Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  11. září 2000

Astronomický snímek dne (APOD) - 11. září 2000

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Antarktická ozonová díra se rozšiřuje

Uznání: Earth Probe, TOMS, NASA

Už je zase zpátky, větší než kdy předtím. Ozónová díra, která působila v nedávných letech tolik obav, se opět znovu vytvořila nad zemským Jižním pólem. Sezónní rekur rence ozónové díry se čekala, ale velikost díry nebyla nikdy větší tak časně v tomto období. Ozón je důležitý, neboť nás chrání před ničivým ultrafialovým slunečním zářením. Ozón je ovšem zranitelný chlorofluorouhlíky CFC a halony vypouštěnými do atmosféry. Větší velikost ozonové díry se asi vztahuje k neobvykle nízké teplotě, jež umožňuje zplodinám CFC jako je chlór reagovat s vyšší efektivitou s molekulami atmosférického ozónu. Na snímku ve falešných barvách nahoře pořízeném tento měsíc jsou nízké úrovně ozónu zobrazeny červenou a šedou.

Štítky: Země, Ozonová díra, Antarktida


15. vesmírný týden 2020

15. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 6. 4. do 12. 4. 2020. Měsíc bude v superúplňku. Večer je vidět jasná planeta Venuše. Ráno jsou poblíž sebe Mars, Jupiter a Saturn. Na cestu k ISS se má vydat tříčlenná posádka v lodi Sojuz MS-16. Před 50 lety odstartovalo Apollo 13 na svoji misi s nakonec šťastným koncem.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

C/2019 Y4 ATLAS skrývající se v prachu

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2020 obdržel snímek „C/2019 Y4 ATLAS skrývající se v prachu“, jehož autorem je Pavel Váňa   Již dlouho tu nebyla hezká jasná kometa. Že by C/2019 Y4 ATLAS překvapila? Zatím tomu vývoj její jasnosti  napovídá. Ale nechme se překvapit.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Měsíc, středa 8.dubna 2020, těsně před úplnkem, čas cca 1 h (SELČ).

Další informace »