Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  07. září 2000

Astronomický snímek dne (APOD) - 07. září 2000

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

IC 418: Mlhovina Spirograf

Uznání: R. Sahai (JPL) et al., Hubble Heritage Team (STScI/AURA), NASA

Co tvoří podivnou strukturu mlhoviny IC 418? Mlhovina se též nazývá Spirograf pro svou podobnost kresbám z cyklické kreslící pomůcky. Planetární mlhovina IC 418 vykazuje struktury, které nejsou dobře prostudovány. Možná, že se váží k chaotickým větrům z proměnné ústřední hvězdy, která nepředvídatelně mění jasnost během pár hodin. Navzdory tomu důkazy ukazují na to, že před pouhými pár milióny lety IC 418 byla pravděpodobně dobře prostudovanou hvězdou podobnou našemu Slunci. A před pouze několika tisíci lety byla IC 418 pravděpodobně červeným obrem. Po vyčerpání jaderného paliva začaly expandovat vnější obálky a zanechaly horké zbylé jádro odsouzené stát se bílým trpaslíkem, viditelným ve středu snímku. Světlo z centrálního jádra vybuzuje okolní atomy v mlhovině a ty pak září. IC 418 leží asi 2000 světelných let daleko a rozkládá se na 0.3 světelných let. Tento nedávno zveřejněný snímek ve falešných barvách pořízený kosmickým dalekohledem Hubble Space Telescope ukazuje neobvyklé podrobnosti.

Štítky: Planetární mlhovina, Spirograf, IC 418


4. vesmírný týden 2021

4. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 25. 1. do 31. 1. 2021. Měsíc bude v úplňku. Většina planet je úhlově blízko Slunci. Večer je dobře vidět hlavně Mars. Ve vesmíru je více než 1000 družic Starlink. Jen tento týden jich bylo vyneseno 60 + 10 při rekordním startu Transporter-1, při němž bylo vypuštěno 143 družic. Kromě Falconů 9 hlavně se Starlinky se startu dočkaly i rakety startující z Číny a Nového Zélandu. Před 55 lety odstartovala k Měsíci Luna 9, která jako první měkce dosedla na jeho povrchu. Před 50 lety startovalo k Měsíci Apollo 14.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

konjunkcia jupitera a saturnu

Titul Česká astrofotografie měsíce za prosinec 2020 získal snímek „Konjunkcia Jupitera a Saturnu“, jehož autorem je Martin Bažo   Konjunkce Jupitera a Saturnu. Tedy okamžik, kdy se k sobě planety na obloze přiblíží na nejmenší úhlovou vzdálenost. Vzhledem k tomu, že se planety pohybují

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Velké halo mobilem

Měsíc s velkým halem

Další informace »