Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  14. červenec 2000

Astronomický snímek dne (APOD) - 14. červenec 2000

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Kráter v ledu

Uznání: Galileo Team, JPL, NASA

Impakní krátery jsou běžné na zemském Měsíci, ale na jupiterově velkém ledovém měsíci Europa jsou velice vzácné. V průběhu času byla obě tělesa podrobena intenzivnímu bombardování formativními zbytky sluneční soustavy, ale zdá se, že geologické aktivity na povrchu Europy zahladily většinu těchto impaktních jizev. Tento infračervený snímek ve falešných barvách z přístoje NIMS na sondě Galileo ukazuje nově objevený kráter na Europě jako světlý kruhový útvar obklopující tmavé jádro. Pro měřítko, tmavá oblast má v průměru asi 29 kilometrů. Na povrchu Europy bylo nalezeno jenom sedm srovnatelně velkých kráterů. Červené barvy na snímku představují poměrně čistý vodní led bílomodré barvy označují další přítomné minerály. Středová tmavá oblast v kráteru může obsahovat zbytky dopadového tělesa. O ledový krunýř Europy je velký zájem jak rostou důkazy, že pokrývá oceán kapalné vody, jež možná skýtá příznivé podmínky pro život.

Štítky: Jupiter, Kráter, Oceán, Europa, Led


32. vesmírný týden 2020

32. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 3. 8. do 9. 8. 2020. Měsíc bude v úplňku. Jupiter a Saturn jsou vidět celou noc, po půlnoci už je vysoko také Mars a nad ránem je vidět Venuše. Koncem týdne bychom mohli mít šanci na pozorování setkání tří komet. Slunce ukazuje skvrny i protuberance. Zvyšuje se aktivita meteorického roje Perseid. K Marsu už letí i americké vozítko Perseverance. Přistává posádka Crew Dragonu z ISS. Bude startovat Falcon 9 a popoletí Starship SN5? Před 100 lety se narodil novozélandský amatérský astronom, rekordman v pozorování proměnných hvězd, objevitel komet, a spoluobjevitel supernovy 1987A, Albert F. A. L. Jones.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Velká kometa roku 2020

  Titul Česká astrofotografie měsíce za červenec 2020 získal snímek „Velká kometa roku 2020“, jehož autorem je Václav Paveza   Kometa, někdy též zvaná vlasatice, byla dlouho v historii nositelem špatných zpráv. Zejména pro vládce a vojevůdce. Těm vždy něco vyvěštila, ať byli na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Svietiace oblaky nad Prahou

Fotené v Kbeloch (Praha) fotoaparát Panasonic Lumix 100. Bez úpravy.

Další informace »