Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  25. červenec 2000

Astronomický snímek dne (APOD) - 25. červenec 2000

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Proč se hvězdy mihotají

Uznání: Applied Optics Group (Imperial College), Herschel 4.2-m Telescope

Takto opravdu vypadají hvězdy z povrchu Země. I pro nejlepší lidské oko má vzhled hvězd daleko od toho jak by měly vypadat nekonečně malé body světla. Zemská atmosféra se ale vlní, a tak různé vzduchové polštáře vytváří různé obrazy jednobodové hvězdy. Protože se atmosféra vždy mění a je větrná, tak se mění i počet a poloha obrazů a výsledkem je, že se zdá, že hvězdy mihotají. Časová smyčka nahoře je proti skutečnosti desetkrát zrychlená. Bližší pohled ukazuje, že se jednoduchý malý obraz hvězdy opakuje znovu a znovu. Tento obraz se nazývá skvrnkový a jeho velikost opravdu není nekonečně malá, ale je dána různými kvantovými jevy, mezi než patří i konečná velikost dalekohledu. Nedávný vývoj v adaptivní optice ("gumová zrcadla") umožnil spektakulární pokroky v redukci atmosférického rozmazání obrazu. Hvězda mihotající se nahoře je Betelgeuse a v kosmickém prostoru vypadá takto.

Štítky: Hvězdy, Betelgeuse, Flíčky, Animated gif


5. vesmírný týden 2023

5. vesmírný týden 2023

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 30. 1. do 5. 2. 2023. Měsíc bude v úplňku. Velmi nízko na večerní obloze je výrazná planeta Venuše a o něco výše také jasný Jupiter. Nejvýše najdeme večer Mars, který je kolem 20. hodiny nad jihem. Kometa C/2022 E3 (ZTF) je pěkná při pohledu dalekohledem a na velmi tmavé obloze je slabě vidět pouhým okem. Aktivita Slunce se snížila, skvrn výrazně ubylo. SpaceX má za sebou v lednu již 6 startů a očekáváme ještě sedmý. USA si připomenou výročí 65 let startu první družice Explorer-1, ale také 20 let od tragické havárie raketoplánu Columbia.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Tromsø lights

Titul Česká astrofotografie měsíce za prosinec 2022 získal snímek „Tromsø lights“, jehož autorem je Jan Klíma     Kdo by neznal slavnou polární záři. Ať již ze snímků oblohy z dalekého severu či z ještě, alespoň pro nás ještě vzdálenějšího jihu, nebo třeba z divadelní hry

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

C/2022 E3 ZTF přes teleskop.

Další informace »