Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  06. září 2000

Astronomický snímek dne (APOD) - 06. září 2000

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Vznikající planetární mlhovina CRL 618

Uznání: Susan R. Trammell (UNC Charlotte) et al.,
ESAIC, HST, ESA, NASA

Někomu by se mohlo zdát, že CRL 618 vypadá, jako jásající vítěžný olympionik. Ovšem před pouhými několika sty lety se CRL 618 jevila jako poměrně umírněný červený obr. Od té doby už ale spotřeboval v jádru materiál ke slučování a tak se začal stávat planetární mlhovinou. V její současné fázi se CRL 618 rychle vyvíjí jako protoplanetární mlhovina, vyvrhuje horký plyn v komplexních výtryscích a prstencích, jež se vzdalují rychlostí přes 700 000 kilometrů za hodinu. Za několik tisíc let bude zářivé jádro vychladlého červeného obra obnažené a objeví se bílý trpaslík. O vzniku planetárních mlhovin zůstává hodně nejasného včetně podrobností o geometriích jako je tato. Možná, že jednoho dne některá část této mlhoviny zaznamená vítězství - CRL 618 je mimořádně bohatá na molekuly s uhlíkatými řetězci.

Štítky: Planetární mlhovina, CRL 618


4. vesmírný týden 2021

4. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 25. 1. do 31. 1. 2021. Měsíc bude v úplňku. Většina planet je úhlově blízko Slunci. Večer je dobře vidět hlavně Mars. Ve vesmíru je více než 1000 družic Starlink. Jen tento týden jich bylo vyneseno 60 + 10 při rekordním startu Transporter-1, při němž bylo vypuštěno 143 družic. Kromě Falconů 9 hlavně se Starlinky se startu dočkaly i rakety startující z Číny a Nového Zélandu. Před 55 lety odstartovala k Měsíci Luna 9, která jako první měkce dosedla na jeho povrchu. Před 50 lety startovalo k Měsíci Apollo 14.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

konjunkcia jupitera a saturnu

Titul Česká astrofotografie měsíce za prosinec 2020 získal snímek „Konjunkcia Jupitera a Saturnu“, jehož autorem je Martin Bažo   Konjunkce Jupitera a Saturnu. Tedy okamžik, kdy se k sobě planety na obloze přiblíží na nejmenší úhlovou vzdálenost. Vzhledem k tomu, že se planety pohybují

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Velké halo mobilem

Měsíc s velkým halem

Další informace »