Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  16. září 2000

Astronomický snímek dne (APOD) - 16. září 2000

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Rentgenová Země

Uznání: Polar, PIXIE, NASA

Nahoře je rentgenový snímek Země pořízený v březnu 1996 z družice Polar. Většina planety je tmavá s vkreslenými obrysy kontinentů a souřadnicovou sítí, zatímco jasná rentgenová emise poblíž severního pólu je zobrazena červeně. Ale proč Země rentgenově září? Ve skutečnosti nezáří samotná Země, ale polární záře vysoko v zemské atmosféře září rentgenově tak, že to lze detekovat pomocí přístrojů z vesmíru. Sprška energetických iontů ze Slunce může zdeformovat zemskou magnetosféru a umožnit vysokoenergetickým elektronům, jež se spirálovitě pohybují podél magnetických siločar, vniknout do horní atmosféry a způsobit viditelnou zářivou auroru (polární zář) spolu s rentgenovou, ultrafialovou a rádiovou emisí. Rentgenová emise není životu na Zemi nebezpečná, neboť je pohlcována hustou nižší atmosférou.

Štítky: Země, Rentgenový, Polární záře


28. vesmírný týden 2025

28. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 7. 7. do 13. 7. 2025. Měsíc bude v úplňku. Mars je velmi nízko na večerní obloze a lepší je viditelnost planet ráno, především Saturnu a Venuše. Síť dalekohledů ATLAS má na kontě další zajímavý objev, mezihvězdnou kometu. Aktivita Slunce je velmi nízká. Noční svítící oblaka opět jednu noc výrazně potěšila pozorovatele oblohy. 1. července byla úspěšně vypuštěna další evropská meteorologická družice MTG-S1. K ISS dorazil zásobovací Progress MS-31. 75 let by se dožil Yuji Hyakutake, jehož kometa ozdobila jarní oblohu v roce 1996.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

NGC3718

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2025 obdržel snímek „NGC 3718“, jehož autorem je astrofotograf Zdenek Vojč   12. dubna 1789 namířil astronom William Herschel svůj dalekohled směrem k souhvězdí Velké medvědice a objevil zde mimo jiné mlhavý obláček galaxie NGC 3718. Téměř přesně 236

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Měsíc, Antares a ISS

Na správném místě, ve správný čas bohužel jen s mobilem. (O průletu ISS jsem předem nevěděl)

Další informace »