Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  06. září 2000

Astronomický snímek dne (APOD) - 06. září 2000

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Vznikající planetární mlhovina CRL 618

Uznání: Susan R. Trammell (UNC Charlotte) et al.,
ESAIC, HST, ESA, NASA

Někomu by se mohlo zdát, že CRL 618 vypadá, jako jásající vítěžný olympionik. Ovšem před pouhými několika sty lety se CRL 618 jevila jako poměrně umírněný červený obr. Od té doby už ale spotřeboval v jádru materiál ke slučování a tak se začal stávat planetární mlhovinou. V její současné fázi se CRL 618 rychle vyvíjí jako protoplanetární mlhovina, vyvrhuje horký plyn v komplexních výtryscích a prstencích, jež se vzdalují rychlostí přes 700 000 kilometrů za hodinu. Za několik tisíc let bude zářivé jádro vychladlého červeného obra obnažené a objeví se bílý trpaslík. O vzniku planetárních mlhovin zůstává hodně nejasného včetně podrobností o geometriích jako je tato. Možná, že jednoho dne některá část této mlhoviny zaznamená vítězství - CRL 618 je mimořádně bohatá na molekuly s uhlíkatými řetězci.

Štítky: Planetární mlhovina, CRL 618


17. vesmírný týden 2024

17. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 22. 4. do 28. 4. 2024. Měsíc bude v úplňku, meteorů z roje Lyrid proto mnoho neuvidíme. Slunce je pokryto hezkými malými skvrnami, které byly v nejaktivnější oblasti viditelné i okem přes patřičný filtr. Kometa 12P/Pons-Brooks už pozorovatelná není a jakmile to svit Měsíce umožní, nabídne obloha jen několik slabších komet. SpaceX letos uskutečnila už 40. start Falconu 9 a při příštím startu očekáváme už 300. přistání prvního stupně této rakety. Komunikace s helikoptérou Ingenuity již nebude možná, Perseverance jede pryč za dalšími výzkumem povrchu Marsu. Před 250 lety se narodil anglický astronom Francis Baily.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Hvězda Betelgeuse v souhvězdí Orionu

Fotoaparát Canon PowerShot SX10 IS

Další informace »