Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  27. červenec 2000

Astronomický snímek dne (APOD) - 27. červenec 2000

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Ohony komety LINEAR

Uznání a copyright: Herman Mikuz (Crni Vrh Observatory, Slovenia)

Kometa C/1999 S4 LINEAR je pouze jednou z mnoha komet objevených dalekohledem projektu LINEAR (Lincoln Near Earth Asteroid Research) operujícím poblíž města Soccoro v Novém Mexiku v USA. Kometa C/1999 S4 prošla perihelem (největší přiblížení ke Slunci) 26.července asi na své první cestě vnitřní sluneční soustavou a nyní cestuje pozemskou noční oblohou na jih. Kometa LINEAR se zjasnila až asi na šestou magnitudu a stala se tak na severní polokouli snadno viditelnou i triedrem. I když památná kometa Hale-Bopp byla jistě jasnější, tak kometa LINEAR také předvádí rozkošné ohony jak je patrné z tohoto kompozitního snímku ve falešných barvách z observatoře Crni Vrh ve Slovinsku. Série expozic pointovaná na kometu z 22.července sice ukazuje stopy hvězd jako řadu teček, ale krásně představuje kometární ohon. Nyní se kometa LINEAR pohybuje ze souhvězdí Velké medvědice do souhvězdí Lva a na jižní obloze se objeví v srpnu.

Štítky: Kometa, Kometa LINEAR, C/1999 S4


28. vesmírný týden 2024

28. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 8. 7. do 14. 7. 2024. Měsíc dorůstá do první čtvrti. Na večerní obloze bude jen velmi nízko nad obzorem. Ráno je nejvýše planeta Saturn, nízko nad východem i Mars a Jupiter. Aktivita Slunce je na střední úrovni. Na večerní obloze je zajímavá kometa 13P/Olbers. Ke svému prvnímu startu je připravena evropská raketa Ariane 6. Raketa Firefly Alpha má na kontě druhý plně úspěšný start. Také další rakety z USA, Číny a Japonska vynesly úspěšně své náklady. Starliner zůstane u ISS do druhé poloviny července. Před 45 lety zanikla stanice Skylab a Voyager 2 minul Jupiter.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Oblouk polární záře nad Mikulovem a Svatým kopečkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za červen 2024 obdržel snímek „Oblouk polární záře nad Mikulovem a Svatým kopečkem“, jehož autorem je Vlastimil Vojáček.     Polární záře. Kdo by ji neznal. Byť třeba jen ze slavné divadelní hry Divadla Járy Cimrmana „Dobytí severního

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Sluneční skvrny

Další informace »