Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  17. červenec 2000

Astronomický snímek dne (APOD) - 17. červenec 2000

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Blýskání na Zemi

Uznání a copyright: Adam Block (KPNO), AURA, NOAO, NSF

Nikdo neví, co způsobuje blýskání. Je známo, že se v některých mracích pomalu oddělují náboje a nakonec vyústí v rychlé elektrické vybití (blýskáním), ale jak dochází k oddělování elektrických nábojů v mračnech zůstává předmetem mnoha výzkumů. Blesky jsou nicméně běžné v mracích během bouřek a v průměru se každou minutu vyskytne 6000 blesků mezi mraky a Zemí. Nahoře, bylo vyfotografováno několik úderů blesků za observatoří Kitt Peak National Observatory v Arizoně. Blýskání bylo též objeveno na planetách Venuši, Jupiteru, Saturnu a Uranu. V roce 1997 vypustila NASA družici TRMM jež pokračuje v meření deštových srážek a blesků na planetě Zemi.

Štítky: Země, Blesk, KPNO


30. vesmírný týden 2025

30. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 21. 7. do 27. 7. 2025. Měsíc projde novem a je vidět nad ránem a o víkendu bude nízko na večerní obloze. Mars je velmi nízko na večerní obloze, ráno kromě Saturnu a Venuše začne být vidět i Jupiter. Aktivita Slunce je nízká. Vrátila se posádka soukromé mise Axiom-4 z ISS. Na čínskou stanici Tiangong přiletěla zásobovací loď Tianzhou-9. Před 145 lety se narodil významný československý astronom a politik Milan Rastislav Štefánik. Před 30 lety byla objevena kometa Hale-Bopp.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Hmlovina Rozeta (detailný záber v palete farieb SHO)

Titul Česká astrofotografie měsíce za červen 2025 obdržel snímek „Hmlovina Rozeta“, jehož autorem je astrofotograf Tomáš Dobrovodský Pohledy do nebe jsou téměř vždy úžasným zážitkem. Úžasným o to více, že kromě významu vědeckého nám mohou způsobit často i estetický či emocionální šok. A co teprve

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Konjunkce

Další informace »