Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  19. září 2000

Astronomický snímek dne (APOD) - 19. září 2000

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

M17: Mlhovina Omega továrnou na hvězdy

Uznání: SOFI, NTT, ESO

V hloubi tmavých mračen prachu a molekulárního plynu známého jako M17 nadále vznikají hvězdy. Na nedávno zveřejněné fotografii nahoře ve skutečných pravých barvách je vidět M17 dalekohledem NNT (New Technology Telescope) s mraky tak tmavými, že se jeví skoro prazdné poblíž infračerveného světla. Tmavost těchto molekulárních mračen je výsledkem pohlcování světla hvězd hustým uhlíkovým kouřovým prachem. Jak vznikají jasné hmotné hvězdy, tak září intenzivním energetickým světlem, jež pomalu odpařuje tmavou přikrývku. Neobvyklý vzhled M17 ji ozdobil přezdívkami jako mlhovina Omega, Podkova a Labuť. M17 je viditelná i triedrem v souhvězdí Střelce (Sagittarius) a nachází se 5000 světelných let daleko a rozpíná se na 20 světelných letech.

Štítky: Star-formation, Molekulární mračno, M17


42. vesmírný týden 2019

42. vesmírný týden 2019

Přehled událostí na obloze od 14. 10. do 20. 10. 2019. Měsíc je ve fázi mezi úplňkem a poslední čtvrtí. Večer je nízko nad jihozápadem Jupiter a u jihu Saturn a na ranní obloze se pomalu objeví Mars. Aktivita Slunce je velmi nízká. Zemřel první člověk ve volném kosmu, Alexej Leonov. Na ISS pokračuje série výstupů do volného kosmu, nyní kvůli výměně baterií. Družice ICON se po dvou letech dočkala vypuštění. Před 30 lety byla vypuštěna k Jupiteru sonda Galileo.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Corona Australis

Titul Česká astrofotografie měsíce za srpen 2019 obdržel snímek „Corona Australis“, jehož autorem je Pavel Pech   Corona Australis, tedy souhvězdí Jižní Koruna. Jméno jak ze starověkého atlasu nebes. A ono téměř ano. Historie jména tohoto poměrně nevýrazného souhvězdí je opravdu

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Podzimní mléčná dráha během novoluní v Beranu s božími muky

Další informace »