Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  09. červenec 2000

Astronomický snímek dne (APOD) - 09. červenec 2000

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Hubbleovo hloubkové pole

Uznání: R. Williams, The HDF Team (STScI), NASA

Jako barevné kousky cukroví vyplňují galaxie toto Hubbleovo hloubkové pole (Hubble Deep Field) jeden z vůbec nejvzdálenějších optických pohledů lidstva do Vesmíru. Nejslabší galaxie mají jen 30-tou magnitudu (asi čtyř miliardkrát slabší jak hvězdy ještě viditelné pouhým okem) a jsou nejvzdálenějšími galaxiemi a představují jak the Vesmír vypadal ve vzdálené minulosti, možná méně jak miliardu let po Velkém třesku. Pro Hloubkový snímek astronomové vybrali nezacloněnou oblast oblohy v souhvězdí Ursa Major (Velká medvědice) a zamířili tam kosmický dalekohled Hubble Space Telescope do jednoho místa po dobu 10 dnů a akumulovali a kombinovali spoustu samostatných expozic. S každou další expozicí se objevovaly slabší objekty. Konečný výsledek lze využít ke zkoumání tajemství vývoje galaxií a dětství Vesmíru.

Štítky: Galaxie, Kosmologie, Hubblovo hloukové pole


33. vesmírný týden 2020

33. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 10. 8. do 16. 8. 2020. Měsíc bude v poslední čtvrti. Jupiter a Saturn jsou vidět celou noc, po půlnoci už je vysoko také Mars a nad ránem je vidět Venuše. Večerní obloha ukrývá tři komety v Pastýři. Pokračuje viditelnost skvrn na povrchu Slunce. Nastává maximum meteorického roje Perseid. Uplynulý týden přinesl úspěchy SpaceX – přistání Crew Dragonu, letový test Starship SN5 a start 9. várky Starlink. Očekáváme start malé rakety Electron a velké evropské Ariane 5. Před 30 lety začala Venuši studovat sonda Magellan, která pořídila podrobnou radarovou mapu povrchu.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Velká kometa roku 2020

  Titul Česká astrofotografie měsíce za červenec 2020 získal snímek „Velká kometa roku 2020“, jehož autorem je Václav Paveza   Kometa, někdy též zvaná vlasatice, byla dlouho v historii nositelem špatných zpráv. Zejména pro vládce a vojevůdce. Těm vždy něco vyvěštila, ať byli na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Perseidy za svitu Měsíce v poslední čtvrti..

Další informace »