Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  10. červenec 2000

Astronomický snímek dne (APOD) - 10. červenec 2000

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Kometa LINEAR se zvětšuje

Uznání a copyright: Bob Yen (Comet-Track)

Ohon komety LINEAR se zvětšuje. Mnoho pozorovatelů oblohy sleduje kometu C/1999 S4 LINEAR a zajímají se, zda se vyvine úctyhodný ohon nebo zda se stane viditelná koncem tohoto měsíce i pouhým okem. Doposud se nevyzpytatelná kometa pohybyje dost zvláštně a naznačuje tak, že vybuchující ložiska zahřátého plynu působí jemné posuvy komety na její dráze kolem Slunce. Nestálost komety LINEAR se podílí na nově viditelném dvoustupňovém ohonu postřehnutelném na fotografickém negativu nahoře pořízeném v pátek v Kalifornii. Nynější odhady jasnosti ukazují, že kometa LINEAR se stane tak tak viditelnou bez triedru na severní obloze kolem 23.července v časných večerních hodinách.

Štítky: Kometa LINEAR, Ohon


18. vesmírný týden 2025

18. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 28. 4. do 4. 5. 2025. Měsíc je v novu a bude dorůstat do první čtvrti, takže jej uvidíme na večerní obloze. Večer můžeme pozorovat Jupiter a Mars, ráno kromě jasné Venuše ještě slabý Saturn (bez prstence). Aktivita Slunce je střední. Sonda Lucy provedla průzkum a poslala fotografie planetky Donaldjohanson. Před 125 lety se narodil Jan Hendrik Oort, který předpověděl existenci sférického oblaku kometárních jader.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Slunce očima i vodíkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2025 obdržel snímek „Slunce očima i vodíkem“, jehož autory jsou astrofotografové Michal Šrejber a Marek Tušl   Zatmění Slunce již od pradávna vzbuzovalo v našich předcích mnohdy i divoké představy o tom, co se vlastně na obloze děje.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Leo Triplet zoom

výřez Leo Triplet (známý také jako M66 Group) je malá skupina galaxií vzdálena asi 35 milionů světelných let v souhvězdí Lva. Tato galaxie se skládá ze spirálních galaxií M65, M66 a NGC 3628

Další informace »