Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  17. červenec 2000

Astronomický snímek dne (APOD) - 17. červenec 2000

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Blýskání na Zemi

Uznání a copyright: Adam Block (KPNO), AURA, NOAO, NSF

Nikdo neví, co způsobuje blýskání. Je známo, že se v některých mracích pomalu oddělují náboje a nakonec vyústí v rychlé elektrické vybití (blýskáním), ale jak dochází k oddělování elektrických nábojů v mračnech zůstává předmetem mnoha výzkumů. Blesky jsou nicméně běžné v mracích během bouřek a v průměru se každou minutu vyskytne 6000 blesků mezi mraky a Zemí. Nahoře, bylo vyfotografováno několik úderů blesků za observatoří Kitt Peak National Observatory v Arizoně. Blýskání bylo též objeveno na planetách Venuši, Jupiteru, Saturnu a Uranu. V roce 1997 vypustila NASA družici TRMM jež pokračuje v meření deštových srážek a blesků na planetě Zemi.

Štítky: Země, Blesk, KPNO


21. vesmírný týden 2025

21. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 19. 5. do 25. 5. 2025. Měsíc bude v poslední čtvrti a potká se s ranními planetami. Večer je nízko nad obzorem Jupiter a výše najdeme Mars. Ráno září u obzoru jasná Venuše a je zde i slabý Saturn. Aktivita Slunce je zvýšená a minulý týden jsme shlédli několik velmi silných erupcí během jediného dne. Připravuje se devátý testovací let Super Heavy Starship. Europa Clipper si osahal Mars. Před 115 lety Země prošla ohonem Halleyovy komety a spustil se tak jeden z prvních velkých hoaxů o zamoření atmosféry kyanidem.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Simeis 147

Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2025 obdržel snímek „Simeis 147- Spaghetti nebula“, jehož autorem je astrofotograf Pavel Pech     „Spaghetti nebula“ – co se skrývá za tímto pojmem? Možná se nám vybaví „Spaghetti western“, jenž se stal filmovým pojmem, byť trochu

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Světelná stopa ISS

Světelná stopa ISS

Další informace »