Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  20. září 2000

Astronomický snímek dne (APOD) - 20. září 2000

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Spirální galaxie NGC 3184

Uznání: Al Kelly (JSCAS/NASA) & Arne Henden (Flagstaff/USNO)

NGC 3184 je velká spirální galaxie s malým jádrem a dlouhými zavinutými spirálními rameny. I když NGC 3184 obsahuje stovky miliard hvězd, tak modrá barva jejích spirálnách ramen většinou přichází z poměrně malého počtu jasných mladých modrých hvězd. Galaxie není prázdná mezi svými spirálními rameny - jasné hvězdy, které zvýrazňují ramena byly vytvořeny mohutnými hustotními vlnami, které krouží kolem středu. Galaxie je viditelná i malým dalekohledem v souhvězdí Velké medvědice (Ursa Major), světlu to trvá asi 25 miliónů let, než k nám z NGC 3184 přiletí a ji samotnou proletí za 50000 let. NGC 3184 (Hubble type Sbc) je pozoruhodná vysokým přebytkem těžkých prvků a supernov, které se objevily teprve nedávno.

Štítky: Spirální galaxie


25. vesmírný týden 2019

25. vesmírný týden 2019

Přehled událostí na obloze od 17. 6. do 23. 6. 2019. Měsíc bude v úplňku a nastanou jeho pěkné konjunkce s planetami. Večer jsou velmi nízko, ale úhlově blízko sobě Mars a Merkur. Jupiter je vidět celou noc, Saturn téměř taky, ale je velmi nízko ve Střelci. Aktivita Slunce je nízká. Pozorovatelé soumrakové oblohy již v některých dnech zaznamenali výskyt nočních svítících oblak. Mise Falconu s družicemi Radarsat byla úspěšná. V týdnu očekáváme start rakety Ariane 5 s telekomunikačními družicemi a Proton-M s rentgenovou družicí Spektr-RG. Před 220 lety se narodil W. Lassel, objevitel Neptunova měsíce Triton a před 10 lety startovala k Měsíci sonda LRO.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Lobster

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2019 obdržel snímek „Humří mlhovina“, jehož autorem je Pavol Kollarik Humří maso je považováno za pochoutku. Rozlousknout mohutná klepeta tohoto mořského korýše speciálními kleštičkami chodí gastronomičtí gurmáni do restaurací, objednat si ho můžeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

NLC z Věchnova

Začátek pozorování NLC ve 22:38 SELČ

Další informace »