Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  13. červenec 2000

Astronomický snímek dne (APOD) - 13. červenec 2000

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

LP 944-20: Nevyvinutá hvězda vzplanula

Uznání: R. Rutledge (Caltech) et al., NASA

Malinká zakroužkovaná skvrnka vpravo ve skutečnosti představuje velký astronomický objev -- první detekované vzplanutí z nevyvinuté hvězdy. Nevyvinuté hvězdy označované v astronomické hantýrce jako hnědí trpaslíci, jež mají příliš nízkou hmotnost než aby se zanítilo termojaderné hoření vodíku v jejich jádrech ovšem ještě svítí energií z gravitačního kolapsu měnící se na teplo a světlo. U slabého hnědého trpaslíka katalogizovaného jako LP944-20 se odhaduje jen šesti procentní hmost Slunce (60 hmotností Jupitera) a jedna desetina slunečního průměru. Tato dobře studovaná, ale nevyvinutá hvězda zhruba 16 světelných let daleko v jižním souhvězdí Pece nedávno vylekala astronomy vzplanutím viditelným na rentgenových energiích. Snímky hvězdného pole LP944-20 nahoře z rentgenové observatoře Chandra byly pořízeny v prosinci 1999. Hnědý trpaslík během prvních devíti hodin neukázal vůbec nic (vlevo) a pak během závěrečných hodinách pozorování došlo k výraznému rentgenovému vzplanutí. Jak dokázala nevyvinutá hvězda vytvořit takovéto vysokoenergetické vzplanutí? Viníkem by mohla být magnetická pole zkroucená a přerušená pohyby poblíž povrchu hnědého trpaslíka. I když se hnědí trpaslíci obtížně detekují, tak se předpokládá že jsou běžní v celé Galaxii.

Štítky: Hvězda, Vzplanutí, Hnědý trpaslík, Rentgenový


49. vesmírný týden 2024

49. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 2. 12. do 8. 12. 2024. Měsíc po novu se objeví na večerní obloze a bude v konjunkci s Venuší, která se jeví po západu Slunce jako výrazná Večernice na jihozápadě. Saturn, který je večer nad jihem ozdobí 6. 12. stín měsíce Titan. Jupiter je vidět celou noc a 7. 12. bude v opozici se Sluncem. Mars je stále výraznější a i když je vidět i později večer, stále má ideální podmínky viditelnosti ráno. Slunce je opět pokryto řadou větších skvrn, ale aktivita je jinak spíše nízká. Merkur popáté minula sonda BepiColombo. Raketa Falcon 9 již zvládla více než 400 úspěšných startů a SpaceX si za letošek připsala více úspěšných startů, než mnohé rakety historie za celou svoji životnost. Čína vyzkoušela nový nosič CZ-12. Před 385 lety byl poprvé pozorován přechod Venuše přes Slunce.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Velká kometa C/2023 A3 Tsuchinshan-ATLAS v podzimních barvách

Titul Česká astrofotografie měsíce za říjen 2024 obdržel snímek „Velká kometa C/2023 A3 Tsuchinshan-ATLAS v podzimních barvách“, jehož autorem je Daniel Kurtin.     Komety jsou fascinující objekty, které obíhají kolem Slunce a přinášejí s sebou kosmické stopy ze vzdálených

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Krabí mlhovina

Newton 200/1000 + ZWO kamera ASI 178 MC

Další informace »