Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  14. červenec 2000

Astronomický snímek dne (APOD) - 14. červenec 2000

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Kráter v ledu

Uznání: Galileo Team, JPL, NASA

Impakní krátery jsou běžné na zemském Měsíci, ale na jupiterově velkém ledovém měsíci Europa jsou velice vzácné. V průběhu času byla obě tělesa podrobena intenzivnímu bombardování formativními zbytky sluneční soustavy, ale zdá se, že geologické aktivity na povrchu Europy zahladily většinu těchto impaktních jizev. Tento infračervený snímek ve falešných barvách z přístoje NIMS na sondě Galileo ukazuje nově objevený kráter na Europě jako světlý kruhový útvar obklopující tmavé jádro. Pro měřítko, tmavá oblast má v průměru asi 29 kilometrů. Na povrchu Europy bylo nalezeno jenom sedm srovnatelně velkých kráterů. Červené barvy na snímku představují poměrně čistý vodní led bílomodré barvy označují další přítomné minerály. Středová tmavá oblast v kráteru může obsahovat zbytky dopadového tělesa. O ledový krunýř Europy je velký zájem jak rostou důkazy, že pokrývá oceán kapalné vody, jež možná skýtá příznivé podmínky pro život.

Štítky: Jupiter, Kráter, Oceán, Europa, Led


17. vesmírný týden 2024

17. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 22. 4. do 28. 4. 2024. Měsíc bude v úplňku, meteorů z roje Lyrid proto mnoho neuvidíme. Slunce je pokryto hezkými malými skvrnami, které byly v nejaktivnější oblasti viditelné i okem přes patřičný filtr. Kometa 12P/Pons-Brooks už pozorovatelná není a jakmile to svit Měsíce umožní, nabídne obloha jen několik slabších komet. SpaceX letos uskutečnila už 40. start Falconu 9 a při příštím startu očekáváme už 300. přistání prvního stupně této rakety. Komunikace s helikoptérou Ingenuity již nebude možná, Perseverance jede pryč za dalšími výzkumem povrchu Marsu. Před 250 lety se narodil anglický astronom Francis Baily.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Hvězda Betelgeuse v souhvězdí Orionu

Fotoaparát Canon PowerShot SX10 IS

Další informace »