Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  14. září 2000

Astronomický snímek dne (APOD) - 14. září 2000

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Středně hmotná černá díra v M82

Uznání: NASA/ CXC/ SAO

Černé díry jsou asi nejbizardnějšími stvořeními moderní astronomické zoologické zahrady. Po letech hledání černých děr buď jako hvězdných objektů v binárních hvězdných soustavách nebo enormně hmotných černých děr ve středech galaxií, mají nyní astronomové silné důkazy pro jiná exotická stvoření - středně hmotné černé díry. Vedoucího kandidáta z ultrahustého středního světa naznačuje detail na tomto ostrém rentgenovém snímku ve falešných barvách z vesmírné observatoře Chandra. Detail rentgenových zdrojů poblíž středu galaxie M82 s vybuchujícími hvězdami oříznutý ze snímku z Chandry zabírá asi 4000 světelných let. Samotná M82 je vzdálená asi 11 miliónů světelných let. Zdroj označený šipkou nedávno přesvědčivě demonstroval rentgenové charakteristiky objektu, jehož gravitační pole drží pohromadě více jak 500 krát větší hmotnost než je Slunce při objemu našeho Měsíce! Astronomové také zaznamenali, že na rozdíl od supermasivní variety, o níž se předpokládá, že se nachází ve středech galaxií, tako středně hmotná černá díra je asi 600 světelných let od středu M82. Teorie vzniku středně hmotných černých děr zahrnují zhroucení "hyperhvězd" vytvářených slučováním mnoha normálních hvězd nebo přímé spojení černých děr hvězdných hmotností.

Štítky: Rentgenový, Aktivní galaxie, Černá díra, M82


27. vesmírný týden 2025

27. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 30. 6. do 6. 7. 2025. Měsíc se na večerní obloze potkává s Marsem a Spikou a bude v první čtvrti. Nízko na večerní obloze je pouze Mars, ráno je nízko nad obzorem Venuše, trochu výše je Saturn a Neptun. Aktivita Slunce je nízká. Probíhá sezóna viditelnosti nočních svítících oblak (NLC). Posádka Crew Dragonu mise Axiom-4 je konečně na ISS. Parker Solar Probe prolétla podruhé rekordně blízko Slunci. ESA plánuje 1. 7. vypustit další Meteosat třetí generace. Před 40 lety se k Halleyově kometě vydala sonda Giotto a před 20 lety zasáhl projektil sondy Deep Impact kometu Tempel 1.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

NGC3718

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2025 obdržel snímek „NGC 3718“, jehož autorem je astrofotograf Zdenek Vojč   12. dubna 1789 namířil astronom William Herschel svůj dalekohled směrem k souhvězdí Velké medvědice a objevil zde mimo jiné mlhavý obláček galaxie NGC 3718. Téměř přesně 236

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Venuše ve 3:30

Pořízeno ve 3:30 ráno velmi blízko východního obzoru.

Další informace »