Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  16. září 2000

Astronomický snímek dne (APOD) - 16. září 2000

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Rentgenová Země

Uznání: Polar, PIXIE, NASA

Nahoře je rentgenový snímek Země pořízený v březnu 1996 z družice Polar. Většina planety je tmavá s vkreslenými obrysy kontinentů a souřadnicovou sítí, zatímco jasná rentgenová emise poblíž severního pólu je zobrazena červeně. Ale proč Země rentgenově září? Ve skutečnosti nezáří samotná Země, ale polární záře vysoko v zemské atmosféře září rentgenově tak, že to lze detekovat pomocí přístrojů z vesmíru. Sprška energetických iontů ze Slunce může zdeformovat zemskou magnetosféru a umožnit vysokoenergetickým elektronům, jež se spirálovitě pohybují podél magnetických siločar, vniknout do horní atmosféry a způsobit viditelnou zářivou auroru (polární zář) spolu s rentgenovou, ultrafialovou a rádiovou emisí. Rentgenová emise není životu na Zemi nebezpečná, neboť je pohlcována hustou nižší atmosférou.

Štítky: Země, Rentgenový, Polární záře


3. vesmírný týden 2025

3. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 13. 1. do 19. 1. 2025. Měsíc bude v úplňku vysoko na obloze. Večerní oblohu zdobí jasná Venuše, Jupiter a už také Mars v opozici se Sluncem. Nastane také konjunkce Saturnu s Venuší. Aktivita Slunce se snížila. Uvidíme jasnou kometu C/2023 G3 (ATLAS)? Kosmonautikou hýbou testovací lety velké rakety New Glenn, která zkouší první let a přistání prvního stupně a sedmý testovací let Super Heavy Starship, kde se očekává opětovné přistání obou stupňů této superrakety a vypouštění maket družic. Před 20 lety úspěšně dosedlo pouzdro Huygens na povrch Saturnova měsíce Titanu.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Hlava čarodejnice NGC 1909

Titul Česká astrofotografie měsíce za prosinec 2024 obdržel snímek „Hlava čarodejnice NGC 1909“, jehož autorem je slovenský astrofotograf Ján Gajdoš.   Během Filipojakubské či též Valpuržiny noci z 30. dubna na 1. května se od nepaměti na vyvýšených místech zapalují velké ohně jako

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Jupiter v souhvězdí  Byka

Jupiter v souhvězdí Býka foceno mobilem

Další informace »