Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  04. září 2000

Astronomický snímek dne (APOD) - 04. září 2000

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Aurora Persei

Uznání a copyright: Brent Price

Minulý měsíc byli pozorovatelé oblohy obdarováni neobvyklou shodou: jasná polární záře (aurora) se objevila během meteorického roje Perseid. Snímek nahoře byl pořízen 12.srpna a zachycuje tajemnou polární záři a slabou Perseidu nad jezerem Cross Lake ve státě Wisconsin, USA. Blízká budoucnost je slibná pro jak polární záři a pro ještě lepší meteorický déš?. Polární záře se stávají běžnější, jak se jejich příčina - naše Slunce - nachází poblíž vrcholu aktivity v průběhu jedenáctiletého magnetického cyklu. Příchod meteorického deště Leonid v polovině listopadu je nevypočitatelný. I když jeden z nejlépe studovaných meteorických rojů - Leonidy astronomy mnohokrát překvapil, tak si hodně optimistických pozorovatelů oblohy slibuje být venku a uvidět nezapomenutelnou podívanou.

Štítky: Perseidy, Polární záře, Meteorický roj


21. vesmírný týden 2025

21. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 19. 5. do 25. 5. 2025. Měsíc bude v poslední čtvrti a potká se s ranními planetami. Večer je nízko nad obzorem Jupiter a výše najdeme Mars. Ráno září u obzoru jasná Venuše a je zde i slabý Saturn. Aktivita Slunce je zvýšená a minulý týden jsme shlédli několik velmi silných erupcí během jediného dne. Připravuje se devátý testovací let Super Heavy Starship. Europa Clipper si osahal Mars. Před 115 lety Země prošla ohonem Halleyovy komety a spustil se tak jeden z prvních velkých hoaxů o zamoření atmosféry kyanidem.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Simeis 147

Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2025 obdržel snímek „Simeis 147- Spaghetti nebula“, jehož autorem je astrofotograf Pavel Pech     „Spaghetti nebula“ – co se skrývá za tímto pojmem? Možná se nám vybaví „Spaghetti western“, jenž se stal filmovým pojmem, byť trochu

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Světelná stopa ISS

Světelná stopa ISS

Další informace »