Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  25. červenec 2000

Astronomický snímek dne (APOD) - 25. červenec 2000

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Proč se hvězdy mihotají

Uznání: Applied Optics Group (Imperial College), Herschel 4.2-m Telescope

Takto opravdu vypadají hvězdy z povrchu Země. I pro nejlepší lidské oko má vzhled hvězd daleko od toho jak by měly vypadat nekonečně malé body světla. Zemská atmosféra se ale vlní, a tak různé vzduchové polštáře vytváří různé obrazy jednobodové hvězdy. Protože se atmosféra vždy mění a je větrná, tak se mění i počet a poloha obrazů a výsledkem je, že se zdá, že hvězdy mihotají. Časová smyčka nahoře je proti skutečnosti desetkrát zrychlená. Bližší pohled ukazuje, že se jednoduchý malý obraz hvězdy opakuje znovu a znovu. Tento obraz se nazývá skvrnkový a jeho velikost opravdu není nekonečně malá, ale je dána různými kvantovými jevy, mezi než patří i konečná velikost dalekohledu. Nedávný vývoj v adaptivní optice ("gumová zrcadla") umožnil spektakulární pokroky v redukci atmosférického rozmazání obrazu. Hvězda mihotající se nahoře je Betelgeuse a v kosmickém prostoru vypadá takto.

Štítky: Hvězdy, Betelgeuse, Flíčky, Animated gif


30. vesmírný týden 2024

30. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 22. 7. do 28. 7. 2024. Měsíc po úplňku je vidět především v druhé polovině noci a dopoledne. Planety jsou nejlépe vidět ráno a Saturn už od půlnoci. Zlepšuje se už i viditelnost Marsu s Jupiterem. Aktivita Slunce je na střední úrovni. Po večerních přeletech ISS tu máme její přelety přes Slunce a Měsíc. Sledujeme dění kolem návratu Falconů do služby i kolem lodi Starliner. Uplynulo 105 let od narození významného českého astronoma Luboše Perka, který zemřel teprve nedávno ve věku 101 let.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Oblouk polární záře nad Mikulovem a Svatým kopečkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za červen 2024 obdržel snímek „Oblouk polární záře nad Mikulovem a Svatým kopečkem“, jehož autorem je Vlastimil Vojáček.     Polární záře. Kdo by ji neznal. Byť třeba jen ze slavné divadelní hry Divadla Járy Cimrmana „Dobytí severního

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Východ Měsíce

Fotoaparát Nikon COOLPIX B500

Další informace »