Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  14. červenec 2000

Astronomický snímek dne (APOD) - 14. červenec 2000

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Kráter v ledu

Uznání: Galileo Team, JPL, NASA

Impakní krátery jsou běžné na zemském Měsíci, ale na jupiterově velkém ledovém měsíci Europa jsou velice vzácné. V průběhu času byla obě tělesa podrobena intenzivnímu bombardování formativními zbytky sluneční soustavy, ale zdá se, že geologické aktivity na povrchu Europy zahladily většinu těchto impaktních jizev. Tento infračervený snímek ve falešných barvách z přístoje NIMS na sondě Galileo ukazuje nově objevený kráter na Europě jako světlý kruhový útvar obklopující tmavé jádro. Pro měřítko, tmavá oblast má v průměru asi 29 kilometrů. Na povrchu Europy bylo nalezeno jenom sedm srovnatelně velkých kráterů. Červené barvy na snímku představují poměrně čistý vodní led bílomodré barvy označují další přítomné minerály. Středová tmavá oblast v kráteru může obsahovat zbytky dopadového tělesa. O ledový krunýř Europy je velký zájem jak rostou důkazy, že pokrývá oceán kapalné vody, jež možná skýtá příznivé podmínky pro život.

Štítky: Jupiter, Kráter, Oceán, Europa, Led


8. vesmírný týden 2020

8. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 17. 2. do 23. 2. 2020. Měsíc bude v novu, v první polovině týdne bude viditelný na ranní obloze spolu s planetami Mars, Jupiter a Saturn. Večer máme na obloze velmi jasnou Venuši a končí viditelnost Merkuru. Večerní obloha nabízí také dvě komety. Podařily se všechny plánované starty v čele se sondou Solar Orbiter. Odloženy byly jen Starlinky. Před 90 lety si Clyde Tombaugh poprvé všimnul Pluta.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

B150 - Mořský koník

Titul Česká astrofotografie měsíce za leden 2020 obdržel snímek „Mořský koník“, jehož autorem je Evžen Brunner   „Mořský koník“…. kde bychom jej asi měli hledat? Samozřejmě náš první pohled nejspíš zamíří opravdu kamsi do mořských hlubin. A při troše štěstí jej tam uvidíme. Spatřit

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Halo

Další informace »