Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  15. září 2000

Astronomický snímek dne (APOD) - 15. září 2000

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Polární záře na obloze západního Texasu

Uznání a copyright: Chris Grohusko

Polární záře neboli aurora borealis či severní záře není běžně viditelná na jihozápadě Spojených Států. Ovšem silný sluneční výtrysk koronální hmoty počátkem srpna vyvolal geomagnetické bouře, které byly hlášeny v širokém rozsahu dokonce pod oblohou západního Texasu. Tento pohled na polární záři byl pořízen z místa poblíž El Paso, Texas a státního historického parku Hueco Tanks o zeměpisné šířce nepatrně severně od 32 stupně. Nejjasnější hvězda viditelná vpravo nahoře je Polárka zatímco meteor - Perseida protíná polární záři vlevo od středu snímku pod miskou Malé naběračky (Malého vozu). Chcete vidět polární záři? Pomůže vám tmavá obloha a vysoká zeměpisná šířka, co nejblíže k severnímu nebo jižnímu pólu. A také sledujte zprávy o kosmickém počasí. Poslední velký výtrysk koronální hmoty (coronal mass ejection) směřující k Zemi zaznamenaly přístroje umístěné ve vesmíru dne 12.září. To mohlo vyvolat geomagnetické bouře a aurorální aktivitu počínaje čtrnáctým zářím.

Štítky: Meteorický roj Perseid, Severní polární záře, Malý vůz, Texas


18. vesmírný týden 2025

18. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 28. 4. do 4. 5. 2025. Měsíc je v novu a bude dorůstat do první čtvrti, takže jej uvidíme na večerní obloze. Večer můžeme pozorovat Jupiter a Mars, ráno kromě jasné Venuše ještě slabý Saturn (bez prstence). Aktivita Slunce je střední. Sonda Lucy provedla průzkum a poslala fotografie planetky Donaldjohanson. Před 125 lety se narodil Jan Hendrik Oort, který předpověděl existenci sférického oblaku kometárních jader.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Slunce očima i vodíkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2025 obdržel snímek „Slunce očima i vodíkem“, jehož autory jsou astrofotografové Michal Šrejber a Marek Tušl   Zatmění Slunce již od pradávna vzbuzovalo v našich předcích mnohdy i divoké představy o tom, co se vlastně na obloze děje.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Leo Triplet zoom

výřez Leo Triplet (známý také jako M66 Group) je malá skupina galaxií vzdálena asi 35 milionů světelných let v souhvězdí Lva. Tato galaxie se skládá ze spirálních galaxií M65, M66 a NGC 3628

Další informace »