Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  11. září 2000

Astronomický snímek dne (APOD) - 11. září 2000

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Antarktická ozonová díra se rozšiřuje

Uznání: Earth Probe, TOMS, NASA

Už je zase zpátky, větší než kdy předtím. Ozónová díra, která působila v nedávných letech tolik obav, se opět znovu vytvořila nad zemským Jižním pólem. Sezónní rekur rence ozónové díry se čekala, ale velikost díry nebyla nikdy větší tak časně v tomto období. Ozón je důležitý, neboť nás chrání před ničivým ultrafialovým slunečním zářením. Ozón je ovšem zranitelný chlorofluorouhlíky CFC a halony vypouštěnými do atmosféry. Větší velikost ozonové díry se asi vztahuje k neobvykle nízké teplotě, jež umožňuje zplodinám CFC jako je chlór reagovat s vyšší efektivitou s molekulami atmosférického ozónu. Na snímku ve falešných barvách nahoře pořízeném tento měsíc jsou nízké úrovně ozónu zobrazeny červenou a šedou.

Štítky: Země, Ozonová díra, Antarktida


30. vesmírný týden 2025

30. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 21. 7. do 27. 7. 2025. Měsíc projde novem a je vidět nad ránem a o víkendu bude nízko na večerní obloze. Mars je velmi nízko na večerní obloze, ráno kromě Saturnu a Venuše začne být vidět i Jupiter. Aktivita Slunce je nízká. Vrátila se posádka soukromé mise Axiom-4 z ISS. Na čínskou stanici Tiangong přiletěla zásobovací loď Tianzhou-9. Před 145 lety se narodil významný československý astronom a politik Milan Rastislav Štefánik. Před 30 lety byla objevena kometa Hale-Bopp.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Hmlovina Rozeta (detailný záber v palete farieb SHO)

Titul Česká astrofotografie měsíce za červen 2025 obdržel snímek „Hmlovina Rozeta“, jehož autorem je astrofotograf Tomáš Dobrovodský Pohledy do nebe jsou téměř vždy úžasným zážitkem. Úžasným o to více, že kromě významu vědeckého nám mohou způsobit často i estetický či emocionální šok. A co teprve

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Konjunkce

Další informace »