Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  15. září 2000

Astronomický snímek dne (APOD) - 15. září 2000

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Polární záře na obloze západního Texasu

Uznání a copyright: Chris Grohusko

Polární záře neboli aurora borealis či severní záře není běžně viditelná na jihozápadě Spojených Států. Ovšem silný sluneční výtrysk koronální hmoty počátkem srpna vyvolal geomagnetické bouře, které byly hlášeny v širokém rozsahu dokonce pod oblohou západního Texasu. Tento pohled na polární záři byl pořízen z místa poblíž El Paso, Texas a státního historického parku Hueco Tanks o zeměpisné šířce nepatrně severně od 32 stupně. Nejjasnější hvězda viditelná vpravo nahoře je Polárka zatímco meteor - Perseida protíná polární záři vlevo od středu snímku pod miskou Malé naběračky (Malého vozu). Chcete vidět polární záři? Pomůže vám tmavá obloha a vysoká zeměpisná šířka, co nejblíže k severnímu nebo jižnímu pólu. A také sledujte zprávy o kosmickém počasí. Poslední velký výtrysk koronální hmoty (coronal mass ejection) směřující k Zemi zaznamenaly přístroje umístěné ve vesmíru dne 12.září. To mohlo vyvolat geomagnetické bouře a aurorální aktivitu počínaje čtrnáctým zářím.

Štítky: Meteorický roj Perseid, Severní polární záře, Malý vůz, Texas


17. vesmírný týden 2024

17. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 22. 4. do 28. 4. 2024. Měsíc bude v úplňku, meteorů z roje Lyrid proto mnoho neuvidíme. Slunce je pokryto hezkými malými skvrnami, které byly v nejaktivnější oblasti viditelné i okem přes patřičný filtr. Kometa 12P/Pons-Brooks už pozorovatelná není a jakmile to svit Měsíce umožní, nabídne obloha jen několik slabších komet. SpaceX letos uskutečnila už 40. start Falconu 9 a při příštím startu očekáváme už 300. přistání prvního stupně této rakety. Komunikace s helikoptérou Ingenuity již nebude možná, Perseverance jede pryč za dalšími výzkumem povrchu Marsu. Před 250 lety se narodil anglický astronom Francis Baily.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Mesiac - prvá štvrť

Mesiac vo farbe, časť mesačných vyvrelých hornín je sfarbená do modra

Další informace »