Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  04. září 2000

Astronomický snímek dne (APOD) - 04. září 2000

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Aurora Persei

Uznání a copyright: Brent Price

Minulý měsíc byli pozorovatelé oblohy obdarováni neobvyklou shodou: jasná polární záře (aurora) se objevila během meteorického roje Perseid. Snímek nahoře byl pořízen 12.srpna a zachycuje tajemnou polární záři a slabou Perseidu nad jezerem Cross Lake ve státě Wisconsin, USA. Blízká budoucnost je slibná pro jak polární záři a pro ještě lepší meteorický déš?. Polární záře se stávají běžnější, jak se jejich příčina - naše Slunce - nachází poblíž vrcholu aktivity v průběhu jedenáctiletého magnetického cyklu. Příchod meteorického deště Leonid v polovině listopadu je nevypočitatelný. I když jeden z nejlépe studovaných meteorických rojů - Leonidy astronomy mnohokrát překvapil, tak si hodně optimistických pozorovatelů oblohy slibuje být venku a uvidět nezapomenutelnou podívanou.

Štítky: Perseidy, Polární záře, Meteorický roj


20. vesmírný týden 2021

20. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 17. 5. do 23. 5. 2021. Měsíc bude v první čtvrti. Večer je velmi nízko nad severozápadem Venuše a výše slábnoucí Merkur, který bude v pondělí v maximální elongaci. Nejvýše je večer Mars. Ráno jsou nad jihovýchodem Saturn a Jupiter. Aktivita Slunce je mírně zvýšená. Sledujeme průlet komety T2 Palomar kolem hvězdokupy M3. Čína zaznamenala na Marsu úspěšné dosednutí přistávacího modulu mise Tianwen-1. Kromě pravidelných startů družic Starlink můžeme zaznamenat také chystanou zásobovací misi k čínské orbitální stanici. Před šedesáti roky proletěla kolem Venuše jako mrtvé těleso sonda Veněra 1. Šlo o první průlet kolem jiné planety.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Rossete HST

Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2021 obdržel snímek   „Rosetta HST“, jehož autorem je Peter Jurista ze Slovenska     Dubnové kolo soutěže „Česká astrofotografie měsíce“ je za námi. A my tu máme další její vítěznou fotografii. Čeká nás tedy snímek mlhoviny

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

M57 Prstenec

Další informace »