Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  26. červenec 2000

Astronomický snímek dne (APOD) - 26. červenec 2000

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Loudavé zatmění Měsíce

Uznání a copyright: Noel Munford (Palmerston North Astronomical Society, New Zealand)

Když 16.července Měsíc prošel skoro přímo přes střed zemského stínu, tak pozorovatelé oblohy v tichomořské oblasti byli odměněni zdlouhavým měsíčním zatměním. Fáze úplného zatmění trvala 1 hodinu 47 minut, nejdéle od roku 1859. Delší úplné měsíční zatmění se nevyskytne až do roku 3000. Astronom a fotograf Noel Munford využil výhody dlouhé totality a použil svého malého dalekohledu k zaznamenání tohoto barevného snímku zatmělého Měsíce a okolních hvězd nad městem Palmerston North na Novém Zélandu. Poblíž vrcholu z této perspektivy na jižní polokouli je 84 kilometrů široký jasný kráter Tycho. Jak se Měsíc nachází ve stínu, tak celý vypadá červeně, protože je stále osvětlen slunečním světlem zčervenalým prachem a ohybem v atmosféře kolem zemského okraje. Změny v obsahu atmosférického prachu znamenají, že každé zatmění může mít odlišný vzhled. Zkušený pozorovatel Munford poznamenal, že ve středu totality bylo toto zatmění stejnoměrnější, s delikátnějšími jemnými barvami a bylo jedno z nejsvětlejších, jaké kdy viděl.

Štítky: Lunární zatmění, Zatmění


34. vesmírný týden 2018

34. vesmírný týden 2018

Přehled událostí na obloze od 20. 8. do 26. 8. 2018. Měsíc bude v úplňku. Večer je vidět přehlídka jasných planet od Venuše přes Jupiter, Saturn až po Mars. Aktivita Slunce je velmi nízká. nad ránem se pomalu objevuje Merkur a zvířetníkové světlo. Očekáváme tři starty raket. Před 120 lety se narodil první laureát Nušlovy ceny Karel Čacký a jeden z předsedů České astronomické společnosti Václav Jaroš. Před 25 lety přišla NASA o sondu Mars Observer.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Leo Triplet (M65, M66, NGC3628)

Titul Česká astrofotografie měsíce za červenec 2018 obdržel snímek „Leo Triplet“, jehož autorem je Pavel Pech   Na noční obloze se nalézá nepřeberné množství zajímavých objektů či jejich skupin. Jednou z nich je i skupina tří galaxií, nazvaná též Leo Triplet. To proto, že ji na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Meteor

18.8.2018; Canon 350D +Samyang 8/3.5;28s; 1600ISO, Tesárske Mlyňany.

Další informace »