Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  10. září 2000

Astronomický snímek dne (APOD) - 10. září 2000

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Chládnutí bílých trpaslíků

Uznání: H. Richer (UBC) et al., WFPC2, HST, NASA

Bílí trpaslíci jsou nevelcí podle hvězdných měřítek, zato jsou vysoce rozžhavení, ovšem - ochlazující se. Jaderný oheň v jejich útrobách už nepokračuje a tak se budou jen ochlazovat až zcela pohasnou. Tento snímek z dalekohledu Hubble Space Telescope pokrývá malou oblast poblíž středu kulové hvězdokupy známé jako M4. Badatelé zde objevili vysokou koncentraci bílých trpaslíků (v kroužcích nahoře). To se konečně čekalo - o hvězdách s nízkou hmotností včetně Slunce se předpokládá, že se vyvinou do stádia bílých trpaslíků. Studium vychladání těchto hvězd by mohlo vést k lepšímu pochopení jejich stáří, stáří jejich mateřských kulových hvězdokup a dokonce i stáří našeho vesmíru.

Štítky: Kulová hvězdokupa, M4, Bílí trpaslíci


48. vesmírný týden 2023

48. vesmírný týden 2023

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 27. 11. do 3. 12. 2023. Měsíc bude v úplňku. Jupiter je večer na jihovýchodě, Saturn nad jihozápadem. Ráno září na východě jasná Venuše. Aktivita Slunce se výrazně zvýšila a opět nastala i slabá polární záře. Kometa 12P se na obloze přibližuje k hvězdě Vega v Lyře. Počet startů Falconů směřuje letos k číslu 100. Startovat bude také Sojuz s nákladní lodí Progress MS-25 k ISS. Před 100 lety se narodil čestný člen České astronomické společnosti Vojtěch Letfus.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Tři planetární mlhoviny HFG1,  Abell6 a Sh2-200

Titul Česká astrofotografie měsíce za říjen 2023 obdržel snímek „Tři planetární mlhoviny“, jehož autorem je Evžen Brunner     Planetární mlhovina. Již od roku 1875 poněkud matoucí označení. Byť by tento název mohl evokovat třeba protoplanetární disk okolo vznikající hvězdy,

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Polárna žiara

Polárna žiara

Další informace »