Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  27. červenec 2000

Astronomický snímek dne (APOD) - 27. červenec 2000

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Ohony komety LINEAR

Uznání a copyright: Herman Mikuz (Crni Vrh Observatory, Slovenia)

Kometa C/1999 S4 LINEAR je pouze jednou z mnoha komet objevených dalekohledem projektu LINEAR (Lincoln Near Earth Asteroid Research) operujícím poblíž města Soccoro v Novém Mexiku v USA. Kometa C/1999 S4 prošla perihelem (největší přiblížení ke Slunci) 26.července asi na své první cestě vnitřní sluneční soustavou a nyní cestuje pozemskou noční oblohou na jih. Kometa LINEAR se zjasnila až asi na šestou magnitudu a stala se tak na severní polokouli snadno viditelnou i triedrem. I když památná kometa Hale-Bopp byla jistě jasnější, tak kometa LINEAR také předvádí rozkošné ohony jak je patrné z tohoto kompozitního snímku ve falešných barvách z observatoře Crni Vrh ve Slovinsku. Série expozic pointovaná na kometu z 22.července sice ukazuje stopy hvězd jako řadu teček, ale krásně představuje kometární ohon. Nyní se kometa LINEAR pohybuje ze souhvězdí Velké medvědice do souhvězdí Lva a na jižní obloze se objeví v srpnu.

Štítky: Kometa, Kometa LINEAR, C/1999 S4


16. vesmírný týden 2024

16. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 15. 4. do 21. 4. 2024. Měsíc bude v první čtvrti. Rozloučili jsme se s kometou 12P/Pons-Brooks. Z Ameriky dorazily zprávy i fotografie o úspěšném pozorování úplného zatmění Slunce i dvou komet během tohoto úkazu. Aktivita Slunce se konečně opět zvýšila. Proběhl také poslední start velké rakety Delta IV Heavy. SpaceX si připsala rekord v podobě dvacátého přistání prvního stupně Falconu 9. Před deseti roky ukončila dopadem na Měsíc svou misi sonda LADEE zkoumající prach v těsné blízkosti nad povrchem Měsíce.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

!

Další informace »