Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  09. září 2000

Astronomický snímek dne (APOD) - 09. září 2000

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Měsíc a hvězda v rentgenovém záření

Uznání: ROSAT Mission, MPE, ESA

Rentgenová hvězda mrká zpoza Měsíce před (vlevo) a po měsíčním zákrytu galaktického rentgenového zdroje s označením GX5-1. Snímek ve falešných barvách byl vytvořen z údajů oběžné observatoře ROSAT (ROentgen SATellite). Snímky ukazují vysokoenergetické rentgenové záření žlutě (většinou z GX5-1) a nízkoenergetické záření červeně (Měsícem odražené rentgenové záření ze Slunce). GX5-1 je binární soustava jež se skládá z neutronové hvězdy a doprovodné hvězdy jež vzájemně obíhají kolem těžiště soustavy. Plyn z vnější obálky doprovodné hvězdy padá na neutronovou hvězdu a akumuluje se v disku kolem ní. Materiál v disku klesá dolů do the gravitační studny neutronové hvězdy a posleze je konečně vržen na její povrch při procesu, jež vytváří obrovské teploty a generuje vysokoenergetické rentgenové záření.

Štítky: Měsíc, Rentgenové paprsky, Akreční disk, X-ray binary


21. vesmírný týden 2025

21. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 19. 5. do 25. 5. 2025. Měsíc bude v poslední čtvrti a potká se s ranními planetami. Večer je nízko nad obzorem Jupiter a výše najdeme Mars. Ráno září u obzoru jasná Venuše a je zde i slabý Saturn. Aktivita Slunce je zvýšená a minulý týden jsme shlédli několik velmi silných erupcí během jediného dne. Připravuje se devátý testovací let Super Heavy Starship. Europa Clipper si osahal Mars. Před 115 lety Země prošla ohonem Halleyovy komety a spustil se tak jeden z prvních velkých hoaxů o zamoření atmosféry kyanidem.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Simeis 147

Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2025 obdržel snímek „Simeis 147- Spaghetti nebula“, jehož autorem je astrofotograf Pavel Pech     „Spaghetti nebula“ – co se skrývá za tímto pojmem? Možná se nám vybaví „Spaghetti western“, jenž se stal filmovým pojmem, byť trochu

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

galaxie M87

Newton 1000/200 + kamera ZWO ASI 183 MC

Další informace »