Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  18. září 2000

Astronomický snímek dne (APOD) - 18. září 2000

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Přibližování k mezinárodní kosmické stanici ISS

Uznání: STS-106 Crew, NASA

Tento pohled pořídila minulé pondělí posádka raketoplánu Atlantis jak se přibližovala k Mezinárodní kosmické stanici (International Space Station - ISS), jež je ve výstavbě. Odshora dolů kosmonatuté viděli stanici, jež se nyní skládá z nákladního modulu Progress servisního modulu Zvezda, nákladního modulu Zarya a spojovacího modulu Unity. Kosmonauté ještě nikdy předtím neviděli dálkově řízené přidané moduly Progress a Zvezda. U některých modulů jsou vidět sluneční panely, jež zachytávají energii. Brzy po pořízení tohoto snímku se Atlantis připojil k ISS na konec Unity. Kosmonauté tvrdě pracovali při vykládání zásob, instalaci a testování přístrojů a i při plánování urychlení letící kosmické stanice na vyšší dráhu. Raketoplán se celá jeho posádka plánují návrat na Zemi ve středu. Za dva týdny je v plánu návštěva ISS raketoplánem Discovery.

Štítky: Raketoplán, Mezinárodní kosmická stanice


17. vesmírný týden 2024

17. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 22. 4. do 28. 4. 2024. Měsíc bude v úplňku, meteorů z roje Lyrid proto mnoho neuvidíme. Slunce je pokryto hezkými malými skvrnami, které byly v nejaktivnější oblasti viditelné i okem přes patřičný filtr. Kometa 12P/Pons-Brooks už pozorovatelná není a jakmile to svit Měsíce umožní, nabídne obloha jen několik slabších komet. SpaceX letos uskutečnila už 40. start Falconu 9 a při příštím startu očekáváme už 300. přistání prvního stupně této rakety. Komunikace s helikoptérou Ingenuity již nebude možná, Perseverance jede pryč za dalšími výzkumem povrchu Marsu. Před 250 lety se narodil anglický astronom Francis Baily.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Hvězda Betelgeuse v souhvězdí Orionu

Fotoaparát Canon PowerShot SX10 IS

Další informace »