Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  18. září 2000

Astronomický snímek dne (APOD) - 18. září 2000

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Přibližování k mezinárodní kosmické stanici ISS

Uznání: STS-106 Crew, NASA

Tento pohled pořídila minulé pondělí posádka raketoplánu Atlantis jak se přibližovala k Mezinárodní kosmické stanici (International Space Station - ISS), jež je ve výstavbě. Odshora dolů kosmonatuté viděli stanici, jež se nyní skládá z nákladního modulu Progress servisního modulu Zvezda, nákladního modulu Zarya a spojovacího modulu Unity. Kosmonauté ještě nikdy předtím neviděli dálkově řízené přidané moduly Progress a Zvezda. U některých modulů jsou vidět sluneční panely, jež zachytávají energii. Brzy po pořízení tohoto snímku se Atlantis připojil k ISS na konec Unity. Kosmonauté tvrdě pracovali při vykládání zásob, instalaci a testování přístrojů a i při plánování urychlení letící kosmické stanice na vyšší dráhu. Raketoplán se celá jeho posádka plánují návrat na Zemi ve středu. Za dva týdny je v plánu návštěva ISS raketoplánem Discovery.

Štítky: Raketoplán, Mezinárodní kosmická stanice


33. vesmírný týden 2022

33. vesmírný týden 2022

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 15. 8. do 21. 8. 2022. Měsíc bude v poslední čtvrti a v konjunkcích s planetami a Plejádami. Planety Jupiter a Saturn můžeme pozorovat již kolem půlnoci, Mars a Venuši nejlépe ráno. Aktivita Slunce je nízká. Startovaly dva Falcony 9 se Starlinky a počet vypuštěných družic přesáhl 3 000 kusů. Probíhaly testy SuperHeavy a Starship a k vývozu se chystá superraketa SLS. Před 45 lety se na dlouhou pouť za velkými planetami a dál vydala sonda Voyager 2.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ISS a Slnko

Titul Česká astrofotografie měsíce za červenec 2022 získal snímek „ISS a Slnko“, jehož autory jsou Miroslav Grnja a Zdeněk Bardon     První malé, druhé obrovské. I když pro nás i to první je obrovské. Jako fotbalový stadion. A to druhé? Celá Země by se do něho vešla na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Perseidy 13.8.2022

Sloučené 3 snímky Fotoaparát Canon 700D Objektiv Canon 28 mm Rušil svit Měsíce a občasná oblačnost

Další informace »