Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  03. září 2000

Astronomický snímek dne (APOD) - 03. září 2000

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Henrietta Leavitt okalibrovala hvězdy

Uznání: AAVSO

Porozumění poměrné jasnosti a proměnnosti hvězd bylo prošlo revolucí díky práci astronomky se jménem Henrietta Swan Leavitt (1868-1921). Leavitt pří práci na observatoři Harvard College Observatory přesně okalibrovala fotografické magnitudy 47 hvězd, ke kterým mohly být srovnávány všechny ostatní hvězdy. Leavitt objevila a katalogizovala přes 1500 proměnných hvězd v blízkém Magelanově mračnu. Z tohoto katalogu Leavitt objevila, že jasnějším proměnným hvězdám Cefeidám trvá změna delší dobu a toho se dodnes používá ke kalibraci vzdáleností k měření našeho vesmíru.

Štítky: Vědec, Henreitta Leavittová


34. vesmírný týden 2026

34. vesmírný týden 2026

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 17. 8. do 23. 8. 2026. Měsíc bude v první čtvrti. Venuše je vidět lépe přes den a večer je velmi nízko nad západním obzorem. Saturn a Neptun jsou nízko už od setmění a vrcholí ráno nad jihem. Na ranní obloze jsou dobře vidět Mars a Uran, přidává se Jupiter, a naopak mizí Merkur. Aktivita Slunce je nízká. V galerii se ohlížíme za uplynulým parádním večerním zatměním. Na ISS dojde k dalšímu výstupu do volného kosmu dvojice Američan-Francouzka. Před 380 lety se narodil významný anglický astronom John Flamsteed.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Srpková mlhovina a Mýdlová bublina

Titul Česká astrofotografie měsíce za červenec 2026 obdržel snímek Václava Kubeše „Srpková mlhovina a Mýdlová bublina“ „Srpková mlhovina a Mýdlová bublina“ je nejen název snímku, ale především označení objektů, s jejichž portrétem zvítězil Václav Kubeš v soutěži Česká astrofotografie měsíce. Tento

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Dotyk

Bez filtru.

Další informace »