Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  11. září 2000

Astronomický snímek dne (APOD) - 11. září 2000

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Antarktická ozonová díra se rozšiřuje

Uznání: Earth Probe, TOMS, NASA

Už je zase zpátky, větší než kdy předtím. Ozónová díra, která působila v nedávných letech tolik obav, se opět znovu vytvořila nad zemským Jižním pólem. Sezónní rekur rence ozónové díry se čekala, ale velikost díry nebyla nikdy větší tak časně v tomto období. Ozón je důležitý, neboť nás chrání před ničivým ultrafialovým slunečním zářením. Ozón je ovšem zranitelný chlorofluorouhlíky CFC a halony vypouštěnými do atmosféry. Větší velikost ozonové díry se asi vztahuje k neobvykle nízké teplotě, jež umožňuje zplodinám CFC jako je chlór reagovat s vyšší efektivitou s molekulami atmosférického ozónu. Na snímku ve falešných barvách nahoře pořízeném tento měsíc jsou nízké úrovně ozónu zobrazeny červenou a šedou.

Štítky: Země, Ozonová díra, Antarktida


21. vesmírný týden 2025

21. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 19. 5. do 25. 5. 2025. Měsíc bude v poslední čtvrti a potká se s ranními planetami. Večer je nízko nad obzorem Jupiter a výše najdeme Mars. Ráno září u obzoru jasná Venuše a je zde i slabý Saturn. Aktivita Slunce je zvýšená a minulý týden jsme shlédli několik velmi silných erupcí během jediného dne. Připravuje se devátý testovací let Super Heavy Starship. Europa Clipper si osahal Mars. Před 115 lety Země prošla ohonem Halleyovy komety a spustil se tak jeden z prvních velkých hoaxů o zamoření atmosféry kyanidem.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Simeis 147

Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2025 obdržel snímek „Simeis 147- Spaghetti nebula“, jehož autorem je astrofotograf Pavel Pech     „Spaghetti nebula“ – co se skrývá za tímto pojmem? Možná se nám vybaví „Spaghetti western“, jenž se stal filmovým pojmem, byť trochu

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Světelná stopa ISS

Světelná stopa ISS

Další informace »