Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  16. červenec 2000

Astronomický snímek dne (APOD) - 16. červenec 2000

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

M57: Prstencová mlhovina

Uznání: H. Bond et al., Hubble Heritage Team (STScI /AURA), NASA

Kromě saturnových prstenců je asi Prstencová mlhovina (M57) nejslavnější nebeskou ozdobou. Předpokládá se, že jednoduchý a elegantní vzhled planetární mlhoviny je způsoben naším pohledem z planety Země přímo do válcovitého mračna plynu odvrženého umírající hvězdou. Astronomové projektu Hubble Heritage Project vytvořili tento skvěle ostrý snímek při pozorování kosmickým dalekohledem Hubble Space Telescope s využitím přírozených barev jež indikují teplotu hvězdné plynové obálky. Horký modrý plyn poblíž energetické ústřední hvězdy přechází ve větších vzdálenostech do podstatně chladnějšího plynu zeleného a žlutého a do nejchladnějšího červeného plynu na vnějších okrajích. Na okrajích mlhoviny lze též pozorovat tmavé vybíhající struktury. Prstencová mlhovina má napříč asi jeden světelný rok a nachází se 2000 světelných let daleko v severním souhvězdí Lyra.

Štítky: Planetární mlhovina, Prstencová mlhovina


4. vesmírný týden 2021

4. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 25. 1. do 31. 1. 2021. Měsíc bude v úplňku. Většina planet je úhlově blízko Slunci. Večer je dobře vidět hlavně Mars. Ve vesmíru je více než 1000 družic Starlink. Jen tento týden jich bylo vyneseno 60 + 10 při rekordním startu Transporter-1, při němž bylo vypuštěno 143 družic. Kromě Falconů 9 hlavně se Starlinky se startu dočkaly i rakety startující z Číny a Nového Zélandu. Před 55 lety odstartovala k Měsíci Luna 9, která jako první měkce dosedla na jeho povrchu. Před 50 lety startovalo k Měsíci Apollo 14.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

konjunkcia jupitera a saturnu

Titul Česká astrofotografie měsíce za prosinec 2020 získal snímek „Konjunkcia Jupitera a Saturnu“, jehož autorem je Martin Bažo   Konjunkce Jupitera a Saturnu. Tedy okamžik, kdy se k sobě planety na obloze přiblíží na nejmenší úhlovou vzdálenost. Vzhledem k tomu, že se planety pohybují

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Velké halo mobilem

Měsíc s velkým halem

Další informace »