Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  16. září 2000

Astronomický snímek dne (APOD) - 16. září 2000

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Rentgenová Země

Uznání: Polar, PIXIE, NASA

Nahoře je rentgenový snímek Země pořízený v březnu 1996 z družice Polar. Většina planety je tmavá s vkreslenými obrysy kontinentů a souřadnicovou sítí, zatímco jasná rentgenová emise poblíž severního pólu je zobrazena červeně. Ale proč Země rentgenově září? Ve skutečnosti nezáří samotná Země, ale polární záře vysoko v zemské atmosféře září rentgenově tak, že to lze detekovat pomocí přístrojů z vesmíru. Sprška energetických iontů ze Slunce může zdeformovat zemskou magnetosféru a umožnit vysokoenergetickým elektronům, jež se spirálovitě pohybují podél magnetických siločar, vniknout do horní atmosféry a způsobit viditelnou zářivou auroru (polární zář) spolu s rentgenovou, ultrafialovou a rádiovou emisí. Rentgenová emise není životu na Zemi nebezpečná, neboť je pohlcována hustou nižší atmosférou.

Štítky: Země, Rentgenový, Polární záře


9. vesmírný týden 2021

9. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 1. 3. do 7. 3. 2021. Měsíc bude v poslední čtvrti. Večer je dobře vidět jasný Mars, který prochází pod hvězdokupou Plejády. Taky je vidět planeta Uran a planetka Vesta, která bude v opozici. Večer se dá také spatřit kužel zvířetníkového světla. Merkur je v západní elongaci, viditelný snad na denní obloze. Perseverance úspěšně testuje kamery a další přístroje na povrchu Marsu. Očekáváme start rakety Falcon 9 už v noci na pondělí. Týden bohatý na starty raket právě ukončuje výstup astronautů z ISS. Před 45 lety zasáhla Veněra 3 jako první umělé těleso Venuši, bohužel nefunkční.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

planéty počas roku 2020

Titul Česká astrofotografie měsíce za leden 2021 získal snímek „Planéty počas roku 2020“, jehož autorem je Tadeáš Valent   Podivný rok 2020 je již za námi. I když nás na Zemi sužovaly nemalé problémy, obloha nad našimi hlavami se nezaujatě proměňovala, planety obíhaly okolo Slunce a

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Zodiakální světlo

Další informace »