Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  12. září 2000

Astronomický snímek dne (APOD) - 12. září 2000

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Z nevysoka nad sondou Mars Pathfinder

Uznání: IMP Team, JPL, NASA

Kdyby jste se mohli vznést nad sondu Pathfinder vyslanou k Marsu v roce 1994, tak by jste mohli uvidět toto. Přímo pod vámi je řídící věž základny Sagan Memorial Station. Tři tmavé panely slunečních baterií se roztahují, aby zachytily vzácnou energii a jsou obklopeny světle zbarvenými vypuštěnými nafukovacími balóny, které chránily přístroje Pathfinderu od přímé kolize s marťanským skalnatým povrchem. Levý sluneční panel má spuštěnou rampu po níž sjel Pathfinderův pohyblivý robot Sojourner a zahájil své dobrodružství v blízkých kamenech. Samotný Sojourner je vidět jak zkoumá kámen nazvaný Yogi na jedenácté hodině pomyslného ciferníku. Marťanský povrch pokrývají balvany s vrcholem Twin Peaks na horizontu na deváté hodině. Obloha v dálce je povětšinou oranžová. Tento snímek je nedávno zveřejněnou kombinací panoramatických snímků pořízených sondou Pathfinder na Marsu a snímku přistávacího modulu Lander na Zemi. Výprava Mars Pathfinder po dobu tří měsíců sbírala údaje a poslala zpět informace, jež ukazují mokro dávnou minulost Marsu.

Štítky: Mars, Pathfinder, Marťanský povrch


24. vesmírný týden 2021

24. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 14. 6. do 20. 6. 2021. Měsíc bude v první čtvrti. Nad ránem jsou dobře viditelné planety Jupiter a Saturn. Sluneční aktivita je nízká. Čínská kosmická loď Šen-čou 12 je připravena ke startu s třemi kosmonauty ke stanici Tiangong 3. Juno přinesla fantastické snímky Jupiterova měsíce Ganymedu. Před 230 lety se narodil americký astronom Denison Olmsted, který prováděl pozorování z Yale jedním z prvních univerzitních dalekohledů v USA a v roce 1833 po spatření meteorického deště Leonid poukázal na jejich radiant a kosmický původ.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Leo Triplet

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2021 obdržel snímek „Leo Triplet“, jehož autorem je Zdeněk Vojč   Na noční obloze se nalézá nepřeberné množství zajímavých objektů či jejich skupin. Jednou z nich je i skupina tří galaxií, nazvaná též Leo Triplet. To proto, že ji na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Kometa C/2020 M5 (ATLAS)

Snímek komety C/2020 M5 (ATLAS). Rozměry obrázku jsou 20 x 20 obloukových minut, sever je nahoře, východ vlevo. Kometa se na obloze pohybovala souhvězdím Malé medvědice. Vzdálenost od Země 3.192 au, od Slunce 3.077 au. Rychlost pohybu po obloze 1.34 arcsec/min, jasnost podle efemeridy 16.4 mag.

Další informace »