Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  17. září 2000

Astronomický snímek dne (APOD) - 17. září 2000

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Polární záře na Saturnu

Uznání: J. Trauger (JPL), NASA

Saturnovi prstence jež zdobí druhou největší planetu Sluneční soustavy, jsou jednou z nejpěknějších podívaných pro pozemské dalekohledy. Tento snímek z přístroje STIS kosmického dalekohledu Hubble Space Telescope nabízí úžasný pohled na jiný druh prstenců kolem Saturna - prstenců, jež obepínají póly ultrafialovou polární září (aurorou). Polární záře na Saturnu, jenž se vypínají více jak 1000 mil (1600km) nad vrcholky mraků, jsou analogické těm pozemským. Energeticky nabité částice slunečního větru jsou zachycovány planetárním magnetickým polem do polárních oblastí, kde pak interakují s atmosférickými plyny. Sledování příchodu a odchodu polárních září na Saturnu mohou badatelé na dálku zkoumat planetární atmosféru a magnetické pole. Na tomto snímku ve falešných barvách je výrazně červená polární záře shodná s emisí atomárního vodíku, zatímco koncentrovanější bílé oblasti jsou způsobené molekulami vodíku. V roce 2004 NASA plánuje zahájení podrobného studia Saturnovy soustavy pomocí sondy Cassini.

Štítky: Saturn, Polární záře


18. vesmírný týden 2025

18. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 28. 4. do 4. 5. 2025. Měsíc je v novu a bude dorůstat do první čtvrti, takže jej uvidíme na večerní obloze. Večer můžeme pozorovat Jupiter a Mars, ráno kromě jasné Venuše ještě slabý Saturn (bez prstence). Aktivita Slunce je střední. Sonda Lucy provedla průzkum a poslala fotografie planetky Donaldjohanson. Před 125 lety se narodil Jan Hendrik Oort, který předpověděl existenci sférického oblaku kometárních jader.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Slunce očima i vodíkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2025 obdržel snímek „Slunce očima i vodíkem“, jehož autory jsou astrofotografové Michal Šrejber a Marek Tušl   Zatmění Slunce již od pradávna vzbuzovalo v našich předcích mnohdy i divoké představy o tom, co se vlastně na obloze děje.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Mléčná dráha

Asi 1,5 hodiny jenom, dost rušila vysoká oblačnost, ale nakonec to vyšlo lépe než jsem očekával, ale část snímků musela do koše. 30.4.2025 z Říčan u Prahy (50 mm / 2.8 / ISO 800 / 1 min snímek)

Další informace »