Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  18. září 2000

Astronomický snímek dne (APOD) - 18. září 2000

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Přibližování k mezinárodní kosmické stanici ISS

Uznání: STS-106 Crew, NASA

Tento pohled pořídila minulé pondělí posádka raketoplánu Atlantis jak se přibližovala k Mezinárodní kosmické stanici (International Space Station - ISS), jež je ve výstavbě. Odshora dolů kosmonatuté viděli stanici, jež se nyní skládá z nákladního modulu Progress servisního modulu Zvezda, nákladního modulu Zarya a spojovacího modulu Unity. Kosmonauté ještě nikdy předtím neviděli dálkově řízené přidané moduly Progress a Zvezda. U některých modulů jsou vidět sluneční panely, jež zachytávají energii. Brzy po pořízení tohoto snímku se Atlantis připojil k ISS na konec Unity. Kosmonauté tvrdě pracovali při vykládání zásob, instalaci a testování přístrojů a i při plánování urychlení letící kosmické stanice na vyšší dráhu. Raketoplán se celá jeho posádka plánují návrat na Zemi ve středu. Za dva týdny je v plánu návštěva ISS raketoplánem Discovery.

Štítky: Raketoplán, Mezinárodní kosmická stanice


26. vesmírný týden 2019

26. vesmírný týden 2019

Přehled událostí na obloze od 24. 6. do 30. 6. 2019. Měsíc bude v poslední čtvrti. Od soumraku můžeme pozorovat Jupiter směřující nad jižní obzor a Saturn na jihovýchodě, ráno se objevuje Uran. Aktivita Slunce je velmi nízká. Mezosférická noční svítící oblaka nad Evropou doslova explodovala během první letní noci. Kromě úspěšného letu rakety Ariane 5 jsme zaznamenali i odklad startu rakety Proton na červenec. Falcon Heavy má za sebou statický zážeh a měl by odstartovat v úterý nad ránem. Týden bude bohatý i na starty dalších raket. Carolyn Shoemaker(ová) se dožívá 90 let a před 45 lety startoval Saljut 3.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Lobster

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2019 obdržel snímek „Humří mlhovina“, jehož autorem je Pavol Kollarik Humří maso je považováno za pochoutku. Rozlousknout mohutná klepeta tohoto mořského korýše speciálními kleštičkami chodí gastronomičtí gurmáni do restaurací, objednat si ho můžeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Kometa 68P/Klemola

Snímek komety 68P/Klemola. Rozměry obrázku jsou 20 x 20 obloukových minut, sever je nahoře, východ vlevo. Nacházela se v souhvězdí Hadonoše.

Další informace »