Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  14. červenec 2000

Astronomický snímek dne (APOD) - 14. červenec 2000

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Kráter v ledu

Uznání: Galileo Team, JPL, NASA

Impakní krátery jsou běžné na zemském Měsíci, ale na jupiterově velkém ledovém měsíci Europa jsou velice vzácné. V průběhu času byla obě tělesa podrobena intenzivnímu bombardování formativními zbytky sluneční soustavy, ale zdá se, že geologické aktivity na povrchu Europy zahladily většinu těchto impaktních jizev. Tento infračervený snímek ve falešných barvách z přístoje NIMS na sondě Galileo ukazuje nově objevený kráter na Europě jako světlý kruhový útvar obklopující tmavé jádro. Pro měřítko, tmavá oblast má v průměru asi 29 kilometrů. Na povrchu Europy bylo nalezeno jenom sedm srovnatelně velkých kráterů. Červené barvy na snímku představují poměrně čistý vodní led bílomodré barvy označují další přítomné minerály. Středová tmavá oblast v kráteru může obsahovat zbytky dopadového tělesa. O ledový krunýř Europy je velký zájem jak rostou důkazy, že pokrývá oceán kapalné vody, jež možná skýtá příznivé podmínky pro život.

Štítky: Jupiter, Kráter, Oceán, Europa, Led


18. vesmírný týden 2025

18. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 28. 4. do 4. 5. 2025. Měsíc je v novu a bude dorůstat do první čtvrti, takže jej uvidíme na večerní obloze. Večer můžeme pozorovat Jupiter a Mars, ráno kromě jasné Venuše ještě slabý Saturn (bez prstence). Aktivita Slunce je střední. Sonda Lucy provedla průzkum a poslala fotografie planetky Donaldjohanson. Před 125 lety se narodil Jan Hendrik Oort, který předpověděl existenci sférického oblaku kometárních jader.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Slunce očima i vodíkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2025 obdržel snímek „Slunce očima i vodíkem“, jehož autory jsou astrofotografové Michal Šrejber a Marek Tušl   Zatmění Slunce již od pradávna vzbuzovalo v našich předcích mnohdy i divoké představy o tom, co se vlastně na obloze děje.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Mléčná dráha

Asi 1,5 hodiny jenom, dost rušila vysoká oblačnost, ale nakonec to vyšlo lépe než jsem očekával, ale část snímků musela do koše. 30.4.2025 z Říčan u Prahy (50 mm / 2.8 / ISO 800 / 1 min snímek)

Další informace »