Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  16. září 2000

Astronomický snímek dne (APOD) - 16. září 2000

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Rentgenová Země

Uznání: Polar, PIXIE, NASA

Nahoře je rentgenový snímek Země pořízený v březnu 1996 z družice Polar. Většina planety je tmavá s vkreslenými obrysy kontinentů a souřadnicovou sítí, zatímco jasná rentgenová emise poblíž severního pólu je zobrazena červeně. Ale proč Země rentgenově září? Ve skutečnosti nezáří samotná Země, ale polární záře vysoko v zemské atmosféře září rentgenově tak, že to lze detekovat pomocí přístrojů z vesmíru. Sprška energetických iontů ze Slunce může zdeformovat zemskou magnetosféru a umožnit vysokoenergetickým elektronům, jež se spirálovitě pohybují podél magnetických siločar, vniknout do horní atmosféry a způsobit viditelnou zářivou auroru (polární zář) spolu s rentgenovou, ultrafialovou a rádiovou emisí. Rentgenová emise není životu na Zemi nebezpečná, neboť je pohlcována hustou nižší atmosférou.

Štítky: Země, Rentgenový, Polární záře


15. vesmírný týden 2020

15. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 6. 4. do 12. 4. 2020. Měsíc bude v superúplňku. Večer je vidět jasná planeta Venuše. Ráno jsou poblíž sebe Mars, Jupiter a Saturn. Na cestu k ISS se má vydat tříčlenná posádka v lodi Sojuz MS-16. Před 50 lety odstartovalo Apollo 13 na svoji misi s nakonec šťastným koncem.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

C/2019 Y4 ATLAS skrývající se v prachu

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2020 obdržel snímek „C/2019 Y4 ATLAS skrývající se v prachu“, jehož autorem je Pavel Váňa   Již dlouho tu nebyla hezká jasná kometa. Že by C/2019 Y4 ATLAS překvapila? Zatím tomu vývoj její jasnosti  napovídá. Ale nechme se překvapit.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Měsíc, středa 8.dubna 2020, těsně před úplnkem, čas cca 1 h (SELČ).

Další informace »