Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  12. září 2000

Astronomický snímek dne (APOD) - 12. září 2000

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Z nevysoka nad sondou Mars Pathfinder

Uznání: IMP Team, JPL, NASA

Kdyby jste se mohli vznést nad sondu Pathfinder vyslanou k Marsu v roce 1994, tak by jste mohli uvidět toto. Přímo pod vámi je řídící věž základny Sagan Memorial Station. Tři tmavé panely slunečních baterií se roztahují, aby zachytily vzácnou energii a jsou obklopeny světle zbarvenými vypuštěnými nafukovacími balóny, které chránily přístroje Pathfinderu od přímé kolize s marťanským skalnatým povrchem. Levý sluneční panel má spuštěnou rampu po níž sjel Pathfinderův pohyblivý robot Sojourner a zahájil své dobrodružství v blízkých kamenech. Samotný Sojourner je vidět jak zkoumá kámen nazvaný Yogi na jedenácté hodině pomyslného ciferníku. Marťanský povrch pokrývají balvany s vrcholem Twin Peaks na horizontu na deváté hodině. Obloha v dálce je povětšinou oranžová. Tento snímek je nedávno zveřejněnou kombinací panoramatických snímků pořízených sondou Pathfinder na Marsu a snímku přistávacího modulu Lander na Zemi. Výprava Mars Pathfinder po dobu tří měsíců sbírala údaje a poslala zpět informace, jež ukazují mokro dávnou minulost Marsu.

Štítky: Mars, Pathfinder, Marťanský povrch


23. vesmírný týden 2020

23. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 1. 6. do 7. 6. 2020. Měsíc bude v úplňku. Venuše bude v dolní konjunkci se Sluncem. Na večerní obloze je ještě Merkur. Ráno si relativně nízko nad jihovýchodem říká o pozornost mars, ale výše jsou blízko sebe planety Jupiter a Saturn. Událostí týdne byl úspěšný start Falconu 9 s pilotovanou lodí Crew Dragon, která se v neděli odpoledne připojila k ISS. Před 125 lety se narodil Josef Klepešta a před 55 lety startovala Gemini 4 s plánem prvního amerického výstupu do kosmu.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Venuše 18.3. a 11.4.

ČAM za březen 2020:  Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2020 obdržel snímek „Venuše 2020“, jehož autorem je Jan Klečka Venuše. Ano, tak ji známe my. Ale známe ji? Pro někoho římská bohyně lásky a krásy. Pro někoho prehistorická figurka z oblasti Pavlovických vrchů na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Světelná stopa Crew Dragon

Další informace »