Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  13. červenec 2000

Astronomický snímek dne (APOD) - 13. červenec 2000

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

LP 944-20: Nevyvinutá hvězda vzplanula

Uznání: R. Rutledge (Caltech) et al., NASA

Malinká zakroužkovaná skvrnka vpravo ve skutečnosti představuje velký astronomický objev -- první detekované vzplanutí z nevyvinuté hvězdy. Nevyvinuté hvězdy označované v astronomické hantýrce jako hnědí trpaslíci, jež mají příliš nízkou hmotnost než aby se zanítilo termojaderné hoření vodíku v jejich jádrech ovšem ještě svítí energií z gravitačního kolapsu měnící se na teplo a světlo. U slabého hnědého trpaslíka katalogizovaného jako LP944-20 se odhaduje jen šesti procentní hmost Slunce (60 hmotností Jupitera) a jedna desetina slunečního průměru. Tato dobře studovaná, ale nevyvinutá hvězda zhruba 16 světelných let daleko v jižním souhvězdí Pece nedávno vylekala astronomy vzplanutím viditelným na rentgenových energiích. Snímky hvězdného pole LP944-20 nahoře z rentgenové observatoře Chandra byly pořízeny v prosinci 1999. Hnědý trpaslík během prvních devíti hodin neukázal vůbec nic (vlevo) a pak během závěrečných hodinách pozorování došlo k výraznému rentgenovému vzplanutí. Jak dokázala nevyvinutá hvězda vytvořit takovéto vysokoenergetické vzplanutí? Viníkem by mohla být magnetická pole zkroucená a přerušená pohyby poblíž povrchu hnědého trpaslíka. I když se hnědí trpaslíci obtížně detekují, tak se předpokládá že jsou běžní v celé Galaxii.

Štítky: Hvězda, Vzplanutí, Hnědý trpaslík, Rentgenový


27. vesmírný týden 2025

27. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 30. 6. do 6. 7. 2025. Měsíc se na večerní obloze potkává s Marsem a Spikou a bude v první čtvrti. Nízko na večerní obloze je pouze Mars, ráno je nízko nad obzorem Venuše, trochu výše je Saturn a Neptun. Aktivita Slunce je nízká. Probíhá sezóna viditelnosti nočních svítících oblak (NLC). Posádka Crew Dragonu mise Axiom-4 je konečně na ISS. Parker Solar Probe prolétla podruhé rekordně blízko Slunci. ESA plánuje 1. 7. vypustit další Meteosat třetí generace. Před 40 lety se k Halleyově kometě vydala sonda Giotto a před 20 lety zasáhl projektil sondy Deep Impact kometu Tempel 1.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

NGC3718

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2025 obdržel snímek „NGC 3718“, jehož autorem je astrofotograf Zdenek Vojč   12. dubna 1789 namířil astronom William Herschel svůj dalekohled směrem k souhvězdí Velké medvědice a objevil zde mimo jiné mlhavý obláček galaxie NGC 3718. Téměř přesně 236

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Venuše ve 3:30

Pořízeno ve 3:30 ráno velmi blízko východního obzoru.

Další informace »