Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  30. červenec 2000

Astronomický snímek dne (APOD) - 30. červenec 2000

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

NGC 2440: Kokon nového bílého trpaslíka

Uznání: H. Bond (STScI), R. Ciardullo (PSU), WFPC2, HST, NASA

Podobně jako motýl tak i bílý trpaslík začíná svůj život odvrhnutím kokonu, který jej dříve obebínal. V této analogii by ovšem bylo Slunce housenkou a odvržená obálka plynu by se nakonec stala nejkrásnější. Kokon nahoře, planetární mlhovina označovaná NGC 2440 obsahuje jednoho z nejteplejších známých bílých trpaslíků. Bílého trpaslíka lze vidět jako jasnou skvrnu poblíž středu fotografie. Naše Slunce se nakonec stane "motýlem - bílým trpaslíkem", ale ne po příštích 5 miliard let. Snímek nahoře je ve falešných barvách a zpracoval jej Forrest Hamilton.

Štítky: Planetární mlhovina, Bílý trpaslík


16. vesmírný týden 2024

16. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 15. 4. do 21. 4. 2024. Měsíc bude v první čtvrti. Rozloučili jsme se s kometou 12P/Pons-Brooks. Z Ameriky dorazily zprávy i fotografie o úspěšném pozorování úplného zatmění Slunce i dvou komet během tohoto úkazu. Aktivita Slunce se konečně opět zvýšila. Proběhl také poslední start velké rakety Delta IV Heavy. SpaceX si připsala rekord v podobě dvacátého přistání prvního stupně Falconu 9. Před deseti roky ukončila dopadem na Měsíc svou misi sonda LADEE zkoumající prach v těsné blízkosti nad povrchem Měsíce.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

!

Další informace »