Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  17. září 2000

Astronomický snímek dne (APOD) - 17. září 2000

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Polární záře na Saturnu

Uznání: J. Trauger (JPL), NASA

Saturnovi prstence jež zdobí druhou největší planetu Sluneční soustavy, jsou jednou z nejpěknějších podívaných pro pozemské dalekohledy. Tento snímek z přístroje STIS kosmického dalekohledu Hubble Space Telescope nabízí úžasný pohled na jiný druh prstenců kolem Saturna - prstenců, jež obepínají póly ultrafialovou polární září (aurorou). Polární záře na Saturnu, jenž se vypínají více jak 1000 mil (1600km) nad vrcholky mraků, jsou analogické těm pozemským. Energeticky nabité částice slunečního větru jsou zachycovány planetárním magnetickým polem do polárních oblastí, kde pak interakují s atmosférickými plyny. Sledování příchodu a odchodu polárních září na Saturnu mohou badatelé na dálku zkoumat planetární atmosféru a magnetické pole. Na tomto snímku ve falešných barvách je výrazně červená polární záře shodná s emisí atomárního vodíku, zatímco koncentrovanější bílé oblasti jsou způsobené molekulami vodíku. V roce 2004 NASA plánuje zahájení podrobného studia Saturnovy soustavy pomocí sondy Cassini.

Štítky: Saturn, Polární záře


4. vesmírný týden 2020

4. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 20. 1. do 26. 1. 2020. Měsíc bude v novu. Večer září jasná planeta Venuše, vidět lze i Neptun a Uran. Ráno je vidět Mars. Kometa C/2017 T2 je vysoko na večerní obloze. Na Floridě proběhl test úniku lodi Crew Dragon z letící rakety. Čínská kosmonautika navazuje na úspěšný rok 2019. Úspěšný byl také start evropské Ariane 5. Na ISS proběhnou dva výstupy do volného kosmu s různými úkoly. Připraven je i start dalších družic Starlink. Před 90 roky se narodil druhý muž na Měsíci, Buzz Aldrin.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Glaxie pod Galaxií

Titul Česká astrofotografie měsíce za prosinec 2019 obdržel snímek „Galaxie pod Galaxií“, jehož autorem je Roman Ponča   „Galaxie pod Galaxií“, není to tak trochu podivný název vítězného snímku prosincového kola soutěže Česká astrofotografie měsíce? Možná, snad, … ale je

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Mesiac a Jupiter

Tenučký kosáčik Mesiaca a Jupiter

Další informace »