Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  25. červenec 2000

Astronomický snímek dne (APOD) - 25. červenec 2000

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Proč se hvězdy mihotají

Uznání: Applied Optics Group (Imperial College), Herschel 4.2-m Telescope

Takto opravdu vypadají hvězdy z povrchu Země. I pro nejlepší lidské oko má vzhled hvězd daleko od toho jak by měly vypadat nekonečně malé body světla. Zemská atmosféra se ale vlní, a tak různé vzduchové polštáře vytváří různé obrazy jednobodové hvězdy. Protože se atmosféra vždy mění a je větrná, tak se mění i počet a poloha obrazů a výsledkem je, že se zdá, že hvězdy mihotají. Časová smyčka nahoře je proti skutečnosti desetkrát zrychlená. Bližší pohled ukazuje, že se jednoduchý malý obraz hvězdy opakuje znovu a znovu. Tento obraz se nazývá skvrnkový a jeho velikost opravdu není nekonečně malá, ale je dána různými kvantovými jevy, mezi než patří i konečná velikost dalekohledu. Nedávný vývoj v adaptivní optice ("gumová zrcadla") umožnil spektakulární pokroky v redukci atmosférického rozmazání obrazu. Hvězda mihotající se nahoře je Betelgeuse a v kosmickém prostoru vypadá takto.

Štítky: Hvězdy, Betelgeuse, Flíčky, Animated gif


18. vesmírný týden 2025

18. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 28. 4. do 4. 5. 2025. Měsíc je v novu a bude dorůstat do první čtvrti, takže jej uvidíme na večerní obloze. Večer můžeme pozorovat Jupiter a Mars, ráno kromě jasné Venuše ještě slabý Saturn (bez prstence). Aktivita Slunce je střední. Sonda Lucy provedla průzkum a poslala fotografie planetky Donaldjohanson. Před 125 lety se narodil Jan Hendrik Oort, který předpověděl existenci sférického oblaku kometárních jader.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Slunce očima i vodíkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2025 obdržel snímek „Slunce očima i vodíkem“, jehož autory jsou astrofotografové Michal Šrejber a Marek Tušl   Zatmění Slunce již od pradávna vzbuzovalo v našich předcích mnohdy i divoké představy o tom, co se vlastně na obloze děje.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Leo Triplet zoom

výřez Leo Triplet (známý také jako M66 Group) je malá skupina galaxií vzdálena asi 35 milionů světelných let v souhvězdí Lva. Tato galaxie se skládá ze spirálních galaxií M65, M66 a NGC 3628

Další informace »