Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  18. září 2000

Astronomický snímek dne (APOD) - 18. září 2000

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Přibližování k mezinárodní kosmické stanici ISS

Uznání: STS-106 Crew, NASA

Tento pohled pořídila minulé pondělí posádka raketoplánu Atlantis jak se přibližovala k Mezinárodní kosmické stanici (International Space Station - ISS), jež je ve výstavbě. Odshora dolů kosmonatuté viděli stanici, jež se nyní skládá z nákladního modulu Progress servisního modulu Zvezda, nákladního modulu Zarya a spojovacího modulu Unity. Kosmonauté ještě nikdy předtím neviděli dálkově řízené přidané moduly Progress a Zvezda. U některých modulů jsou vidět sluneční panely, jež zachytávají energii. Brzy po pořízení tohoto snímku se Atlantis připojil k ISS na konec Unity. Kosmonauté tvrdě pracovali při vykládání zásob, instalaci a testování přístrojů a i při plánování urychlení letící kosmické stanice na vyšší dráhu. Raketoplán se celá jeho posádka plánují návrat na Zemi ve středu. Za dva týdny je v plánu návštěva ISS raketoplánem Discovery.

Štítky: Raketoplán, Mezinárodní kosmická stanice


50. vesmírný týden 2019

50. vesmírný týden 2019

Přehled událostí na obloze od 9. 12. do 15. 12. 2019. Měsíc bude v úplňku. Podvečerní obloha patří Venuši a Saturnu, ve středu budou v konjunkci. Ráno je vidět Merkur a Mars. 14. 12. Nastává maximum meteorického roje Geminid. Na ISS byl zadokován Dragon (CRS-19) a připojit se má také Progress MS-13. Čína stihla dva starty menší rakety ze stejného kosmodromu během šesti hodin. Před 35 lety začala mise sond Vega 1 a 2, které kromě Venuše zkoumaly Halleyovu kometu.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

LDN1235, VdB149,150 Dark Shark

Titul Česká astrofotografie měsíce za listopad 2019 obdržel snímek „LDN1235, VdB149,150 Dark Shark“, jehož autorem je Jan Veleba   Našimi oceány i moři se prohánějí tajemní dravci, krásní žraloci. Jej jich mnoho druhů, někteří dokonce mohou být nebezpeční i neopatrným plavcům. Ten

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Měsíc

Měsíc

Další informace »