Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  13. červenec 2000

Astronomický snímek dne (APOD) - 13. červenec 2000

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

LP 944-20: Nevyvinutá hvězda vzplanula

Uznání: R. Rutledge (Caltech) et al., NASA

Malinká zakroužkovaná skvrnka vpravo ve skutečnosti představuje velký astronomický objev -- první detekované vzplanutí z nevyvinuté hvězdy. Nevyvinuté hvězdy označované v astronomické hantýrce jako hnědí trpaslíci, jež mají příliš nízkou hmotnost než aby se zanítilo termojaderné hoření vodíku v jejich jádrech ovšem ještě svítí energií z gravitačního kolapsu měnící se na teplo a světlo. U slabého hnědého trpaslíka katalogizovaného jako LP944-20 se odhaduje jen šesti procentní hmost Slunce (60 hmotností Jupitera) a jedna desetina slunečního průměru. Tato dobře studovaná, ale nevyvinutá hvězda zhruba 16 světelných let daleko v jižním souhvězdí Pece nedávno vylekala astronomy vzplanutím viditelným na rentgenových energiích. Snímky hvězdného pole LP944-20 nahoře z rentgenové observatoře Chandra byly pořízeny v prosinci 1999. Hnědý trpaslík během prvních devíti hodin neukázal vůbec nic (vlevo) a pak během závěrečných hodinách pozorování došlo k výraznému rentgenovému vzplanutí. Jak dokázala nevyvinutá hvězda vytvořit takovéto vysokoenergetické vzplanutí? Viníkem by mohla být magnetická pole zkroucená a přerušená pohyby poblíž povrchu hnědého trpaslíka. I když se hnědí trpaslíci obtížně detekují, tak se předpokládá že jsou běžní v celé Galaxii.

Štítky: Hvězda, Vzplanutí, Hnědý trpaslík, Rentgenový


23. vesmírný týden 2020

23. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 1. 6. do 7. 6. 2020. Měsíc bude v úplňku. Venuše bude v dolní konjunkci se Sluncem. Na večerní obloze je ještě Merkur. Ráno si relativně nízko nad jihovýchodem říká o pozornost mars, ale výše jsou blízko sebe planety Jupiter a Saturn. Událostí týdne byl úspěšný start Falconu 9 s pilotovanou lodí Crew Dragon, která se v neděli odpoledne připojila k ISS. Před 125 lety se narodil Josef Klepešta a před 55 lety startovala Gemini 4 s plánem prvního amerického výstupu do kosmu.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Venuše 18.3. a 11.4.

ČAM za březen 2020:  Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2020 obdržel snímek „Venuše 2020“, jehož autorem je Jan Klečka Venuše. Ano, tak ji známe my. Ale známe ji? Pro někoho římská bohyně lásky a krásy. Pro někoho prehistorická figurka z oblasti Pavlovických vrchů na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Polostínové zatmění Měsíce

Další informace »