Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  17. červenec 2000

Astronomický snímek dne (APOD) - 17. červenec 2000

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Blýskání na Zemi

Uznání a copyright: Adam Block (KPNO), AURA, NOAO, NSF

Nikdo neví, co způsobuje blýskání. Je známo, že se v některých mracích pomalu oddělují náboje a nakonec vyústí v rychlé elektrické vybití (blýskáním), ale jak dochází k oddělování elektrických nábojů v mračnech zůstává předmetem mnoha výzkumů. Blesky jsou nicméně běžné v mracích během bouřek a v průměru se každou minutu vyskytne 6000 blesků mezi mraky a Zemí. Nahoře, bylo vyfotografováno několik úderů blesků za observatoří Kitt Peak National Observatory v Arizoně. Blýskání bylo též objeveno na planetách Venuši, Jupiteru, Saturnu a Uranu. V roce 1997 vypustila NASA družici TRMM jež pokračuje v meření deštových srážek a blesků na planetě Zemi.

Štítky: Země, Blesk, KPNO


41. vesmírný týden 2024

41. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 7. 10. do 13. 10. 2024. Měsíc bude v první čtvrti. Večer je jen velmi nízko u obzoru Venuše, téměř celou noc je viditelný Saturn, v druhé polovině noci Mars a Jupiter. Aktivita Slunce je vysoká. Na večerní oblohu má vstoupit poměrně jasná kometa C/2023 A3 (Tsuchinshan-ATLAS). Při testu rakety Vulcan došlo k anomálii a uletěla tryska postranního motoru, ale bez vlivu na doručení nákladu na oběžnou dráhu. Očekáváme přistání mise Crew-8 z ISS zpátky na Zemi. Očekáváme starty dvou kosmických sond, jakmile bude opět povoleno raketám Falcon startovat. Před 60 lety proběhla riskantní mise Voschod 1 se třemi kosmonauty na palubě.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Slunce

Titul Česká astrofotografie měsíce za srpen 2024 obdržel snímek „Slunce“, jehož autorem je Jakub Lieder.   Známe jej všichni. Ráno, zosobněné bohem Slunce Heliem, vyráží se svým spřežením od východu na západ a přináší Zemi blahodárné světlo. Na západě se jeho koně napojí a napasou a

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Polární záře

Polární záře nad Pálavou

Další informace »