Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  09. září 2000

Astronomický snímek dne (APOD) - 09. září 2000

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Měsíc a hvězda v rentgenovém záření

Uznání: ROSAT Mission, MPE, ESA

Rentgenová hvězda mrká zpoza Měsíce před (vlevo) a po měsíčním zákrytu galaktického rentgenového zdroje s označením GX5-1. Snímek ve falešných barvách byl vytvořen z údajů oběžné observatoře ROSAT (ROentgen SATellite). Snímky ukazují vysokoenergetické rentgenové záření žlutě (většinou z GX5-1) a nízkoenergetické záření červeně (Měsícem odražené rentgenové záření ze Slunce). GX5-1 je binární soustava jež se skládá z neutronové hvězdy a doprovodné hvězdy jež vzájemně obíhají kolem těžiště soustavy. Plyn z vnější obálky doprovodné hvězdy padá na neutronovou hvězdu a akumuluje se v disku kolem ní. Materiál v disku klesá dolů do the gravitační studny neutronové hvězdy a posleze je konečně vržen na její povrch při procesu, jež vytváří obrovské teploty a generuje vysokoenergetické rentgenové záření.

Štítky: Měsíc, Rentgenové paprsky, Akreční disk, X-ray binary


23. vesmírný týden 2020

23. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 1. 6. do 7. 6. 2020. Měsíc bude v úplňku. Venuše bude v dolní konjunkci se Sluncem. Na večerní obloze je ještě Merkur. Ráno si relativně nízko nad jihovýchodem říká o pozornost mars, ale výše jsou blízko sebe planety Jupiter a Saturn. Událostí týdne byl úspěšný start Falconu 9 s pilotovanou lodí Crew Dragon, která se v neděli odpoledne připojila k ISS. Před 125 lety se narodil Josef Klepešta a před 55 lety startovala Gemini 4 s plánem prvního amerického výstupu do kosmu.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Venuše 18.3. a 11.4.

ČAM za březen 2020:  Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2020 obdržel snímek „Venuše 2020“, jehož autorem je Jan Klečka Venuše. Ano, tak ji známe my. Ale známe ji? Pro někoho římská bohyně lásky a krásy. Pro někoho prehistorická figurka z oblasti Pavlovických vrchů na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Polostínové zatmění Měsíce

Další informace »