Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  13. červenec 2000

Astronomický snímek dne (APOD) - 13. červenec 2000

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

LP 944-20: Nevyvinutá hvězda vzplanula

Uznání: R. Rutledge (Caltech) et al., NASA

Malinká zakroužkovaná skvrnka vpravo ve skutečnosti představuje velký astronomický objev -- první detekované vzplanutí z nevyvinuté hvězdy. Nevyvinuté hvězdy označované v astronomické hantýrce jako hnědí trpaslíci, jež mají příliš nízkou hmotnost než aby se zanítilo termojaderné hoření vodíku v jejich jádrech ovšem ještě svítí energií z gravitačního kolapsu měnící se na teplo a světlo. U slabého hnědého trpaslíka katalogizovaného jako LP944-20 se odhaduje jen šesti procentní hmost Slunce (60 hmotností Jupitera) a jedna desetina slunečního průměru. Tato dobře studovaná, ale nevyvinutá hvězda zhruba 16 světelných let daleko v jižním souhvězdí Pece nedávno vylekala astronomy vzplanutím viditelným na rentgenových energiích. Snímky hvězdného pole LP944-20 nahoře z rentgenové observatoře Chandra byly pořízeny v prosinci 1999. Hnědý trpaslík během prvních devíti hodin neukázal vůbec nic (vlevo) a pak během závěrečných hodinách pozorování došlo k výraznému rentgenovému vzplanutí. Jak dokázala nevyvinutá hvězda vytvořit takovéto vysokoenergetické vzplanutí? Viníkem by mohla být magnetická pole zkroucená a přerušená pohyby poblíž povrchu hnědého trpaslíka. I když se hnědí trpaslíci obtížně detekují, tak se předpokládá že jsou běžní v celé Galaxii.

Štítky: Hvězda, Vzplanutí, Hnědý trpaslík, Rentgenový


24. vesmírný týden 2021

24. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 14. 6. do 20. 6. 2021. Měsíc bude v první čtvrti. Nad ránem jsou dobře viditelné planety Jupiter a Saturn. Sluneční aktivita je nízká. Čínská kosmická loď Šen-čou 12 je připravena ke startu s třemi kosmonauty ke stanici Tiangong 3. Juno přinesla fantastické snímky Jupiterova měsíce Ganymedu. Před 230 lety se narodil americký astronom Denison Olmsted, který prováděl pozorování z Yale jedním z prvních univerzitních dalekohledů v USA a v roce 1833 po spatření meteorického deště Leonid poukázal na jejich radiant a kosmický původ.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Leo Triplet

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2021 obdržel snímek „Leo Triplet“, jehož autorem je Zdeněk Vojč   Na noční obloze se nalézá nepřeberné množství zajímavých objektů či jejich skupin. Jednou z nich je i skupina tří galaxií, nazvaná též Leo Triplet. To proto, že ji na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Kometa C/2020 M5 (ATLAS)

Snímek komety C/2020 M5 (ATLAS). Rozměry obrázku jsou 20 x 20 obloukových minut, sever je nahoře, východ vlevo. Kometa se na obloze pohybovala souhvězdím Malé medvědice. Vzdálenost od Země 3.192 au, od Slunce 3.077 au. Rychlost pohybu po obloze 1.34 arcsec/min, jasnost podle efemeridy 16.4 mag.

Další informace »