Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  13. září 2000

Astronomický snímek dne (APOD) - 13. září 2000

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Kometa LINEAR pohasla

Uznání a copyright: Gordon Garradd

Před pouhým měsícem byl nachystán stupínek pro kometu LINEAR (C/1999S4 LINEAR), aby se stala první Y2K kometou viditelnou pouhým okem. Nesplnila sice svou roli, ale aspoň se odehrálo velmi dramatické představení. Díky pečlivému sledování astronomem Mark Kidger a kolegy pomocí dalekohledů Isaac Newton Group (La Palma, Kanárské ostrovy), je patrné, že se jádro komety LINEAR zjevně velice rozdrobilo v noci 25.července. Slabý fluorescenční slábnoucí mrak proti pozadí hvězd je ještě pořád viditelný 21.srpna na tomto pohledu dalekohledem z Loomberah, NSW Australia. Proč se kometa LINEAR rozpadla? Komety jsou konglomeráty ledu a kamení. Velmi pravděpodobným scénářem je, že se podstatná část ledové složky komety vypařila a zůstalo příliš málo na udržení kamenitého materiálu pohromadě. V každém případě nezůstala žádná kondenzace. A tak se zdá nepravděpodobné, že by kometa LINEAR po svém prvním turné vnitřní sluneční soustavou představení zopakovala.

Štítky: Kometa, C1999/S4 Linear


16. vesmírný týden 2024

16. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 15. 4. do 21. 4. 2024. Měsíc bude v první čtvrti. Rozloučili jsme se s kometou 12P/Pons-Brooks. Z Ameriky dorazily zprávy i fotografie o úspěšném pozorování úplného zatmění Slunce i dvou komet během tohoto úkazu. Aktivita Slunce se konečně opět zvýšila. Proběhl také poslední start velké rakety Delta IV Heavy. SpaceX si připsala rekord v podobě dvacátého přistání prvního stupně Falconu 9. Před deseti roky ukončila dopadem na Měsíc svou misi sonda LADEE zkoumající prach v těsné blízkosti nad povrchem Měsíce.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

!

Další informace »