Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  08. září 2000

Astronomický snímek dne (APOD) - 08. září 2000

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Vesmírný ostrov Andromeda

Uznání a copyright: Robert Gendler

Jak daleko dohlédnete? Nejvzdálenějším objektem viditelným pouhým okem je M31, velká galaxie v Andromedě vzdálená asi dva milióny světelných let. Dokonce tak nesmírná spirální galaxie se bez dalekohledu zdá jako nevýznamná, slabá mlhovinka v souhvězdí Andromedy. Ale tato skvělá teleskopická digitální mozaika blízkého vesmírného ostrova zaznamenává jasné žluté jádro, tmavé propletence prachových pásů, nádherná modrá spirální ramena i hvězdokupy. Dnes i jenom příležitostní pozorovatelé oblohy mají povědomí, že je mnoho takových vzdálených galaxií jako je M31, tak astronomové podrobili tento fundamentální koncept vážné debatě teprve před 80 lety. Jsou tyto "spirální mlhoviny" jednoduše vně ležící součásti naší vlastní Galaxie Mléčné dráhy nebo jsou to "vesmírné ostrovy" - vzdálené soustavy hvězd srovnatelné se samotnou Mléčnou dráhou? Toto byla ústřední otázka ve slavné debatě "Shapley-Curtis" v roce 1920, jež se později vyřešila pozorováními M31 ve prospěch Andromedy jako vesmírného ostrova.

Štítky: M31, Galaxie, Andromeda, Spirální galaxie


22. vesmírný týden 2020

22. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 25. 5. do 31. 5. 2020. Měsíc bude v první čtvrti. Večer se loučíme s Venuší, ale její tenký srpek může být zajímavý ve dne. Na večerní obloze je ještě Merkur. Ráno si relativně nízko nad jihovýchodem říkají o pozornost planety Saturn a Jupiter, nejníže je také Mars. Stále můžeme zkusit spatřit nějaké komety. Pozorování doplňují vláčky družic Starlink, jejichž 7. start nakonec proběhne až po nejočekávanější události jara, startu Falconu 9 s pilotovanou lodí CrewDragon, jejíž start je v plánu ve středu večer. Před 90 lety se narodil známý americký astronom Frank Drake.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Venuše 18.3. a 11.4.

ČAM za březen 2020:  Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2020 obdržel snímek „Venuše 2020“, jehož autorem je Jan Klečka Venuše. Ano, tak ji známe my. Ale známe ji? Pro někoho římská bohyně lásky a krásy. Pro někoho prehistorická figurka z oblasti Pavlovických vrchů na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Světelná stopa ISS

Další informace »