Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  17. červenec 2000

Astronomický snímek dne (APOD) - 17. červenec 2000

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Blýskání na Zemi

Uznání a copyright: Adam Block (KPNO), AURA, NOAO, NSF

Nikdo neví, co způsobuje blýskání. Je známo, že se v některých mracích pomalu oddělují náboje a nakonec vyústí v rychlé elektrické vybití (blýskáním), ale jak dochází k oddělování elektrických nábojů v mračnech zůstává předmetem mnoha výzkumů. Blesky jsou nicméně běžné v mracích během bouřek a v průměru se každou minutu vyskytne 6000 blesků mezi mraky a Zemí. Nahoře, bylo vyfotografováno několik úderů blesků za observatoří Kitt Peak National Observatory v Arizoně. Blýskání bylo též objeveno na planetách Venuši, Jupiteru, Saturnu a Uranu. V roce 1997 vypustila NASA družici TRMM jež pokračuje v meření deštových srážek a blesků na planetě Zemi.

Štítky: Země, Blesk, KPNO


9. vesmírný týden 2021

9. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 1. 3. do 7. 3. 2021. Měsíc bude v poslední čtvrti. Večer je dobře vidět jasný Mars, který prochází pod hvězdokupou Plejády. Taky je vidět planeta Uran a planetka Vesta, která bude v opozici. Večer se dá také spatřit kužel zvířetníkového světla. Merkur je v západní elongaci, viditelný snad na denní obloze. Perseverance úspěšně testuje kamery a další přístroje na povrchu Marsu. Očekáváme start rakety Falcon 9 už v noci na pondělí. Týden bohatý na starty raket právě ukončuje výstup astronautů z ISS. Před 45 lety zasáhla Veněra 3 jako první umělé těleso Venuši, bohužel nefunkční.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

planéty počas roku 2020

Titul Česká astrofotografie měsíce za leden 2021 získal snímek „Planéty počas roku 2020“, jehož autorem je Tadeáš Valent   Podivný rok 2020 je již za námi. I když nás na Zemi sužovaly nemalé problémy, obloha nad našimi hlavami se nezaujatě proměňovala, planety obíhaly okolo Slunce a

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Zodiakiálne svetlo a Mliečna cesta

Zvieratníkove svetlo a Mliečna cesta

Další informace »