observatory

Jak se Země otáčí okolo své osy, tak se zdá, že hvězdy rotují kolem nás. Tento pohyb vytváří krásné soustředné oblouky tvořené stopami hvězd na této dlouhé expozici pod noční oblohou na jižní polokouli. V popředí je kopule Anglo-Australského dalekohledu v centrálním Novém jižním Walesu v Austrálii. Ve středu snímku je Jižní nebeský pól, projekce zemské rotační osy na jižní oblohu. Zatímco jasná Polárka leží příhodně blízko Severního nebeského pólu, tak žádná hvězda obdobně nevyznačuje pól jižní. Nicméně Jižní nebeský pól se dá na snímku snadno určit jako bod na obloze, kde leží středy všech obloukovitých stop hvězd.

Štítky: Země, Stopy hvězd, Nebeský pól


15. vesmírný týden 2020

15. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 6. 4. do 12. 4. 2020. Měsíc bude v superúplňku. Večer je vidět jasná planeta Venuše. Ráno jsou poblíž sebe Mars, Jupiter a Saturn. Na cestu k ISS se má vydat tříčlenná posádka v lodi Sojuz MS-16. Před 50 lety odstartovalo Apollo 13 na svoji misi s nakonec šťastným koncem.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

C/2019 Y4 ATLAS skrývající se v prachu

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2020 obdržel snímek „C/2019 Y4 ATLAS skrývající se v prachu“, jehož autorem je Pavel Váňa   Již dlouho tu nebyla hezká jasná kometa. Že by C/2019 Y4 ATLAS překvapila? Zatím tomu vývoj její jasnosti  napovídá. Ale nechme se překvapit.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Měsíc, středa 8.dubna 2020, těsně před úplnkem, čas cca 1 h (SELČ).

Další informace »