Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  14. září 2000

Astronomický snímek dne (APOD) - 14. září 2000

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Středně hmotná černá díra v M82

Uznání: NASA/ CXC/ SAO

Černé díry jsou asi nejbizardnějšími stvořeními moderní astronomické zoologické zahrady. Po letech hledání černých děr buď jako hvězdných objektů v binárních hvězdných soustavách nebo enormně hmotných černých děr ve středech galaxií, mají nyní astronomové silné důkazy pro jiná exotická stvoření - středně hmotné černé díry. Vedoucího kandidáta z ultrahustého středního světa naznačuje detail na tomto ostrém rentgenovém snímku ve falešných barvách z vesmírné observatoře Chandra. Detail rentgenových zdrojů poblíž středu galaxie M82 s vybuchujícími hvězdami oříznutý ze snímku z Chandry zabírá asi 4000 světelných let. Samotná M82 je vzdálená asi 11 miliónů světelných let. Zdroj označený šipkou nedávno přesvědčivě demonstroval rentgenové charakteristiky objektu, jehož gravitační pole drží pohromadě více jak 500 krát větší hmotnost než je Slunce při objemu našeho Měsíce! Astronomové také zaznamenali, že na rozdíl od supermasivní variety, o níž se předpokládá, že se nachází ve středech galaxií, tako středně hmotná černá díra je asi 600 světelných let od středu M82. Teorie vzniku středně hmotných černých děr zahrnují zhroucení "hyperhvězd" vytvářených slučováním mnoha normálních hvězd nebo přímé spojení černých děr hvězdných hmotností.

Štítky: Rentgenový, Aktivní galaxie, Černá díra, M82


23. vesmírný týden 2020

23. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 1. 6. do 7. 6. 2020. Měsíc bude v úplňku. Venuše bude v dolní konjunkci se Sluncem. Na večerní obloze je ještě Merkur. Ráno si relativně nízko nad jihovýchodem říká o pozornost mars, ale výše jsou blízko sebe planety Jupiter a Saturn. Událostí týdne byl úspěšný start Falconu 9 s pilotovanou lodí Crew Dragon, která se v neděli odpoledne připojila k ISS. Před 125 lety se narodil Josef Klepešta a před 55 lety startovala Gemini 4 s plánem prvního amerického výstupu do kosmu.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Venuše 18.3. a 11.4.

ČAM za březen 2020:  Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2020 obdržel snímek „Venuše 2020“, jehož autorem je Jan Klečka Venuše. Ano, tak ji známe my. Ale známe ji? Pro někoho římská bohyně lásky a krásy. Pro někoho prehistorická figurka z oblasti Pavlovických vrchů na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Polostínové zatmění Měsíce

Další informace »