Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  17. září 2000

Astronomický snímek dne (APOD) - 17. září 2000

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Polární záře na Saturnu

Uznání: J. Trauger (JPL), NASA

Saturnovi prstence jež zdobí druhou největší planetu Sluneční soustavy, jsou jednou z nejpěknějších podívaných pro pozemské dalekohledy. Tento snímek z přístroje STIS kosmického dalekohledu Hubble Space Telescope nabízí úžasný pohled na jiný druh prstenců kolem Saturna - prstenců, jež obepínají póly ultrafialovou polární září (aurorou). Polární záře na Saturnu, jenž se vypínají více jak 1000 mil (1600km) nad vrcholky mraků, jsou analogické těm pozemským. Energeticky nabité částice slunečního větru jsou zachycovány planetárním magnetickým polem do polárních oblastí, kde pak interakují s atmosférickými plyny. Sledování příchodu a odchodu polárních září na Saturnu mohou badatelé na dálku zkoumat planetární atmosféru a magnetické pole. Na tomto snímku ve falešných barvách je výrazně červená polární záře shodná s emisí atomárního vodíku, zatímco koncentrovanější bílé oblasti jsou způsobené molekulami vodíku. V roce 2004 NASA plánuje zahájení podrobného studia Saturnovy soustavy pomocí sondy Cassini.

Štítky: Saturn, Polární záře


27. vesmírný týden 2025

27. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 30. 6. do 6. 7. 2025. Měsíc se na večerní obloze potkává s Marsem a Spikou a bude v první čtvrti. Nízko na večerní obloze je pouze Mars, ráno je nízko nad obzorem Venuše, trochu výše je Saturn a Neptun. Aktivita Slunce je nízká. Probíhá sezóna viditelnosti nočních svítících oblak (NLC). Posádka Crew Dragonu mise Axiom-4 je konečně na ISS. Parker Solar Probe prolétla podruhé rekordně blízko Slunci. ESA plánuje 1. 7. vypustit další Meteosat třetí generace. Před 40 lety se k Halleyově kometě vydala sonda Giotto a před 20 lety zasáhl projektil sondy Deep Impact kometu Tempel 1.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

NGC3718

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2025 obdržel snímek „NGC 3718“, jehož autorem je astrofotograf Zdenek Vojč   12. dubna 1789 namířil astronom William Herschel svůj dalekohled směrem k souhvězdí Velké medvědice a objevil zde mimo jiné mlhavý obláček galaxie NGC 3718. Téměř přesně 236

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Noční svítící oblačnost

Další informace »