Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  20. září 2000

Astronomický snímek dne (APOD) - 20. září 2000

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Spirální galaxie NGC 3184

Uznání: Al Kelly (JSCAS/NASA) & Arne Henden (Flagstaff/USNO)

NGC 3184 je velká spirální galaxie s malým jádrem a dlouhými zavinutými spirálními rameny. I když NGC 3184 obsahuje stovky miliard hvězd, tak modrá barva jejích spirálnách ramen většinou přichází z poměrně malého počtu jasných mladých modrých hvězd. Galaxie není prázdná mezi svými spirálními rameny - jasné hvězdy, které zvýrazňují ramena byly vytvořeny mohutnými hustotními vlnami, které krouží kolem středu. Galaxie je viditelná i malým dalekohledem v souhvězdí Velké medvědice (Ursa Major), světlu to trvá asi 25 miliónů let, než k nám z NGC 3184 přiletí a ji samotnou proletí za 50000 let. NGC 3184 (Hubble type Sbc) je pozoruhodná vysokým přebytkem těžkých prvků a supernov, které se objevily teprve nedávno.

Štítky: Spirální galaxie


4. vesmírný týden 2025

4. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 20. 1. do 26. 1. 2025. Měsíc bude v poslední čtvrti. Večer je Venuše poblíž Saturnu, vysoko nad jihovýchodem je Jupiter a nad východem Mars. Titan opět vrhne stín na Saturn. Aktivita Slunce je nízká. Kometa C/2023 G3 (ATLAS) byla fotografovatelná i ve dne a nyní bude ozdobou oblohy na jižní polokouli. Konečně se povedly testovací lety dvou obřích raket. New Glenn úspěšně dosáhl oběžné dráhy, ale první stupeň pokus o přistání neprovedl. Naopak první stupeň Super Heavy naopak úspěšně přistál na startovní věž, zatímco Starship byla zničena poté, co měla problémy těsně před dosažením plánované dráhy. 95 let se dožívá Buzz Aldrin, který stanul jako druhý na povrchu Měsíce v rámci Apolla 11 a 85 let by se dožil náš přední popularizátor kosmonautiky Antonín Vítek.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Hlava čarodejnice NGC 1909

Titul Česká astrofotografie měsíce za prosinec 2024 obdržel snímek „Hlava čarodejnice NGC 1909“, jehož autorem je slovenský astrofotograf Ján Gajdoš.   Během Filipojakubské či též Valpuržiny noci z 30. dubna na 1. května se od nepaměti na vyvýšených místech zapalují velké ohně jako

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Messier42

Velká mlhovina v Orionu. Součást nejrozsáhlejšího známého prachoplynného útvaru - komplexu v Orionu, který se rozprostírá přes více než polovinu souhvězdí Orion a má rozměry mnoha set světelných let.

Další informace »