Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  29. červenec 2000

Astronomický snímek dne (APOD) - 29. červenec 2000

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

NGC1850: hvězdokupa ve Velkém Magelanově mračnu

Uznání: R. Gilmozzi (STScI/ ESA) S. Ewald, (JPL), NASA

NGC1850 je velká hvězdokupa ve vzdálenosti asi 166 tisíc světelných let od Země v naší sousední galaxii Velký Magelanův oblak (Large Magellanic Cloud - LMC). Barvy hvězdokupy na tomto krásném kompozitním snímku z dalekohledu Hubble Space Telescope odhalují různé populace hvězd. Žlutavé hvězdy jsou hlavními hvězdami kupy, jsou to slunci podobní "spalovači vodíku" o stáří asi 50 miliónů let. Bílé hvězdy jsou masivní, více horké a mladé o stáří asi čtyři milióny let. Hvězdy silně zářící v ultrafialovém světle samy představují volnou hvězdokupu možná tak 200 světelných let od hlavní kupy. Masivní hvězdy které vznikly ve starší hlavní kupě, již zmizely před dlouhou dobou a skončily své životy ve spektakulárních výbuších supernov. Spustily rozpínající se zbytky z těchto supernov vznik okolních mladých hvězdokup? Pravděpodobně ano. V každém případě čeká za několik miliónů let podobný osud masivní hvězdy z mladší kupy - září jasně ale rychle, než pak explodují a zase vymrští mračno hvězdných zbytků do vesmírného prostoru.

Štítky: Hvězdokupa, Hvězdný vývoj, Ngc1850


24. vesmírný týden 2026

24. vesmírný týden 2026

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 8. 6. do 14. 6. 2026. Měsíc je vidět na ranní obloze a po poslední čtvrti směřuje k novu. Venuše a Jupiter jsou večer v konjunkci a níže je také Merkur. Ráno je už vidět Saturn a nedaleko něj je kometa 220P/McNaught, která zjasnila asi 10 000×. Sluneční aktivita je vyšší, ale zatím jsme polární záři z Česka neviděli. Zato se objevila první noční svítící oblaka (NLC). Na ISS se musel opravit únik atmosféry, část posádky pro jistotu usedla do svých kosmických lodí. Slavíme 125 let od narození našeho významného astronoma Antonína Bečváře a v Brandýse nad Labem k tomu bude tradičně koncert. Devadesátiny slaví v Americe náš další významný kometární astronom Zdeněk Sekanina.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Hodina Jupiterovy rotace

Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2026 obdržel snímek a video Karla Sandlera s názvem „Hodina Jupiterovy rotace“ Soutěž Česká astrofotografie měsíce je, jak již název naznačuje, zaměřena zejména na fotografie. Ovšem vesmír není statický, na obloze se vše pohybuje, a to od těch

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

jupitervenuse1

05/06/2026 22:55 - zatím poslední fotka z pátku

Další informace »