Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  19. září 2000

Astronomický snímek dne (APOD) - 19. září 2000

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

M17: Mlhovina Omega továrnou na hvězdy

Uznání: SOFI, NTT, ESO

V hloubi tmavých mračen prachu a molekulárního plynu známého jako M17 nadále vznikají hvězdy. Na nedávno zveřejněné fotografii nahoře ve skutečných pravých barvách je vidět M17 dalekohledem NNT (New Technology Telescope) s mraky tak tmavými, že se jeví skoro prazdné poblíž infračerveného světla. Tmavost těchto molekulárních mračen je výsledkem pohlcování světla hvězd hustým uhlíkovým kouřovým prachem. Jak vznikají jasné hmotné hvězdy, tak září intenzivním energetickým světlem, jež pomalu odpařuje tmavou přikrývku. Neobvyklý vzhled M17 ji ozdobil přezdívkami jako mlhovina Omega, Podkova a Labuť. M17 je viditelná i triedrem v souhvězdí Střelce (Sagittarius) a nachází se 5000 světelných let daleko a rozpíná se na 20 světelných letech.

Štítky: Star-formation, Molekulární mračno, M17


21. vesmírný týden 2019

21. vesmírný týden 2019

Přehled událostí na obloze od 20. 5. do 26. 5. 2019. Měsíc po úplňku úbývá k poslední čtvrti. Mars je vidět večer, míjí hvězdokupu M35. V druhé polovině noci je nejlépe pozorovatelný Jupiter a nad ránem Saturn. Slunce ukazovalo skvrny i pěkné protuberance. Mise Starlink 1 společnosti SpaceX zatím čeká na start. Čína má za sebou další úspěšný start. Sonda LRO vyfotografovala na Měsíci místo dopadu sondy Beresheet. Očekáváme také indický a čínský start. Před 185 lety se narodil John Tebbutt, objevitel Velké komety 1861.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

PuWe1 (PNG 158.9 + 17.8)

Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2019 obdržel snímek „Planetární mlhovina PuWe1“, jehož autorem je Martin Myslivec   V dubnu se na stolech, respektive v počítačích porotců soutěže Česká astrofotografie měsíce objevila zajímavá fotografie. Snímek, který není snadné

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Nov Mesiaca  a konjunkcia s Marsom plus El- Nath Beta Taur

Pekný západ Mesiaca sa dial tak rýchlo že som nestihal. Kazil sa mi teleobjektív a tak som robil iba s menším ohniskom. Som rád , že to i tak pekne vyšlo. Až neskôr cez Stellarium som zistil že je tam Mars a El-Nath, Beta Taur, ktoré sa rozsvietili ako prvé. Potom už prišli mraky a bolo po veľkolepom - pre mňa -divadle.

Další informace »