Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  20. září 2000

Astronomický snímek dne (APOD) - 20. září 2000

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Spirální galaxie NGC 3184

Uznání: Al Kelly (JSCAS/NASA) & Arne Henden (Flagstaff/USNO)

NGC 3184 je velká spirální galaxie s malým jádrem a dlouhými zavinutými spirálními rameny. I když NGC 3184 obsahuje stovky miliard hvězd, tak modrá barva jejích spirálnách ramen většinou přichází z poměrně malého počtu jasných mladých modrých hvězd. Galaxie není prázdná mezi svými spirálními rameny - jasné hvězdy, které zvýrazňují ramena byly vytvořeny mohutnými hustotními vlnami, které krouží kolem středu. Galaxie je viditelná i malým dalekohledem v souhvězdí Velké medvědice (Ursa Major), světlu to trvá asi 25 miliónů let, než k nám z NGC 3184 přiletí a ji samotnou proletí za 50000 let. NGC 3184 (Hubble type Sbc) je pozoruhodná vysokým přebytkem těžkých prvků a supernov, které se objevily teprve nedávno.

Štítky: Spirální galaxie


19. vesmírný týden 2021

19. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 10. 5. do 16. 5. 2021. Měsíc bude v novu a na večerní obloze projde kolem Merkuru. Večer je vidět velmi obtížně také Venuše a výše než Merkur je Mars. Ráno jsou nejvýše Saturn a Jupiter. Aktivita Slunce je mírně zvýšená. Vysoko na obloze jsou dvě amatérsky dobře dostupné komety. SpaceX si připsala další milník v podobě prvního úspěšného letu a přistání Starship SN15, bez následné exploze. Mezitím dochází k budování sítě Starlink, jejíž družice vídáme večer jako vláčky teček na obloze. Čína opět nedokázala zajistit bezpečný návrat velkého stupně rakety CZ-5B. Ingenuity na Marsu poprvé přistál jinde, než v místě startu a vystoupal až 10 metrů vysoko. Před 160 lety byla objevena jasná Tebbuttova kometa 1861 a před 40 lety naposledy letěla loď Sojuz v původní verzi před vylepšením.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Rossete HST

Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2021 obdržel snímek   „Rosetta HST“, jehož autorem je Peter Jurista ze Slovenska     Dubnové kolo soutěže „Česká astrofotografie měsíce“ je za námi. A my tu máme další její vítěznou fotografii. Čeká nás tedy snímek mlhoviny

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Merkur na hranici obzoru

Složeno z 5000 snímků než zmizel v mracích.

Další informace »