Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  11. září 2000

Astronomický snímek dne (APOD) - 11. září 2000

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Antarktická ozonová díra se rozšiřuje

Uznání: Earth Probe, TOMS, NASA

Už je zase zpátky, větší než kdy předtím. Ozónová díra, která působila v nedávných letech tolik obav, se opět znovu vytvořila nad zemským Jižním pólem. Sezónní rekur rence ozónové díry se čekala, ale velikost díry nebyla nikdy větší tak časně v tomto období. Ozón je důležitý, neboť nás chrání před ničivým ultrafialovým slunečním zářením. Ozón je ovšem zranitelný chlorofluorouhlíky CFC a halony vypouštěnými do atmosféry. Větší velikost ozonové díry se asi vztahuje k neobvykle nízké teplotě, jež umožňuje zplodinám CFC jako je chlór reagovat s vyšší efektivitou s molekulami atmosférického ozónu. Na snímku ve falešných barvách nahoře pořízeném tento měsíc jsou nízké úrovně ozónu zobrazeny červenou a šedou.

Štítky: Země, Ozonová díra, Antarktida


18. vesmírný týden 2025

18. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 28. 4. do 4. 5. 2025. Měsíc je v novu a bude dorůstat do první čtvrti, takže jej uvidíme na večerní obloze. Večer můžeme pozorovat Jupiter a Mars, ráno kromě jasné Venuše ještě slabý Saturn (bez prstence). Aktivita Slunce je střední. Sonda Lucy provedla průzkum a poslala fotografie planetky Donaldjohanson. Před 125 lety se narodil Jan Hendrik Oort, který předpověděl existenci sférického oblaku kometárních jader.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Slunce očima i vodíkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2025 obdržel snímek „Slunce očima i vodíkem“, jehož autory jsou astrofotografové Michal Šrejber a Marek Tušl   Zatmění Slunce již od pradávna vzbuzovalo v našich předcích mnohdy i divoké představy o tom, co se vlastně na obloze děje.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Leo Triplet zoom

výřez Leo Triplet (známý také jako M66 Group) je malá skupina galaxií vzdálena asi 35 milionů světelných let v souhvězdí Lva. Tato galaxie se skládá ze spirálních galaxií M65, M66 a NGC 3628

Další informace »