Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  28. červenec 2000

Astronomický snímek dne (APOD) - 28. červenec 2000

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Měsíc a Venuše spolu na obloze

Uznání a copyright: Tunc Tezel

Červenec se blíží k závěru a v několika posledních dnech se mohli časní ranostajové podívat na východ a uvidět srpek Měsíce jak sdílí oblohu před úsvitem s planetami Jupiterem a Saturnem. V sobotu 29.července projde také planeta Merkur asi 2 stupně kolem mizícího srpku Měsíce právě před východem slunce poblíž východního horizontu. A konečně navečer 31.července přijde na řadu také Venuše poblíž srpku Měsíce. Tentokrát to ale bude den starý srpek Měsíce na západním horizontu krátce po západu slunce. Navíc 31.července (1.srpna světového času) Měsíc zakryje (projde před) Venuší pro severozápadní pozorovatele v Severní Americe. Tento snímek z dalekohledu byl pořízen 31.prosince 1997 a ukazuje nádhedný mladý srpek Měsíce a brilantní srpek Venuše na časně večení obloze nedaleko města Bursa v Turecku.

A co Slunce? V neděli 30.července bude viditelné částečné zatmění Slunce z některých lokalit v Severní Americe.

Štítky: Měsíc, Venuše, Zákryt, Konjunkce


23. vesmírný týden 2023

23. vesmírný týden 2023

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 5. 6. do 11. 6. 2023. Měsíc po úplňku mění fázi do poslední čtvrti. Večer je vidět jasná planeta Venuše a poblíž také slabší Mars. Brzy nad ránem je vidět Saturn a za světla je nízko nad obzorem i Jupiter. Aktivita Slunce je zvýšená. Po více než půlroční misi přistála čínská posádka Šen-čou 15. Falcon 9 překonal hranici 200 úspěšných startů v řadě a chystá se vynést nákladní loď Dragon s panely iROSA k ISS. Před 40 lety startovala k Venuši radarová sonda Veněra 16. Před 20 lety se k Marsu vydalo vozítko Spirit.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Kometa C/2022 E3 ZTF v souhvězdí Býka

Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2023 získal snímek „Kometa C/2022 E3 ZTF v souhvězdí Býka“, jehož autorem je Jiří Soukup     Vítězným snímkem dubnového kola soutěže Česká astrofotografie měsíce jsme se přenesli do vesmírného prachu. A to nejen toho k Zemi

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Východ Měsíce

Východ Měsíce

Další informace »