Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  25. červenec 2000

Astronomický snímek dne (APOD) - 25. červenec 2000

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Proč se hvězdy mihotají

Uznání: Applied Optics Group (Imperial College), Herschel 4.2-m Telescope

Takto opravdu vypadají hvězdy z povrchu Země. I pro nejlepší lidské oko má vzhled hvězd daleko od toho jak by měly vypadat nekonečně malé body světla. Zemská atmosféra se ale vlní, a tak různé vzduchové polštáře vytváří různé obrazy jednobodové hvězdy. Protože se atmosféra vždy mění a je větrná, tak se mění i počet a poloha obrazů a výsledkem je, že se zdá, že hvězdy mihotají. Časová smyčka nahoře je proti skutečnosti desetkrát zrychlená. Bližší pohled ukazuje, že se jednoduchý malý obraz hvězdy opakuje znovu a znovu. Tento obraz se nazývá skvrnkový a jeho velikost opravdu není nekonečně malá, ale je dána různými kvantovými jevy, mezi než patří i konečná velikost dalekohledu. Nedávný vývoj v adaptivní optice ("gumová zrcadla") umožnil spektakulární pokroky v redukci atmosférického rozmazání obrazu. Hvězda mihotající se nahoře je Betelgeuse a v kosmickém prostoru vypadá takto.

Štítky: Hvězdy, Betelgeuse, Flíčky, Animated gif


13. vesmírný týden 2020

13. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 23. 3. do 29. 3. 2020. Měsíc bude v novu. Večer je vidět jasná planeta Venuše. Ráno jsou poblíž sebe Mars, Jupiter a Saturn. Zájemci o komety si mohou dvě středně jasné prohlédnout relativně vysoko na obloze a jednu také večer nízko na západě. V neděli 29. března přecházíme na letní čas. Přes utlumení dění ve společnosti ještě probíhají nějaké starty raket a přípravy běží, s patřičnými karanténními opatřeními, i směrem ke startu Sojuzu k ISS. Před 365 lety se narodil Christiaan Huygens, objevitel měsíce Titan.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

NGC 2264 RGB SHO

Titul Česká astrofotografie měsíce za únor 2020 obdržel snímek „NGC 2264“, jehož autorem je Pavol Kollarik   Titul Česká astrofotografie měsíce za únor 2020 obdržel snímek „NGC 2264“, jehož autorem je Pavol Kollarik. Za devatero horami a devatero řekami, ještě dál než běhá po obloze

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Venuše míří do Plejád

Další informace »